sobota, 15 maja, 2021

Termin przekazania dokumentów do archiwum

Home Forum Sektory Samorządy Termin przekazania dokumentów do archiwum

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #20824
  agulek
  Uczestnik

  Witam.
  Czy waszym zdaniem jednostka może ustalić wewnętrznym zarządzeniem (w procedurze dotyczacej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych) termin przekazania do archiwum zakładowego ostatecznie załatwionych spraw np. 3 lub 2 lata (spotkałam się z takimi zarządzeniami), podczas gdy Rozporządzenie w sprawie instrukcji kancelaryjnej… określa termin przekazania dokumentów – 1 rok?
  Pracownicy tłumaczą takie rozwiązanie okresem gwarancji na roboty budowlane.

  #20912
  k-asiek
  Uczestnik

  Myślę że tak, lepiej dłużej trzymać dokumenty niż krócej.

  #20913
  terka
  Uczestnik

  Też uważam że można. W mojej jednostce mamy kilka takich „odstępstw”, np. umowy trzymamy pod ręką długo, ze względu na długie okresy rękojmi. To nie jest sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi.

  #20914
  ela
  Uczestnik

  myślę, że warto zwrócić uwagę na zapisy art 74 ust. 2 pkt. 4) i pkt 6) ustawy o rachunkowości
  pozdrawiam

  #20922
  jadtra
  Uczestnik

  Archiwizowanie dokumentacji projektów unijnych rządzi się rónież przepisami – prawami nie objętymi Instrukcją kancelaryjną. Dana umowa może być realizowana np. tylko przez kilka miesięcy i już jest zakończona ostatecznie, ale są takze umowy, których okres realizacji trwa klika lat. Dotyczy to zarówno projektów twardych jak i mienkich.
  Należy bardzo dokładnie przeczytać umowę o dofinansowanie gdyż w jej treści są wskazane przepisy , które bedą wskazywać jak należy archiwizować dokumentację projektu.
  Musimy to uwzglednić w instrukcji archiwizacyjnej. Nie może się zdarzyć tak aby dowody księgowe będące podstawą wydatków kwalifikowanych miały przypisany okres archiwizacji np. B5 (przechowywać 5 lat od daty zakończenia sprawy), gdyż wymogi unijne wskazuja na kilkunastoletni okres przechowywania takiego dowodu – dla celów kontrolnych itd….

  Jezeli nie potrafisz do tego sama dojść to napisz na Forum na pewno ktoś już taki projekt robił i pomoże wskazać przepisy dot. archiwizacji.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.