czwartek, 28 marca, 2024

statut i regulamin

Home Forum Sektory Samorządy statut i regulamin

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #15968
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Mam maly problem z zapisami w statucie i regulaminie organizacyjnym. W trakcie zadania okazało sie, iż zapisy tych dokumentów regulujących kwestię struktury organizacyjnej jednej z jednostek uregulowane są odmiennie. Zmieniając strukturę zmieniono zapisy regulaminu ale zapomniano o statucie. Chciałam zalecić ujednolicenie tych zapisów lub rozważyć wprowadzenie zapisów w statucie /jako dokumencie prawie nie ulegajacym zmianie/, które nie wymagałyby konieczności jego zmiany w przypadku zmian organiziacyjnych w jednostce. Ale! W trakcie rozmowy z radcą okazało sie, iż zgodnie z definicją słownikową pojecia statut, to własnie on ma zawierać zapis o strukturze jednostki a regulamin nie powinien już tych zapisów powielać. Ponadto statut nie powinien zawierać, nagminngo przecież odnośnika, iż strukturę i zakres działania określa regulamin organizacyjny.
    Czy w którejś z jednostek również ktoś ma takie zdanie i strukturę zawiera jedynie statut?

    #15972
    betix
    Uczestnik

    W statucie mojej jednostki nie ma ani słowa na temat struktury organizacyjnej, wszystko zostało właśnie zawarte w regulaminie organizacyjnym.

    #15973
    kacha
    Uczestnik

    Nie wiem czy znajdziesz jednostkę, w której informacje dotyczące struktury organizacyjnej przedstawione będą w statucie. Zawsze zawierał je regulamin, do którego często załączano szczegółowy schemat organizacyjny urzędu.

    #15974
    meg
    Uczestnik

    Witam

    art, 33 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wyraźnie mówi: „Organizację i zasady funkcjonowania urzędu gminy okresla regulamin organizacyjny, nadany przez wójta w drodze zarządzenia.
    U nas jest i statut , który jest uchwalony przez radę miasta na podstawie art. 3 ust.1 i art. 18 ust.2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz regulamin organizacyjny okreslający organizację i zasady jego funkcjonowania.
    Pozdrawiam

    #15982
    dorotab
    Uczestnik

    Zgadzam się z Wami, tym bardziej, że również rozporządzenie w sprawie domów pomocy społecznej, bo o taką jednostkę mi chodzi, w par. 4 mówi, iż strukturę (…) określa regulamin. Zastanowiło mnie jedynie zdanie radcy, że to właśnie statut tylko i wyłącznie winien określać tę strukturę. Chciałam wiedzieć, że może gdzieś również pojawiła się taka interpretacja.
    Dziekuję za Wasze wypowiedzi.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.