czwartek, 25 kwietnia, 2024

udział audytora w tworzeniu procedur kontroli zarządczej

Home Forum Sektory Samorządy udział audytora w tworzeniu procedur kontroli zarządczej

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #20551
    alb
    Uczestnik

    witam .
    usłyszałam od kierownika mojej jednostki, że mam współtworzyć procedury kontroli zarządczej. Kierownik komórki kontroli poprosił o analizę obszarów ryzyka zrobione przez audytora, a
    następnie stwierdził, iż oczekuje aktywnej współpracy przy tworzeniu procedur. Mam wrażenie, że tak naprawdę to wszyscy oczekują, że audytor odwali całą robotę w zakresie kz. Poradźcie proszę jak sie bronić przed takim oczekiwaniem. argumenty o niezależności, obiektywności a także zapisy uofp dot…oceny kz przez audytora niestety nie trafiają do kolegów. nie uchylam sie od pracy, ale jak zrobione przez siebie procedury niezależnie i obiektywnie ocenię.

    #20552
    alkman
    Uczestnik

    „Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko, to znaczy na samotność, na walkę, męczeństwo i śmierć. Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno”.

    #20553
    kikcloud
    Uczestnik

    Musisz przekonać swojego kierownika, że oczywiście, niewątpliwie będziesz aktywnie współpracować przy tworzeniu procedur poprzez ocenę ich skuteczności i efektywności oraz promowanie ciągłego usprawniania.
    Interpretacja:
    Mechanizmy kontrolne działają skutecznie, gdy wybrane reakcje na ryzyko wiążą ryzyka z apetytem organizacji na ryzyko, oraz gdy wdrażane zasady i procedury pomagają zapewnić, że reakcje na ryzyko są wdrażane w sposób zamierzony. Mechanizmy kontrolne są efektywne, gdy właściwie uwzględniają relatywne koszty i korzyści.

    Standard 2130 😀

    #20554
    mama0454
    Uczestnik

    Audytor odpowiedzialny jest za ocenę systemu kontroli zarządczej, a nie za jej tworzenie. Wynika to wprost z zapisu art. 272 ust. 1 uofp. Koniec, kropka.

    #20555
    alb
    Uczestnik

    obawiam się, że towarzystwo w mojej jednostce nie bardzo rozumie na czym polega kontrola zarzadcza. i jak się do tworzenia procedur zabrać. 😯
    Zrobię najpierw wykład z uofp i komunikatu ministra finansów ws standardów kz. nadmienię nieco o odpowiedzialności za naruszanie przepisów prawa.
    alkman masz racje. walka, męczeństwo to norma w pracy audytora w jst ale nie mam zamiaru polec. Najtrudniej walczyć z głupotą i tzw nie bo nie.

    #20560
    pietryka
    Uczestnik

    Wina tkwi również w niektórych szkoleniach. Niektórzy nie bardzo wiedzą co to obszary ryzyka a na szkoleniu powiedziano im, że w niektórych jst dobrze mają to zrobione /identyfikacja obszarów ryzyka/ przez audytorów /np. moje koleżanki z kontroli usłyszały to od wykładowcy z Krakowa/. Najłatwiej w te pędy do audytora i niech się podzieli lub niech robi, a łatwiej jeszcze jak się szefa podpuści bo on też nie kumaty w tej materii. U mnie jest ok. 20 dyrektorów wydziałów – a za co biorą dodatek funkcyjny? Oni nie chcą dzielić się dodatkiem a ja nie chcę dzielić się zidentyfikowanymi obszarami ryzyka. Ale najtrudniejsze w tym wszystkim zmusić tych ludzi, żeby zainteresowali się co to jest ta kontrola zarządcza i z czym to się je, bo tak naprawdę to niewiele się zmienia ich praca a o to przede wszystkim im chodzi.

    #20562
    mama0454
    Uczestnik

    Pozdrowienia dla Mariana.
    Szkolenie w Krakowie na jesieni 2007, przydzielono nas do jednego pokoju – czy pamiętasz ?

    #20568
    pietryka
    Uczestnik

    O ile pamiętam Kraków /a byłem tam kilka razy na szkoleniach/, to nigdy nie byłem tam zakwaterowany z kobietą, tym bardziej z jakąś mamą.
    A tak na serio – oczywiście, że Cię pamiętam. Chyba się nie mylę – to Ty zawsze pod krawatem? Irek czy tak?
    Mam trochę zdjęć. Jest tam Adam, Anka, Basia, Robert, Krzysiek z ministerstwa, ale z Tobą mam tylko zdjęcie na sali wykładowej.
    Jeżeli potwierdzisz to mam adres Twojej poczty e-mail /zaczyna się wendy…/, czy tak?
    Pozdrawiam.

    #20569
    mama0454
    Uczestnik

    😀 😀 😀

    #20577
    alb
    Uczestnik

    zrobiłam jak powiedziałam,
    najpierw wykład co to jest audyt wewnętrzny w jst, potem kilka słów o kontroli zarządczej a na końcu poinformowałam, ze moje obszary ryzyka są moje. A Pani która za stworzenie procedur kz zainkasuje grubą kasę powinna sama opracować i oszacować ryzyko. W rezultacie kierownicy wydziałów maja sami przygotować obszary ryzyka (decyzja szefa). zadeklarowałam pomoc, bo sobie tez w ten sposób pomogę.
    Ale ludzie z zewnątrz zbijaja niezłe pieniądze na zleceniach.

    #20589
    kikcloud
    Uczestnik

    Mam nadzieję, że kierownictwo Twojej jednostki złoży się na tę „grubą kasę” ze swoich pensji :wink:. W końcu ta miła pani zastąpi ich w wykonywaniu swoich obowiązków. 👿

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.