czwartek, 28 marca, 2024

umowa zlecenie czy umowa o dzieło?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna umowa zlecenie czy umowa o dzieło?

Oglądasz 5 wpisów - 16 z 20 (wszystkich: 20)
  • Autor
    Wpisy
  • #9893
    las
    Uczestnik

    Do podhale – pracowałem jakiś czas na wyższej uczelni. Problem oświadczeń o posiadaniu praw autorskich (pracownicy naukowi) rozwiązany był w nast. sposób ;
    1. W umowie o dzieło był paragraf, który mówil że wykonawca posiada takie prawa autorskie.
    2. W Rachunku rozliczającym umowę o dzieło była jeszcze dodatkowa formułka – podpisane oświadczenie wykonawcy dzieła o posiadanych prawach autorskich.
    Niestety nie wiem czy to wynikało z przepisów wewnętrznych uczelni (czy też innych) – niestety nie zdążyłem tego sprawdzić (zmiana pracy). Na uczelniach kiepsko płacą.
    Jak Ci się uda ustalić ustawę, przepisy wykonawcze – to napisz, sam jestem ciekawy z czego to wynika. Pozdrawiam.

    #9896
    nickkita
    Uczestnik

    Ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów, o prawie
    autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. z 2000r., Nr 80 poz. 904).
    A z tymi sprzątaczkami żartowałam bo było zabawnie przeprowadzić taki konkurs.

    #9897
    podhale
    Uczestnik

    w przypadkach które ja sprawdzałem podczas kontroli zarówno w umowie jak i na rachunk nie było żadnej wzmianki o prawach autorskich, dlatego moja wątpliwość się pojawiła.
    na zdrowy ludzki rozum, powinno takie oświadczenie być, no ale zawsze mozna się obronić.
    Wymóg co do złożenia przez zleceniobiorce takiego oświadczenia jest wpisany np. do Instrukcji obiegu dokumentów , ale to w zupełnie innej jednostce.

    #9898
    nickkita
    Uczestnik

    Jeżeli praca wykonana przez Podatnika była twórcza tzn. niepowtarzalna, miała indywidualny charakter oraz spełniała wszystkie przesłanki utworu określone w ustawie wówczas do dochodów osiąganych z tego tytułu będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu.
    Fakt korzystania przez twórcę z praw autorskich
    powinien wynikać z treści zawartej umowy zlecenia, umowy o dzieło lub z treści wystawionego rachunku.

    #9900
    las
    Uczestnik

    Koszty uzyskania przychodu powinny być udokumentowane, szczególnie w przypadku skorzystania z „ulgowej” stawki ryczałtu (50 %). Stąd nasuwa się prosty wniosek, że umowa bądż rachunek do umowy o dzieło powinny zawierać informację o posiadaniu praw autorskich przez delikwenta wykonującego dzieło, a już idealnie by było (w przypadku ewentualnej kontroli ze strony US)gdyby do tego wszystkiego wykonawca dzieła sam napisał takie oświadczenie i je podpisał.
    W związku z tym dla bezpieczeństwa wszystkich stron umowy (bo przecież w przypadku Uczelni, która podpisuje umowy ze swoimi pracownikami, to właśnie Uczelnia nalicza i odprowadza podatek pod PIT-4 do US), regulacje w tym zakresie powinno umieścić się w procedurach wewnętrznych jednostki organizacyjnej, chociażby w instrukcji obiegu dokumentów księgowych. To tak trochę z doświadczenia i na logikę. Nie mam teraz czasu szukać w ustawach. Trzymajcie się. !!

Oglądasz 5 wpisów - 16 z 20 (wszystkich: 20)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.