czwartek, 24 września, 2020

Sprawozdanie finansowe

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Sprawozdanie finansowe

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #4496
    stadyr
    Uczestnik

    Co powinno sie skladac na sprawozdanie finansowe (jakie dokumenty) spolki jawnej?
    Spolka ta w mysl ust. o rachunkowosci nie ma obowiazku prowadzenia tzw pelnej rachunkowosci.
    Rozlicza sie w formie ryczaltu od przychodow ewidencjonowanych lub ksiegi przychodow i rozchodow.
    Jakie przepisy to reguluja??

    #4498
    meg
    Uczestnik

    Witam!

    W myśl art. 10 Kodeksu społek handlowych jeżeli spółka osobowa nie jest obowiazana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości, przepisy kodeksu, które przewidują konieczność sporządzania sprawozdania finansowego wykonuje sie w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez społkę dla celów podatkowych, spis z natury a także inne dokumenty pozwalające na sporządzenie tego sprawozdania.
    Jeśli chodzi o rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to zajrzyj do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

    Pozdrawiam

    #4499
    audytorek1
    Uczestnik

    Zajrzyj do następujących aktów prawnych:
    Rozp.MF z 17 grudnia 2002 (Dz.U.02.219.1836) w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych…
    oraz Rozp.MF z 26 sierpnia 2003 (Dz.U.03.152.1475) w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawozdań finansowych jako takich spółka jawna nie musi sporzadzać, ale na poczet podatku dochodowego wspólnicy tej spółki rozliczają się za pomocą deklaracji PIT-28 (roczna deklaracja dla ryczałtu ewidencjonowany) albo PIT-36 (zeznanie roczne) lub co miesiąc PIT-5 lub PIT-5L – w przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
    Warto też zajrzeć do podstawowych aktów prawnych regulujących ryczałt i podatek dochodowy rozliczany na tzw. zasadach ogólnych, tj. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów…
    Pozdrawiam 🙂

    #4502
    stadyr
    Uczestnik

    czyli sprawozdanie finanspowe sp. jawnej powinno skladac sie z PIT-u 36 PIT-u B oraz zestawienia pozwalającego ocenic obroty, zysk, należności i zobowiązania????

    #4505
    audytorek1
    Uczestnik

    Ależ nie! Przede wszystkim wspólnicy spółki musza zdecydować jaką formę opodatkowania chcą wybrać – czy ryczałt ewidencjonowany czy zasady ogólne – są to dwie wykluczające się metody opodatkowania. Jesli zdecydują się na ryczałt – prowadzą ewidencję przychodów i ewentualnie wykaz środków trwałych i wartości niemat. i prawnych, jesli zdecydują się na zasady ogólne – musza założyc podatkową książkę przychodów i rozchodów. W obydwu przypadkach z reguły nikt nie śledzi zobowiązań i należności i nikt nie prowadzi ich ewidencji. Mogą to robić wspólnicy na wyłącznie swój prywatny użytek (żeby interes się jakoś kręcił dobrze jest wiedzieć komu i kto ewentualnie jest coś winien 🙂 ).
    W ryczałcie ewidencjonowanym w ogóle nie ustala się dochodu (rozumianego jako róznicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodu) – a jedynie płaci się okreslony w ustawie procent od uzyskanych przychodów.Tu w zasadzie w ogóle nie może byc mowy o sprawozdawczości finansowej jako takiej – ogranicza sie ona jedynie do rejestrowania przychodów.
    Natomiast w książce przychodów i rozchodów można juz na podstawie zapisów w niej pokusić się o ustalenie czegoś w rodzaju wyniku finansowego – jest to po prostu ustalenie dochodu (rozumianego jak wyżej).
    A składanie deklaracji – to wymóg wyłącznie podatkowy! Niestety konieczny – w przypadku ryczałtu -tylko raz na rok, w przypadku księgi co miesiąc i dodatkowo na koniec roku – zeznanie podatkowe.

    #4508
    stadyr
    Uczestnik

    dobrze, to w takim razie jesli zamawiajacy (jst) w SIWZ okreslil iz: zamawiajacy zada sprawozdania finansowego, a jezeli podlego ono badaniu przez bieglego rewidenta zgodnie z przep. o rach. rowniez z opinia o badanym sprawozdaniu, albo w przypadku wykonawcow niezobowiazanych do sporzadzania sprawozdania finansowego innych dokumentow okreslajacych obroty, zysk, oraz zobowiazania i naleznosci za okres…” nazwa dokumentu i jego cechy: „sprawozdanie finansowe” to jakie dokumenty powinny byc zalaczone do oferty w przypadku sp. jawnej??

    wg mnie sam PIT nie jest wystarczajacy. w PIT jest tylko okreslony przychod, koszty i dochod.

    #4509
    audytorek1
    Uczestnik

    No cóż – dla spółki jawnej będziecie musieli się zadowolić jedynie PIT-ami i ewentualnie zaświadczeniami o niezaleganiu z ZUS i US . Spółka jawna nie ma obowiązku sporzadzania żadnych sprawozdań finansowych ani ewidencjonowania należności i zobowiązań – przynajmniej z zadnych przepisów to nie wynika.

    #4510
    meg
    Uczestnik

    Wspólnik ma prawo żądać podziału i wypłaty calości zysku z końcem każdego roku obrotowego art.52 par. 2 Ksh. Ww przepisy K.s.h nie precyzują momentu wypłaty zysku wspolnikom. zatem nalezy je interpretować z uwzglednieniem przepisów art. 53 ust.3 ustawy o rachunkowości, zgodnie z ktorymi podział wyniku finansowego może nastapić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzający wyrażeniem opinii przez biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.
    Jeżeli sprawozdanie nie podlega badaniu, podział wyniku finansowego może nastapić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (art. 53 ust.4 ustawy o rachunkowości).

    #4511
    stadyr
    Uczestnik

    ok, dzieki….

    mam jeszcze jedno pytanie odnosnie spr. fin:
    czy druk GUS F-01/I-01 moze zastapic sprawozdanie finansowe o ktorym mowa w ust. o rach.??

    sprawa dotyczy tego samego postepowania przetargowego

    #4512
    stadyr
    Uczestnik

    do meg
    a co w przypadku sp. jawnej ktorej przychody sa nizsze niz 800 000 euro?? nie maja obowiazku stosowania uor, wiec co wchodzi w sklad sprawozddania???

    #4513
    audytorek1
    Uczestnik

    W przypadku druku F-01 – mozna potraktować ten druk jako cząstkowe (kwartalne) sprawozdanie finansowe pokazujące najbardziej aktualną sytuację spółki, ale w rozumieniu uor sprawozdaniem finansowym jest sprawozdanie za cały rok obrotowy (okreslony zgodnie z uor) i jeśli taki macie zapis w siwz to chyba powinniscie żądać sprawozdania finansowego sporzadzonego zgodnie z uor. Druk F-01 moze tu byc jedynie pożądanym acz niekoniecznym dodatkiem.

    #4516
    meg
    Uczestnik

    W przypadku sp. jawnej której przychody sa niższe niz 800 000 euro i nie mają obowiazku stosowania ustawy to tak jak napisałam wyzej art. 10 prim kodeksu spółek handlowych (…)
    przepisy kodeksu , które przewidują konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego, wykonuje sie w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez społke dla celow podatkowych, spis z natury a także inne dokumenty pozwalające na sporządzenie tego sprawozdania. 😀

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.