środa, 24 kwietnia, 2024

trwały zarząd

Home Forum Sektory Samorządy trwały zarząd

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Autor
    Wpisy
  • #12487
    monczu
    Uczestnik

    Witam! Proszę o pomoc z zakresu gospodarki nieruchomościami. W jaki sposób powinno się ujmować środki trwałe przekazywane przez Gminę na rzecz jednostki organizacyjnej. Czy prawidłowe je podejście, że grunty przekazywane w trwały zarząd pozostają w ewidencji bilansowej Gminy, a budynki przekazywane w trwały zarząd są ściągane z ewidencji bilansowej Gminy (PT) i ujmowane w ewidencji środków trwałych jednostki?

    #12520
    k-asiek
    Uczestnik

    U nie jest to robione identycznie, mina przekazuje jednostkom lokale, nierucvhomości w celu wykonywania statutowej działalności, natomiast grunty nadal pozostają w gminie. Moim skromnym zdaniem jest to prawidłowe. Kontrola RIO w tym zakresie też nie stwierdziła nieprawidłowości.

    #12561
    kacha
    Uczestnik

    Wszystko zależy od tego, co faktycznie gmina oddaje w trwały zarząd. Jeżeli z decyzji wynika, że przekazuje tylko budynki to tak, ale jeśli całą nieruchomość zabudowaną razem z gruntami, to wszystko powinno być wykazane w bilansie tej jednotki 🙂

    #12572
    jacek3
    Uczestnik

    Skąd się wziął pomysł i jakie jest uzasadnienie przekazywania wyłącznie budynków?? Już kilkakrotnie spotkałem się ze stanowiskiem że budynki przekazuje się jednostkom a grunt pozostaje w księgach gminy.
    Mam prośbę – podajcie podstawę takiego rozwiązania.

    #12575
    kacha
    Uczestnik

    Moim zdaniem to może wynikać ze zwykłego niedopatrzenia. Nie znajduję w przepisach podstawy do takiego rozdzielania. Jednak widziałam różne decyzje dotyczące oddania w trwały zarząd nieruchomości. Jest to na pewno zakres wymagający uporządkowania.

    #12576
    ewamich20
    Uczestnik

    też kiedyś szukałam odpowiedzi na to pytanie i właściwie nie znalażłam podstawy ujęcia gruntów oddanych w trwały zarząd w księgach urzędu.
    Dzieje się chyba tak ze względów praktycznych, ponieważ urząd zleca wycenę gruntów dla różnych celów i łatwiejszym jest aktualizacja wartości we własnych księgach. Tak myślę ale czy słusznie, tego nie wiem.

    #12579
    jacek3
    Uczestnik

    no tak – ale i tak Gmina pozostaje właścicielem takiej nieruchomości, zarówno gruntu jak i budynku – i teraz powstaje pytanie czy oddanie w trwały zarząd nieruchomości gruntowej w jakikolwiek sposób ogranicza władztwo Wójta,Burmistrza,Prezydenta w stosunku do mienia komunalnego które mimo oddania w trwały zarząd nadal pozostaje w zasobie mienia;

    Wobec tego czy są jakiekolwiek przeszkody by Gmina mogła wycenić taki majątek czy prowadzić inwestycje na np.: majątku szkoły oddanej w trwały zarząd ????

    Moim zdaniem nie będzie tutaj utrudnieniem ujęcie zarówno gruntu jak i budynków w księgach szkoły – przecież właściciel nadal pozostaje ten sam, pojawia się tylko zarządca który ma prawo do władania rzeczą jak właściciel.

    No i należy zwrócić uwagę na treść definicji nieruchomości gruntowej – to jest grunt i budynki na nim położone jeśli nie stanowią odrębnego prawa własności

    #14348
    alice
    Uczestnik

    Witam wszystkich!
    Jestem ciekawa czy ktoś już rozwiązał powyższy problem. Akurat mój audyt zaczepia o ten temat. W trwały zarząd zgodnie z decyzją przekazywana jednostce jest cała nieruchomość (łącznie z gruntem), natomiast jeśli chodzi o księgi rachunkowe grunty pzostają w Starostwie, a zabudowania jednostki organizacyjne ujmują w swoich księgach. Pozdrawiam.

    #14353
    monczu
    Uczestnik

    Witam
    Też miałam podobny problem. Rozwikłam go w ten sposób, że znalazłam pismo Ministerstwa Finansów – Departament Budżetu Państwa BP 10-5100-146/06/1233 z 7 sierpnia 2006r. w sprawie zasad księgowania nieruchomośći, cyt. ” grynty stanowiące własność Starostwa powinny być ujęte w księgach rachunkowych Starostwa, natomiast budynki i budowle oddane przez Starostwo w trwały zarząd powinny byc ujęte w księgach rachunkowych tej jednostki organizacyjnej Starostwa, która wykorzystuje je do prowadzenia swojej działalności. Wynika to z definicji aktywu zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy i rachunkowości”.
    Zgodnie z powyższym grunty zostają w gminie, a budynki w jednostce, chociaż u mnie decyzje były pisane w identyczny sposób, tj. cała nieruchomość była przekazywana jednostce.
    Ja uważam jeszcze dodatkowo, że gmina powinna prowadzić ewidencję pozabilansową budynków oddanych jednostce, gdyz wtedy ma pełny obraz i może właściwie gospodarować mieniem komunalnym.

    #14354
    alice
    Uczestnik

    Monczu – serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. A masz może linka, gdzie mogłabym znaleźć to pismo w necie? Pozdrawiam

    #14357
    monczu
    Uczestnik

    http://www.rzeszow.rio.gov.pl (wyjasnienia)
    Pismo to było odpoiwedzią na wystapienie RIO w Rzeszowie do MF

    #14358
    alice
    Uczestnik

    Znalazłam! Jeszcze raz dziękuję!

    #14361
    monczu
    Uczestnik

    Na stronach RIO (rzeszów)

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.