poniedziałek, 21 września, 2020

Terminy zapłaty

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #1805
    anja
    Uczestnik

    Witam Wszystkich. Mam pytanie dotyczące terminów zapłaty. Zgodnie z art. 7 Ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2003 r., Nr 139, poz. 1323 z późn. zm.) jeżeli dłużnik, w terminie określonym w umowie nie dokona zapłaty na rzecz wierzyciela, który spełnił określone w umowie świadczenie niepieniężne, wierzycielowi przysługują, bez odrębnego wezwania, odsetki ustawowe za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty. Czy zatem wierzyciel musi sam(bez wezwania) zapłacić odsetki ustawowe? A jeśli ich nie zapłaci, czy, a jeśli tak to jak długo od momentu zapłaty wierzycielowi przysługuje prawo żądania odsetek? Z góry dziękuję za pomoc.

    #1806
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Jeśli dotyczy to jednostki sektora finansów publicznych to kwestię tą należy rozważyć w kontekście art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zapłata odsetek jest takim naruszeniem.
    gabi

    #1810
    mysza
    Uczestnik

    Witam
    Aniu. Nie można udzielić odpowiedzi nie widząc umowy. Bo trzeba połączyć wymienioną przez Ciebie ustawę, z ordynacją podatkową i kodeksem cywlinym. Mogą dojść też inne przepisy, w zależności o przemiotu umowy i zawartych w niej postanowień. Podaj jakieś szczegóły to łatwiej będzie ustalić prawidłowe zachowania.
    Pozdrawim
    Mysza

    #1811
    adrianka
    Uczestnik

    Witam,
    Zgodnie z ustawą zacytowaną przez Anja oraz w nawiązaniu do prawa handl. wierzyciel „powinien” sam zapłacić odsetki. Ale jak napisała Mysza, umowa handlowa może stanowić inaczej… Moim zdaniem, jeżeli Anja uważasz że wystawiona f-ra jest wg Ciebie formą umowy handlowej, wierzyciel ma obowiązej zapłacić odsetki, ale f-ra musi być podpisana(czego „nowa”ustawa VAT nie wymaga, ale dla celów dowodowych musi-Ordynacja i KC) i dodatkowo (dla bezpieczeństwa)powinna zawierać sformułowanie np.”że f-ra jest podstawa do naliczenia ustawowych odsetek” lub inne .. Jeśli np.f-ra nie jest podpisana (czyli tj.nie doszło do transakcji), wierzyciel nie jest do niczego zobowiązany i jeszcze jedno zależy czy kontrahent „pochodzi” z Polski…
    Masz dwa lata na naliczenie odsetek… Z praktyki wiem że w Polsce firmy nie stosują „samonaliczania” odsetek, lepiej sama nalicz te odsetki…
    Podaj więcej szczegółów, bo każdy przypadek trzeba/należy rozpatrzyć osobno….

    #1827
    anja
    Uczestnik

    Witam. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Jeśli chodzi o więcej szczegółów, to faktury te zostały sporządzone na podstawie umów zawartych pomiędzy polskimi kontrahentami (jednym z nich była jsfp). Jedna z umów dotyczyła usług informatycznych, druga projektu adaptacji pomieszczeń. W obydwu przypadkach w umowie znalazł się podobny zapis, że faktura będzie płatna przelewem w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. W żadnej z umów nie było mowy o nieterminowych płatnościach i odsetkach z tego tytułu. Obydwie faktury zostały podpisane przez wystawców. Jsfp uregulowała płatności po terminie nie płacąc ustawowych odsetek za zwłokę. Z czego wynika, jak napisała Adrianka, że są dwa lata na naliczenie odsetek? Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

    #1833
    adrianka
    Uczestnik

    Anja, jeśli chcesz skontaktuj się ze mną przez paw@audyt.net

    Znam sprawę odsetek z praktyki ze strony prawa polskiego i np.niemieckiego… może nie w sektorze fp ale zawsze… jak będę umiała to pomogę…

    Z praktyki wiem że firmy prawie wogóle nie płaca (bynajmniej starają się nie płacić) odsetek, a jeszcze jedno która firma sama sobie nalicza odsetki? Ja nie znam 🙂 choć tak stanowi ustawa … ale wiesz jak to w Polsce jest, czasami jedna ustawa wyklucza drugą i w tym przypadku (samonaliczania odsetek) tak może być, i dlatego trzeba dokładniej przyjrzeć się sprawie 🙂

    Prawdę mówiąc nie wiem czy Ty sama chcesz naliczać odsetki sobie(czyli że Ty zapłąciłaś później) czy innym firmom…??

    Prosze też osoby z sfp o wypowiedź, bo może z tej strony niekoniecznie(jeszcze) znam wszystkie przepisy…

    #1834
    pietryka
    Uczestnik

    Firmy dlatego nie naliczją same sobie odsetek, gdyż w tej sprawie mogą się dogadać a odsetki nie są obligatoryjne. Z różnych przyczyn wierzyciel „daruje” dłużnikowi odsetki /wzajemna współpraca, rewanż, itp./. Dlatego też odsetki stają się przychodem u wierzyciela w momencie zapłaty a nie jako naliczone. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i prawnych.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.