sobota, 26 września, 2020

Umowa na czas określony a konkurs na stanowisko urzędnicze?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Umowa na czas określony a konkurs na stanowisko urzędnicze?

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #2734
    lczarny
    Uczestnik

    Witam,
    mam zapytanie, czy ktoś z Was spotkał się z sytuacją, że np. ostatniego grudnia kończy się umowa zawarta na czas określony. W związku z tym czy można zawrzeć z pracownikiem kolejną umowę, czy też należy rozpisać konkurs. Spotkałam się z różnymi interpretacjami i proszę o pomoc. Może ktoś już stanął przed takim problemem?
    Mnie on też bezpośrednio dotyczy i nie wiem jak ustosunkuje sie do tego kierownik, a jest nas w jednostce ok. 40 takich przypadków.
    Dziękuję za jakiekolwiek interpretacje.
    A.

    #2735
    meg
    Uczestnik

    A czy to jest pierwsza umowa na czas okreslony, czy już druga?

    #2736
    lczarny
    Uczestnik

    Jest to pierwsza umowa od 1.01, ale w tym przypadku to chyba nie ma nic do rzeczy, bynajmniej tak mi sie wydaje. Dochodzi do sytuacji, że inwestuje sie w pracownika a następnie rozpisuje sie konkurs i startuje mega człowiek który go wygrywa. Pracownik nawet kilkuletni zostaje na lodzie…

    #2737
    meg
    Uczestnik

    Słuchaj cos było napisane w Rzeczpospolitej z 5 wrzesnia br. ” Nie kazdy wakat to wolne stanowisko” i z 9 wrzesnia br. ” wakat a wolne stanowisko”. Nie mam w tej chwili tych gazet. A juz wychodze z pracy. Jak masz dostep to przeczytaj, moze tam jest cos wyjasnione.

    Pozdrawiam 😀

    #2738
    alkman
    Uczestnik

    Konkurs zostanie rozpisany jak twoje stanowisko pracy będzie wolne, a będzie jak wygaśnie z tobą umowa o pracę na czas określony (kierownik z tobą, a ty z nim pożegnasz się i dostaniesz świadectwo pracy). Zanim jednak wygaśnie twoja umowa, kierownik jednostki może podpisać aneks do niej. W aneksie tym zmienianie ulegnie punkt, w którym mowa o czasie jej trwania na kolejny okres lub na czas nieokreślony (inne punkty też mogą ulec zmianie). Nawet, jeżeli nie dostaniesz takiego aneksu (na piśmie przed wygaśnięciem umowy), a nadal będziesz świadczył pracę, to umowę taką (aneks) należy uważać za zawartą, ponieważ kodeks pracy nie określa, aby umowa, o której mowa w art. 22 KP musiała zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

    #2739
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    alkman ma rację, z tym, że jednak radziłabym zawrzeć to na piśmie. Nie ma przeciwwskazań. Kodeks pracy w art. 25 prim 1 ust. 2 stanowi, że: „Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony”.
    Natomiast nie wiem, czy jest możliwa zmiana już pierwszym aneksem umowy o pracę na czas określony na umowę na czas nieokreślony.
    Postaram się jutro to sprawdzić w pracy. Jezeli jednak Twój szef zgodzi się aneksować tę umowę, to pewnie zgodzi się też na dalsze Twoje zatrudnienie, po upływie tej „drugiej” umowy na czas określony, a wówczas musi to być umowa na czas nieokreślony. Najlepiej dla Ciebie byłoby, gdyby podpisał teraz aneks na krótki okres. Jezeli masz poczucie, że Twój szef chce Cię dalej zatrudniać, to jak widzisz, są sposoby. Bo konkurs ogłasza sie na wolne stanowiska w urzędzie, a jeżeli nie chce go ogłaszać, nie powinien dopuścić, by się zwolniło.
    Pozdrawiam, i trzymaj się, lczarny!

    #2744
    lczarny
    Uczestnik

    Terka, dziekuje za podpowiedź, tylko proszę o jeszcze jedno wyjaśnienie, czy mozna nadal aneksować umowy?
    Kiedyś po jakimś szkoleniu uzyskałam informację, że umów sie juz nie aneksuje.

    #2745
    meg
    Uczestnik

    Witaj!

    Terka ma rację.Z przywołanego przepisu art.25 prim k.p. wynika , że zawarcie aneksu do umowy o pracę na czas okreslony przewidujacego póżniejszy termin rozwiązania umowy, traktować należy jak zawarcie nowej umowy i, w konsekwencji, gdy będzie to drugi taki aneks -będzie równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreslony.
    Takie sa opinie prawne.
    Pozdrawiam

    #2746
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    wyjaśnień, o które pytasz, udzieliła Ci już meg. Stwierdzenie, że „umów się już nie aneksuje” oznacza, że zgodnie z kodeksem pracy aneks nie przedłuża tej umowy, lecz jest z mocy prawa nową umową.
    Pozdrawiam

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.