wtorek, 23 kwietnia, 2024

Sprawozdawczość

Home Forum Sektory Samorządy Sprawozdawczość

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #7463
    romb
    Uczestnik

    Witam,
    Mam serdeczną prośbę o radę bardziej doświadczonych ( ode mnie) audytorów. Problem jest tego rodzaju: powiatowe jednostki organizacyjne na polecenie starostwa, (a raczej tak się utarło od kilku lat), sporządzaja poza obowiązującymi sprawozdaniami takze sprawozdania Rb-23, które są przewidziane tylko dla państwowych jednostek budżetowych, a takze sprawozdania Rb-27S i Rb-28S za m-c i narastająco.( Instrukcja wymaga tylko narastająco). Główna księgowa twierdzi,że taki system pozwala jej ściślej kontrolować wydatki i stan środków na rachunkach podległych jednostek i poprawia skuteczność kontroli. Nie mam wątpliwości, że wymagania są nadmierne w sosunku do obowiązujących zasad, ale jak podejść do takiego argumentu dotyczącego kontroli. Przecież ja mam ocenić skuteczność przyjętego systemu i trudno jest mi sformułować rekomendację o zaniechaniu nadmiernej sprawozdawczości.
    Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

    #7464
    k-asiek
    Uczestnik

    No cóz , nadmierna kontrola też jest ryzykiem. Spróbuj zebrać opinie osób sporzadzających te dodatkowe sprawozdania, a także zobacz w procedurach kontroli wewnętrznej czy takie sprawozdania są przewidziane.
    Nie miej wyrzutów, pisząc rekomendację o nadmiernej kontroli.

    #7471
    ksi
    Uczestnik

    U nas w gminie też sporządzamy Rb 23. Jest tak wielu lat. Ale najgorsze jest to, że sprawozdania miesięczne według przepisów sporządza się do 9 dnia m-ca( niedawno było do 10), a my musimy zrobić do 6, bo takie jest zarządzenie prezydenta. A potem mają pretensje, że nie zdążamy w terminie i że robimy błędy. Uważam, że nadmierna sprawozdawczość jest zbędna, bo niepotrzebnie zabiera cenny czas, który można by przeznaczyć na pracę lub chociażby poczytanie przepisów. Pozdrawiam

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.