piątek, 14 maja, 2021

umowa zlecenie czy umowa o dzieło?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna umowa zlecenie czy umowa o dzieło?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
 • Autor
  Wpisy
 • #9774
  podhale
  Uczestnik

  Bardzo Was prosze o pomoc w sprawie jak w temacie. Konkretnie zalezy mi na podaniu jakiejś wykładni czy informacji na temat: kiedy zawierać mozna umowę zlecenia a kiedy o dzieło?
  W jednostce podległej mojej gminie dyrektor podpisał umowę o dzieło z paniami sprzatającymi, a tylko dlatego, żeby było prościej (nie trzeba żadnych składek odprowadzać) czy opisany przykład to powazne naruszenie przepisów? prosze o pomoc w tej kwestii 😥

  #9775
  izmi
  Uczestnik

  może tak: mamy do pomalowania płot 😈 i teraz sprawa wygląda następująco:
  – umowa o dzieło to POMALOWANIE, czyli czynność skończona, pomalują i sobie pójdą w siną dal,
  – umowa zlecenie to MALOWANIE, trwa i trwa w nieskończoność 🙂

  sorry za przykład, ale chyba wyjaśnia różnice 🙂

  #9778
  podhale
  Uczestnik

  Ja w sumie rozumiem różnicę, ale zalezy mi o podanie źródła, z którego czarno na białym wynika co i jak?

  #9786
  stadyr
  Uczestnik

  Przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie dzieła będącego osiągnięciem określonego z góry efektu. Rezultat ten może mieć zarówno charakter materialny (np.: zbudowanie stodoły, wykopanie dołu, uszycie sukienki), jak i niematerialny (np.: zrobienie fotografii, namalowanie obrazu), utrwalony w jakiejkolwiek formie fizycznej (ucieleśniony) lub nieucieleśniony (np.: wykonanie koncertu, przedstawienia).

  Umowy te różni przede wszystkim charakter świadczonej usługi. W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie musi doprowadzić swoim działaniem do osiągnięcia konkretnego i obiektywnie sprawdzalnego rezultatu, podczas gdy umowa zlecenia jest umową starannego działania, tzn. że zleceniobiorca jest zobowiązany do zachowania przy wykonywaniu usługi należytej staranności, co nie musi koniecznie doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego rezultatu.

  Kwestią podstawową odróżniającą umowę o dzieło od umowy zlecenia powinna być możliwość dochodzenia roszczeń przez zlecającego wykonanie dzieła z tytułu rękojmi za wady dzieła.

  Kodeks Cywilny
  Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

  Art. 734. § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

  Art. 750. Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

  #9791
  mareksp
  Uczestnik

  Można jeszcze dodać że o charakterze umowy nie przesądza jej nazwa a treść. A więc nazwanie umów o sprzątanie z osobami fizycznymi umowami o dzieło nie ma żadnego znaczenia, bez względu na świadomość czy nieświadomość takiego postępowania.
  Zlecanie usług na zewnątrz zamiast zatrudniania pracowników na umowę o pracę jest na pewno tańsze w wielu przypadkach. Najlepiej jednak zlecić to firmie po przeprowadzeniu przetargu i wtedy nie ma problemy. Gdy podpisuje się umowy o świadczenie usług z osobami fizycznymi, które dotąd wykonywały te usługi w ramach umowy o pracę jest jaskrawym przykładem nieudolnej próby ominięcia obowiązujących przepisów.

  #9796
  nickkita
  Uczestnik

  http://www.wokolkariery.pl/umowa-o-dzielo-i-zlecenie.xml – wystarczy poszukać w googlach 😈

  #9875
  podhale
  Uczestnik

  Czyli podsumowująć powyższe rozważania mozna jednoznacznie stwierdzić, iz zawarcie umowy o dzieło (i odprowadzenie z tego tytułu tylko podatku) z serwisem sprzątajcym, który wykonuje usługi sprzątania ciągle w danym roku, jest niedopuszczalne? Jeśli tak, to jako kontrolujący jakie kroki powinienem przedsięwziąć?

  #9876
  nickkita
  Uczestnik

  Nie o to chodzi, że niedopuszczalne jest zawarcie umowy o dzieło tylko o to, że zawarto nieprawidłową umowę. Należy wskazać istotne różnice pomiędzy umową o dzieło a zleceniem i nakierować słuchacza bądź czytelnika na właściwe rozwiązanie. Istotne tutaj będzie wykazanie się darem przekonywania. Wele jest spraw, których szefowie nie przyjmują do wiadomości pomimo tego, że z przepisów ewidentnie wynika jak być powinno. Audytor jest po to, aby umiejętnie go przekonać, że nie ma racji. Powodzenia.

  #9879
  7stan
  Uczestnik

  Radzę poczytać Prawo zamówień publicznych art.142 pozdrawiam

  #9880
  podhale
  Uczestnik

  Co mam prawo zamowien publicznych w tym przypadku do rzeczy to niebardzo rozumiem. W każdym bądź razie dziekuje wszystkim za dyskusję. No chyba, że ktos ma cos jeszcze do powiedzenia 😉

  #9881
  izmi
  Uczestnik

  można zawrzeć umowę z paniami sprzątającymi po przeprowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne 🙂 7stan ma rację 🙂
  nie napisałeś skąd te panie sprzątające się wzięły: czy wcześniej pracowały w tej jednostce jako „konserwator powierzchni płaskich” 😉 czy to jakaś firma sprzątająca? a jeśli firma to na jakiej podstawie pracują w onej jednostce? itp.
  pozdrawiam

  #9887
  nickkita
  Uczestnik

  Ustawy nie stosujemy do zamówień, których wartość nie przekracza 6.000 euro a nie sądzę, aby sprzątanie było droższe bo jeśli byłoby droższe to może faktycznie zatrudnić sprzątaczkę na etat (albo nawet dwie).

  #9888
  nickkita
  Uczestnik

  A tak swoją drogą czy sprzątaczki też podlegają konkursom na stanowisko? 🙂

  #9889
  podhale
  Uczestnik

  troszeczkę uciekamy od tematu 😕 Troszkę inny proble chciałbym poruszyć w tej kwestii:
  czy zleceniodawca powinien żądać od wykonawcy dzieła oświadczenia, iż ten posiada prawa autorskie i w związku z tym przysługuje mu 50% koszt uzyskania przychodu?

  #9891
  stadyr
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Nickkita] A tak swoją drogą czy sprzątaczki też podlegają konkursom na stanowisko? :smile:[/QUOTE]

  raczej nie, wg uops przeprowadza się (konkurs) nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze

  natomista wg rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (…) sprzątaczki są pracownikami obsługi

  co prawda wprost nie jest to zapisane w ustawie aby w przypadku pracowników obsługi nie stosować naboru 🙂

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.