niedziela, 28 lutego, 2021

umowa użyczenia

Home Forum Sektory Samorządy umowa użyczenia

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #16164
  dudu
  Uczestnik

  Z Kołem Niewidomych zawarta została umowa nieodpłatnego uzyczenia lokalu, stanowiącego własność gminy. Z umowy wynika, że Koło ma ponosić opłaty publicznoprawne typu podatek od nieruchomości. Teraz Koło zwróciło się do gminy z prośbą o zakup opału na zimę. Czy znadujecie jakieś podstawy prawne do sfinansowania takiego wydatku? Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedzi. Pozdrawiam.

  #16187
  dudu
  Uczestnik

  czyżby nikt nie miał nic do powiedzenia 🙁 Terka licze na Ciebie

  #16205
  terka
  Uczestnik

  Nie znajduję podstaw. Ani z tej umowy (jak rozumiem, gmina nie zobowiązała się do utrzymywania tego lokalu), ani z innych przepisów.
  Wprawdzie Polski Związek Niewidomych jest organizacją pożytku publicznego i jako taki może otrzymywać dotacje, ale po pierwsze, mogą to być dotacje na realizację zadań gminy powierzane w ramach określonej procedury (konkursu ogłaszanego przez gminę), po drugie wprawdzie organizacja pożytku publicznego może z własnej inicjatywy zgłosić chęć realizacji jakiegoś zadania, ale musi to być właśnie zadanie, a nie zaspokajanie potrzeb bieżącej działalności opp.
  Tak myślę po analizie (pobieznej dość) przepisów.
  Może ktoś wie coś więcej.
  Pozdrawiam 🙂

  #16207
  pszczosek
  Uczestnik

  Tylko co zrobić w przypadku, gdy Koło Niewidomych zawrze z Gminą umowę o realizację (powierzenie, zlecenie) zadania gminy (nie za bardzo przychodzi mi do głowy co to mogłoby być) – czy wtedy waszym zdaniem koszty ponoszone na wskazany w poście dudusia opał mogłyby być finansowane z dotacji czy nie? Bo moim zdaniem nie byłoby przeciwwskazań.

  #16208
  terka
  Uczestnik

  I moim zdaniem masz rację, tylko że nie mówimy (chyba, bo szczegółów nie znamy) o takim przypadku.

  #16223
  dudu
  Uczestnik

  Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Koło Niewidomych nie realizuje zadania na rzecz gminy, oni mają tylko umowę użyczenia lokalu, gdzie się spotykają. Nic w umowie nie ma na temat bieżącego utrzymania lokalu. Szczerze mówiąc to mam wątpliwości czy nawet gdyby realizowało zadania z pozytku publicznego, to czy na opał mógłby wydawać środki z dotacji.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.