sobota, 16 stycznia, 2021

Termin wykonanie przedmiotu umowy?

Home Forum Sektory Samorządy Termin wykonanie przedmiotu umowy?

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #15750
  xxl
  Uczestnik

  Mam do Was wielką prośbę, jak doładnie tłumaczyć termin wykonanie przedmiotu umowy, czy tylko zgłoszenie o gotowości robót do odbioru, czy zgłoszenie + odebranie tych robót. Podam przykład;
  1. tremin realizacji przedmiotu umowy – 20.07.2008,
  2. w dziennku budowy w dniu 19.07.2008 potwierdzono gtowość do obbioru,
  3 w dniu 25.07.2008 inwestor zawiadomił o terminie odbioru końcowego w dniu 27.07.2008, ktorego to dnia taki prptokoł sporządzono?
  Co sądzicie, czy takie postepowanie jest prawidłowe, ja uważam,że nie – nie wiem tylko, na jakich przepisach prawa mogę się oprzec, aby dobrze to udowodnić, prosze Was o ocenę moich wniosków i pomoc.
  Ja uważam, że wykonanie przedmiotu umowy, to nie tylko oddanie robót, ale również potwierdzenie prawidłowego ich wykonania, a to wiąże się z dokonaiem odbioru i sporządzeniem protokółu w przypadku braku wad.

  #15753
  dudu
  Uczestnik

  Uważam podobnie jak Ty wykonanie przedmiotu umowy to głównie protokolarne odebranie tych robót i uznanie za prawidłowo wykonane. Opisane postępowanie wiąże się z nieterminowym wykonaniem umowy, a to z naliczeniem kar umownych o ile takie były przewidziane w umowie. Dla uniknięcia w przyszłości wątpliwości warto w umowach dokładnie opisać co rozumiemy pod pojęciem wykonanie przedmiotu umowy (protokolarne odebranie robót uznanych za prawidłowo wykonane).

  #15758
  terka
  Uczestnik

  A kto to w opisywanym przypadku jest inwestor? Wykonawca? Kto potwierdził gotowość do odbioru – inspektor nadzoru z ramienia Zleceniodawcy, czy inspektor wykonawcy?

  #15764
  xxl
  Uczestnik

  Inwestor – to zleceniodawca, który zgodnie z ustawa prawo budowlane może powołac inspektora nadzoru, natomiast wykonawca powołuje kierownika budowy, a nie inspektora – ustawa prawo budowlane, w ramach wyjasnienia oczywiście.

  #15765
  xxl
  Uczestnik

  Duduś dziekuje Ci za pomoc i poparcie, że myślisz podobnie, jak ja, prosze jeszcze tylko o pomoc na jakich przepisach prawa mogę się oprzeć podtrzymując ten argument.

  #15767
  terka
  Uczestnik

  xxl, moje pytania związane były z tym, że nie wiem, do czego zmierzasz. Bo widze to tak:
  w dniu 19 – czyli dzień przed terminem umownego zakończenia robót (właśnie, co jest w umowie? wykonanie prac, czy wykonanie i odbiór) potwierdzono zakończenie robót. Mogę się domyślać, że forma była wówczas gotowa do oddania przedmiotu umowy. Kto dokonał wpisu – przedstawiciel wykonawcy czy zamawiającego – inwestora? Pytanie jest istotne o tyle, że jeśli nie było w umowie postanowień innych, niż np. takie, ze na podstawie wpisu do dziennika Inwestor podejmuje informację, ze wykonawca jest gotowy przystąpić do odbioru koncowego, to sam wpis oznaczałby, że umowe zrealizowano w terminie. A to, że odbioru dokonano 27, czyli po terminie umownym, to może z winy Zamawiającego-Inwestora?
  Nic nie piszesz o tym, czy wykonawca miał obowiązek powiadomienia Inwestora o zakończeniu robót i czy to zrobił. Gdyby miał i tego nie zrobił, i z jego winy odbiór nastąpił po umownym terminie – to owszem, należą się odsetki karne itd. (to wynika z kodeksu cywilnego).
  Ale jesli tak nie było, to ja nie widzę możliwości obarczenia wykonawcy karami.
  Natomiast na przyszłość należy w umowach precyzyjnie określać sposób i terminy odbioru robót.

  #15770
  xxl
  Uczestnik

  wpisu w zakresie gotowości do odbioru robót dokonał najpierw kierownik budowy – wykonawca, a następnie gotowość tą potwierdził przedstawiciel zamawiajacego – obaj w dniu 19.07.2008 r.- terin wykonania umowy, to 20.07.2008 r.. Zmierzam do tego, że dla minie wykonanie umowy, to nie tylko wykonanie robót, ale prawidłowe wykonanie potwierdzone protokołem odbioru. Zawinił pewnie zleceniodawca, że nie dopilnował daty odbioru, zgadzam się. Ja konkretnie szukam argumentów i przezpisów prawa, które pomogłyby mi określić dokładnie, że wykonanie umowy, to nie tylko wykonanie robót, ale również dokonanie odbioru, tak, aby wykonawca po wykonaniu robót miał prawo do wystawienia faktury.
  Zgadzam sie z tobą, że zapisy umowy należy
  w tym celu doprecyzować i tak się dzieje, ale co napisać w przypadku starych umów?

  #15777
  dudu
  Uczestnik

  Jak na moją wiedzę nie ma takich przepisów powszechnie obowiązujących, wszystko zależy od zapisów w umowie i tego trzeba się trzymać. Pozdrowienia.

  #15779
  terka
  Uczestnik

  Xxl, zajrzyj do Kodeksu cywilnego, Tytuł VI – umowa o roboty budowlane, tam art. 647:

  „Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego
  w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy
  technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe
  przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania
  terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty
  umówionego wynagrodzenia”.

  W moim odczuciu zupełnie wystarczy do tego, o czym piszesz, że jest Ci potrzebne.

  Miłego dnia życzę 🙂

  #15788
  xxl
  Uczestnik

  Dzięki za podpowiedź – ten przepis znam, ale brakuje mi jeszcze czegoś innego – bardziej precyzyjnego, np. jakiegoś komentarza, czy orzeczenia, które rozwinie ten przepis nieco dokładniej.
  Pozdrowienia.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.