sobota, 15 maja, 2021

termin wniesienia uwag do raportu z audytu

Home Forum Sektory Samorządy termin wniesienia uwag do raportu z audytu

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #16243
  mk7
  Uczestnik

  Witam. Czy jest gdzieś podany termin na wniesienie uwag i zastrzeżeń na ustalenia zawarte w raporcie z audytu zewnętrznego. Jeśli chodzi o audyt wewnętrzny to jest to w rozporządzeniu (nie krócej niż 7 dni), a jak w zewnętrznym , czy powinno to być w umowie o przeprowadzenie audytu, czy może wynika to z przepisu. Proszę o wasze uwagi. Pozdrawiam.

  #16248
  Anonim
  Nieaktywny

  Witam
  Przyznaję, że nigdy nie słyszałam o takim przepisie (niestety nie znaczy to, że go nie ma 🙂 ). Moim zdaniem jest to kwestia do uregulowania w umowie o przeprowadzenie audytu. Ale może jeszcze jakiś audytor zewnętrzny się odezwie…
  Pozdrawiam

  #16249
  zosia
  Uczestnik

  Witam
  Rzeczywiście w przepisach brak jest uregulowania tej kwestii. Bowiem przepisów krajowych dot. wykonywania audytu zewnętrznego jest po prostu brak. Ja w swej praktyce ( ok. 50 audytów projektów miękkich i twardych ) wielokrotnie spotkałem się z sytuacją nie uregulowania sprawy wnoszenia uwag do raportu audytu zewnętrznego.A powinna ta kwestia ( jak to robi wiele podmiotów zamawiających usługe audytu zewnętrznego ) zawrzeć stosowne zapisy w: SIWZ, projekcie umowy dołączonym do SIWZ i jak pisze MK7 w umowie o usługę. Jakie terminy – spotkałem się z trzema: 7, 10 i 14 dni. Oczywiście wiele podmiotów co do kwestii wnoszenia uwag do raportu, a nawet projektu raportu tych kwestii nie regulując pozbawiło się możliwości wnoszenia uwag. Także w SIWZ, projekcie umowy i w umowie powinny być uregulowane także sprawy dot: ilośc egzemplarzy raportu, form raportu ( papier plus ewentualnie nośnik ), język raportu ( w pierwszej kolejności j. polski i np. angielski ).
  Jeśli mogę służyc jeszcze pomocą – to pomogę.
  z.

  #16251
  mk7
  Uczestnik

  Witam. Dziękuję za opinie. piszesz Zosiu że brak zapisów odnośnie wnoszenia uwag możliwości ich wnoszenia, a ja spotkałam się z przypadkiem gdzie nie było jasnego sprecyzowania terminu do jakiego uwagi mogą był wnoszone i teraz podmiot audytowany od ok. 7 miesięcy przysyła co jakiś czas różne pisma wyjaśniające na ustalenia zawarte w raporcie i opinii. Myślę że ten termin powinien być dokładnie wskazany żeby później się nie bawić przez kilka miesięcy od zakończenia audytu w odpisywanie sobie wzajemnie na różne pisma.
  Pozdrawiam.

  #16256
  zosia
  Uczestnik

  dzięki za pociągnięcie wątku. Ja ze swej strony zapomniałem dodać o istotnej kwestii jaka jest termin na rozpatrzenie uwag i zastrzezeń do raportu wstepnego. Brak jasno określonych wzajemnych relacji JA i audytora zewn. doprowadzi do takiej sytuacji jak pisze MK& – i zamiast wartości dodanej az doprowadzi to tylko do gromadzenia niepotrzenje nikimu dokumentacji, a przysłowiowe „bujanie” się ustaleń będzie sie ciągnęło w nieskończoność.
  z.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.