środa, 3 marca, 2021

umowa o roboty budowlane

Home Forum Sektory Samorządy umowa o roboty budowlane

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #16961
    aprilkj
    Uczestnik

    W ramach realizowanego przeze mnie audytu oceniam zapisy umów o roboty bydowlane pod kątem zabezpieczenia interesów gminy. Podczas badania zwróciłam uwagę na zapis: „zamawiający może odstąpić od umowy w przypadku braku środków finansowych, czego Zamawiający nie mógł przewidzieć przy zawieraniu umowy, Zamawiający może również ograniczyć jej zakres rzeczowy”. Czy Waszym zdaniem, Szanowi Koledzy i Koleżanki, taki zapis jest ok? Jak to się ma do zabezpieczenia środków w budżecie gminy? Jakie sytuacje mogą wpłynąć na wykorzystanie takiego zapisu? Proszę o pomoc i opinie!
    Pozdrawiam,
    april

    #16962
    mama0454
    Uczestnik

    Taki zapis jest absurdalny. Gmina zawsze musi mieć zabezpieczone środki na poszczególne zadania. Umowa nadaje się do kosza.

    #16965
    krecik
    Uczestnik

    Zapis w umowie może nie jest najszczęśliwszy, ale hipotetyczne ryzyko braku środków na zadanie istnieje. Przyczyną może być np. zdarzenie losowe (np. powódż, osuwisko), które spowoduje konieczność przesunięcia środków na inne zadanie.
    Ryzyko takie istnieje także przy realizacji zadań w ramach projektów dofinansowanych z budżetu państwa (np. z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego).Promesa na podstawie ,której jednostka decyduje sie ostatecznie na realizację zadania i dokonuje wyboru wykonawcy podpisując z nim umowę jest przyznanym wstępnie dofinansowaniem. Właściwa umowa dotacyjna z Ministerstwem podpisywana jest już po zawartej umowie z wykonawcą.
    To tak bardziej pod katem dróg , ale właśnie mamy u nas w powiecie problem, bo właśnie straciliśmy dużą dotację na zadanie w ramach projektu „Osłona przeciwosuwiskowa”
    Pozdrawiam!

    #16966
    terka
    Uczestnik

    April, a czy czasem te zapisy nie pojawiają się w umowach zawartych na okres dłuższy, niż rok?
    Bo znam przypadki, że umowy są zawierane na trzy lata, choć tak naprawdę, to środki są znane i przyznanena rok. Dlatego kierownicy jednostek myślą, że jak wpiszą taki zapis, to nie zaciągają zobowiązań na kolejne lata 😉
    więc wówczas problem jest gdzie indziej.

    #16975
    aprilkj
    Uczestnik

    Dziękuje Wam bardzo za udzielone odpowiedzi!

    Już wiem co dalej 😉
    Umowa zawarta jest na czas krótszy niż rok budżetowy, dotyczy budowy drogi gminnej i jak wynika z budżetu w całości finansowana jest ze środków własnych Gminy.

    #16976
    scypion
    Uczestnik

    Poza tym – pod umową podpisuje się przeciez też GK jednostki.. jak to miałoby się – tak na logikę z art. 45 UoFP?

    „3. Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:
    1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
    2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów, dotyczących tej operacji;
    3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki.

    Jeśli jest tam owa robota zamieszczona, a Gmina ma przecież w miare stałe źródła dochodów (bez sytualcji na które nie ma wpływu) i wydatków – to taki zapis jak przedstawiłaś jest niedorzeczny.

    A co do zdarzeń losowych etc, to kodeks cywilny określa:

    Art. 495. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.