poniedziałek, 23 listopada, 2020

sprawozdanie z wykonania planu a informacja o realizacji zadan z zakresu audytu

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW sprawozdanie z wykonania planu a informacja o realizacji zadan z zakresu audytu

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
  • Autor
    Wpisy
  • #19392
    jolantka
    Uczestnik

    oswieccie mnie, bo jak tak czytam to co pojawia sie na stronach mf to czuje sie z lekka zagubiona w akcji,
    Sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnetrznego za 2009 przekazujemy tylko kierownikowni,
    za to informacje o realizacji zadan z zakresu audytu przekazujemy do mf (no chyba ze samorzad)
    czyli robimy dwa sprawozdania, tylko ze jedno nazywa sie inaczej?

    #19396
    mama0454
    Uczestnik

    Patrz art. 295 uofp.
    Sprawozdanie z wykonania planu audytu sporządza każdy audytor i w przypadku jst przekazuje kierownikowi jednostki.
    Natomiast informację o realizacji zadań sporządza tylko rządówka. Audytorów z jst sporządzanie tej informacji nie dotyczy.

    #19397
    katl
    Uczestnik

    Nie tylko rządówka, też ci z art 274 ust.2 i 4-6.

    #19398
    las
    Uczestnik

    Katl podaj przepis na to co napisałeś.

    #19409
    mama0454
    Uczestnik

    Masz rację katl, ale ja przez pojęcie „rządówka” rozumiem wszystkich oprócz samorządów. Może to idiotyczne uproszczenie, ale tak sobie ubzdurałem. 😛

    #19412
    jolantka
    Uczestnik

    merci, widac ze ustawe czytalam niezbyt uwaznie
    🙂

    #19420
    romb
    Uczestnik

    Drobna uwaga dot. postu mamy0454 z 25.01.

    Art. 283 ust.5 nowej uofp mówi tylko o sporządzeniu sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprze4dni do końca stycznia.
    Czy też tak uważacie?

    #19421
    terka
    Uczestnik

    Też uważam, że ten artykuł mówi jedynie to, co mówi:wink:
    Ale nie rozumiem, do czego zmierzasz?
    Była tu już dyskusja o tym, że tak naprawdę nie ma obecnie przepisu, który by wskazywał, komu przekazujemy sprawozdanie. Ani też do kiedy należy je przekazać – wszak przepis, o którym piszesz, mowi jedynie o sporządzeniu sprawozdania do 31 stycznia. A do kiedy trzeba przekazać – ustawodwaca zapomniał określić.

    #19425
    mama0454
    Uczestnik

    No cóż, nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie sobie sprawozdania z wykonania planu audytu i schowanie go do szafy ad calendas graecas.
    Mnie nie ubędzie, jak to sprawozdanie przekażę kierownikowi jednostki. Wydaje mi się, że ustawodawca zapomniał dopisać wyrażenia „i przekazuje kierownikowi jednostki”, a pod zwrotem „sporządza” domyślnie rozumie także „i przekazuje”.
    No, ale róbcie jak chcecie. 🙄

    #19426
    adela
    Uczestnik

    Departament Audytu podał przecież informację, że sprawozdanie należy przekazać wyłącznie kierownikowi jednostki do 31 stycznia 2010 r.

    #19429
    terka
    Uczestnik

    Mama, masz rację:smile:
    Ustawodawca namieszał, tak, że ani audytorzy ani DA MF nie wiedzą, jak postępować.
    Co mówi ustawa – wiemy. Co powiedziało MF – wiemy.
    Zwracam jednak uwagę, że istnieją jeszcze unormowania wewnętrzne w jednostkach organizacyjnych i gminach (czy powiatach) – piszę o samorządzie, bo z samorządu się wywodzę. Jeśli ktoś nie zmienił dotąd karty audytu, to pewnie tam ma nadal zapisane, że sprawozdanie przekazuje kierownikowi jednostki. Jeśli w gminie, powiecie itd wprowadzono kiedyś zarządzenie w sprawie systemu audytu w gminie, powiecie, i w nim określono, że sprawozdanie przekazuje się wójtowi, burmistrzowi itd, a dotychczas te zarządzenia nie zostały zaktualizowane – to ja bym jednak przekazała sprawozdanie zarówno kierownikowi jednostki, jak i wójtowi, burmistrzowi itd.

    Nie mówiąc o tym, że gdybym była odpowiedzialna za system audytu w jst, w której jednostkach organizacyjnych prowadzony jest audyt, to niezwłocznie zadbalabym o to, aby jednostki, pomimo tych niedopowiedzeń w przepisach – przekazywały sprawozdania kierownikowi jst.

    Pozdrawiam:smile:

    #19430
    mama0454
    Uczestnik

    No, wreszcie przyznano mi rację. Czuję się dowartościowany. 😆
    Powiedzcie mi jeszcze ludziska, czy już teraz aktualizować wewnętrzne przepisy dotyczące funkcjonowania audytu, czy też poczekać na przepisy wykonawcze do nowej uofp ?

    #19431
    wojak
    Uczestnik

    Okopać się na z góry upatrzonych pozycjach i CZEKAĆ ❗
    Zobaczymy, co jeszcze wymyślą te „komitety…” przy ministrach, to mogą być jaja!
    Wypatrywać wroga i czujnie czekać 😯

    #19432
    terka
    Uczestnik

    Dobre pytanie:smile:
    Ja myślę tak – jesli chodzi o przepisy wewnętrzne dotyczące systemu audytu w jst – już należy to zrobić. To już w zasadzie powinno być zrobione, biorąc pod uwagę takie niuansiki, jak brak wymogu ustawowego do przekazywania sprawozdania kierownikowi jst, czy fakt, że jednostki org. nie mają już obowiązku prowadzenia audytu, ale mogą prowadzić audyt, jeżeli kierownik takiej jednostki podejmie taką decyzję.
    Co do wewnętrznych uregulowań jednostki – no cóż, jeżeli nie ma ustalonego nowego systemu w jst., to w karcie audytu można niewiele zmienić – datę sporządzenia sprawozdania i jego przekazania kierownikowi jednostki i kierownikowi jst.:wink:

    Jak widać, nie ma prostego rozwiazania (moim zdaniem).

    #19434
    romb
    Uczestnik

    Mama, ja też przyznaję Ci rację. Dzięki przy okazji za zwrócenie uwagi, że powinno się zaktualizować kartę audytu i inne regulacje wewnętrzne, bo w tym nawale nie o wszystkim człowiek jest w stanie pamiętać.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.