piątek, 19 kwietnia, 2024

umowa z inkasentem?

Home Forum Sektory Samorządy umowa z inkasentem?

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • #22536
    terka
    Uczestnik

    Cześć:smile:
    Prosba do tych, co wiedzą albo moga wiedzieć i zechca się wiedzą podzielić:smile:
    Chodzi o inkasentów podatków i opłat. Mamy ich w gminie dwa rodzaje:wink: sołtysi są inkasentami podatku od nieruchomosci, inne osoby fizyczne – opłaty targowej. W obu przypadkach były podjęte stosowne uchwały Rady, inkasenci powołani z imienia i nazwiska, określono termin wpłaty pobranych kwot do Urzędu i wysokość wynagrodzenia (% od podneanej kwoty).

    Tu wszystko gra.
    Ale ja mam taką wątpliwość – czy z inkasentami powinna być zawarta umowa cywilnoprawna lub w jaiejś innej formie nalezy mu okreslić jego obowiązki, tryb rozliczania się z kwestionariuszy, itp.
    Bo mnie się wydaje, że powinna. Żeby jasno określić, skąd biorą kwitariusze, komu i kiedy zwracają, co im grozi za nierozliczenie się prawidłowo i w terminie.

    I kwestia druga – jeśli założymy (hipotetycznie), że zawieramy taka umowę, to czy wynagrodzenie nalezy potraktowac jak każde inne (tj. opodatkowac i oskładkować)?
    Czytałam gdzieś, że sołtys, nawet, jeśli jest rolnikiem, jeśli jest inkasentem nie moze podlegać KRUS, tylko na zasadach ogólnych ZUS.

    Gorąca prośba – pomóżcie. Jak jest w Waszych gminach?

    #22538
    wojak
    Uczestnik

    Proponuję przejrzeć internet, np:
    http://www.pit.pl/inkasent_podatkow_i_oplat_lokalnych_rodzaje_podatkow_system_podatkowy__1722.php
    Wpisz odpowiednie hasło w przeglądarkę i zobacz, czy coś Ci się przyda.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.