środa, 24 kwietnia, 2024

Termin przekazania dokumentów do archiwum

Home Forum Sektory Samorządy Termin przekazania dokumentów do archiwum

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #20824
    agulek
    Uczestnik

    Witam.
    Czy waszym zdaniem jednostka może ustalić wewnętrznym zarządzeniem (w procedurze dotyczacej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych) termin przekazania do archiwum zakładowego ostatecznie załatwionych spraw np. 3 lub 2 lata (spotkałam się z takimi zarządzeniami), podczas gdy Rozporządzenie w sprawie instrukcji kancelaryjnej… określa termin przekazania dokumentów – 1 rok?
    Pracownicy tłumaczą takie rozwiązanie okresem gwarancji na roboty budowlane.

    #20912
    k-asiek
    Uczestnik

    Myślę że tak, lepiej dłużej trzymać dokumenty niż krócej.

    #20913
    terka
    Uczestnik

    Też uważam że można. W mojej jednostce mamy kilka takich „odstępstw”, np. umowy trzymamy pod ręką długo, ze względu na długie okresy rękojmi. To nie jest sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi.

    #20914
    ela
    Uczestnik

    myślę, że warto zwrócić uwagę na zapisy art 74 ust. 2 pkt. 4) i pkt 6) ustawy o rachunkowości
    pozdrawiam

    #20922
    jadtra
    Uczestnik

    Archiwizowanie dokumentacji projektów unijnych rządzi się rónież przepisami – prawami nie objętymi Instrukcją kancelaryjną. Dana umowa może być realizowana np. tylko przez kilka miesięcy i już jest zakończona ostatecznie, ale są takze umowy, których okres realizacji trwa klika lat. Dotyczy to zarówno projektów twardych jak i mienkich.
    Należy bardzo dokładnie przeczytać umowę o dofinansowanie gdyż w jej treści są wskazane przepisy , które bedą wskazywać jak należy archiwizować dokumentację projektu.
    Musimy to uwzglednić w instrukcji archiwizacyjnej. Nie może się zdarzyć tak aby dowody księgowe będące podstawą wydatków kwalifikowanych miały przypisany okres archiwizacji np. B5 (przechowywać 5 lat od daty zakończenia sprawy), gdyż wymogi unijne wskazuja na kilkunastoletni okres przechowywania takiego dowodu – dla celów kontrolnych itd….

    Jezeli nie potrafisz do tego sama dojść to napisz na Forum na pewno ktoś już taki projekt robił i pomoże wskazać przepisy dot. archiwizacji.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.