czwartek, 28 marca, 2024

sprzedaż nieruchomości

Home Forum Sektory Samorządy sprzedaż nieruchomości

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • #18528
    mk7
    Uczestnik

    Witam. Mam do zrobienia audyt w zakresie sprzedaży nieruchomości. Może ktoś z Szanownych Koleżanek i Kolegów robił podobne zadanie i podzieli się wskazówkami, na co zwrócić uwagę. U nas nie ma w tym zakresie procedur wewnętrznych. Ponadto jest inny wg mnie dość poważny problem. Lata temu nieruchomości zostały przekazane gminie i teraz okazuje się że na podstawie przekazanych gminie dokumentów nieruchomość jest niezabudowana, a faktyczny stan jest inny (są fundamenty, schody). Rzeczoznawca sporządził operat szacunkowy wg tych nieaktualnych dokumentów (nie wykazał istniejących budowli), na działce też pewnie nie był, bo w innym przypadku ten operat był by inny.Co o tym sądzicie? Nie mogę się doczytać czy rzeczoznawca ma obowiązek iść w teren. Czy przygotowując daną nieruchomość do sprzedaży pracownik urzędu nie powinien iść w teren i sprawdzić faktycznego stanu takiej działki, przynajmniej tego co jest na powierzchni.
    Proszę o pomoc. Za wszystkie sugestie będę bardzo wdzięczna.
    Pozdrawiam.

    #18541
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. U nas też nie ma ogólnych ujednoliconych procedur dotyczących sprzedaży nieruchomości, ale rada każdorazowo wyrażając zgodę na zbycie w tejże uchwale określa warunki zbycia.
    Co do drugiej części Twojego pytania. Wydaje mi się, że dokumentacja jest poprawna. Trudno uznać za zabudowaną nieruchomość, która ma jedynie fundamenty. Za zabudowaną uzna się ją bowiem dopiero wtedy, kiedy powstanie podstawa do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków tj. budynek fizycznie będzie istniał. Fundamentu ani schodów nie można bowiem w świetle definicji prawa budowlanego uznać za budynek lub budowlę.
    Jeżeli chodzi natomiast o geodetę to powinien być na wycenianej nieruchomości i być może nawet był. W operacie powinien zaznaczyć, co znajduje się na wycenianej działce.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.