poniedziałek, 8 marca, 2021

Umowy wieloletnie – kierownik zakładu budżetowego

Home Forum Sektory Samorządy Umowy wieloletnie – kierownik zakładu budżetowego

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #16836
    michalp
    Uczestnik

    Czy Waszym zdaniem istnieje możliwość aby kierownik zakładu budżetowego podpisał umowę wieloletnią na usługi np. sprzątanie? Jakie ewentualnie pełnomocnictwa i od kogo miałby mieć aby było to możliwe? Moim zdaniem uofp nie przewiduje takiej możliwości wcale i zawsze to będzie przekroczenie upoważnienia do zaciągania zobowiązania!!!!

    #16839
    terka
    Uczestnik

    Na zaciągniecie zobowiązań przekraczających rok budżetowy musi być uchwala rady gminy.

    #16845
    michalp
    Uczestnik

    Zgadzam się uchwała Rady. Ale uchwała Rady upoważniająca kierownika zakładu budżetowego do podpisania umowy np na trzy lata na sprzątanie?? w przypadku inwestycji to tak, ewentualnie przy usługach niezbędnych do ciągłości funkcjonowania jednostki – woda, prąd ale sprzątanie. w życiu nie widziałem takiej uchwały i wątpię czy taka jest bo brak podstawy prawnej do podjęcia takiej!!! Dzięki TERKA na Twój głos zawsze można liczyć 🙂

    #16897
    123456
    Uczestnik

    Owszem kierownik jsfp może mieć pełnomocnictwo do zaciągania zobowiazań finansowy – odpowiednio umocowane prawnie , ale co do okresu umowy odsyłam do art. 142 i 143 ustawy PZP . A onośnie konsekwencji niestosowania odsyłam do art. 17 ust 2 pkt 2 ustawy o dpowiedzialności za naruszenie duscypliny fp. pozdrawiam

    #16923
    michalp
    Uczestnik

    temat dotyczy właśnie tego „pełnomocnictwa odpowiednio umocowanego prawnie” – co pod tym rozumiesz????? kto miałby udzielić pełnomocnictwa temu przykładowemu kierownikowi zakładu budżetowego do podpisania umowy na sprzątanie na 3 lata. Rada, Burmistrz – on może nie mieć upoważnienia do zaciągania zobowiązań na rok następny. Pamiętajmy plan finansowy jest jednoroczny i kierownik może zaciągać zobowiązania tylko na dany rok, dopiero odpowiednio umocowane pełnomocnictwo daje mu prawo zaciągania zobowiązań na kolejny rok. Ustawa o samorządzie gminnym ani ustawa o finansach publ. nie przewidują możliwości zaciągania zobowiązań na jeszcze kolejny rok – chyba że jest to inwestycja (załącznik do budżetu – inwestycje wieloletnie itd). Ustawa PZP nie ma tu zastosowania gdyż najpierw musi być upoważnienie dla kierownika, a moim zdaniem prawo tego nie przewiduje!!!!!!!!!!! Jakby takie pełnomocnictwo było to dopiero możemy sobie rozważać PZP.

    #16929
    olka2008
    Uczestnik

    sprawa umów wieloletnich wyskakuje co jakiś czas jak diabeł z pudełka,
    nie tak dawno na forum http://www.rio.gov.pl zgłoszono takie pytanie:
    „Przeprowadzono przetarg na dostarczanie oleju opałowego do Zespołu Szkół zawierając umowę na okres trzech lat. Czy jest to zgodne z uofp art.193? „
    jeden z forumowiczów podał rozwiązanie – ma być uchwała rady, a następnie wójt (zarządzeniem) ma udzielić upoważnienia dla dyrektora szkoły do zawarcia umowy ma świadczenia wieloletnie…
    takie rozumowanie oceniam jako kompletne nieporozumienie i pseudo-prawniczy słowotok,
    kierownicy jednostek działają na podstawie pełnomocnictw z art.47 ustawy o samorz.gminnym, są odpowiedzialni za funkcjonowanie jednostki i w tym celu mogą (a czasem muszą) zawierać umowy wieloletnie, przykłady – umowy na dostawę gazu i wody z sieci, i inne co do których PZP dopuszcza zawieranie na czas nieokręślony,
    czy udzielanie upoważnienia do zawarcia tego typu umów ma jakikolwiek sens? przecież dopóki jednostka istnieje musi korzystać z mediów, musi mieć łączność, musi ktoś w niej sprzątać, ba – powinien jeszcze w niej oprócz k-ka ktoś pracować…
    czy zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony to też zaciągnięcie zobowiązania i przekroczenie upoważnień? bo skutki finansowe ma niewątpliwie…
    w ufp nie ma przepisu który mógłby być podstawą do udzielenie upoważnienia do zawierania umów dotyczących ciągłości pracy jednostki – i słusznie, dla mnie jest jasne że kierownik z dniem powołania na stanowisko takie upoważnienie ma;

    natomiast czym innym jest upoważnienie do zaciągania zobowiązań o których mowa art.184 ust.1 pkt 10b – wg mnie chodzi tu o zobowiązania wynikające z faktur, które wpływają na przełomie roku, obciążają koszty roku np. 2008 a termin płatności jest w 2009, i wykazywane są w sprawozdaniu rb-28,
    sama umowa na dostawę prądu czy sprzątanie nie jest jeszcze zobowiązaniem finansowym /można ewentualnie mówić o zaangażowaniu/, zobowiązanie pojawi się w momencie kiedy wykonawca wykona usługę/dostawę i wystawi fakturę…

    rzecznik dfp chyba by się uśmiał gdyby zobaczył wniosek o ukaranie kierownika za zawarcie umowy na usługi telekomunikacyjne na 3 lata… bo nie miał upoważnienia…

    #16931
    michalp
    Uczestnik

    W Poznaniu komisja orzekająca przy rio kilka tygodni temu kierownik zakładu budżetowego, który podpisał umowę na trzy lata na ochronę został wprawdzie uniewinniony – działał w błędzie co do prawa (Burmistrz poinformował go że ma pełnomocnictwo do podpisania takiej umowy), ale w uzasadnieniu komisja podała (z czym się zgadzam), że kierownik może podpisywać umowy wieloletnie tylko na usługi niezbędne do ciągłości działania jednostki (cokolwiek pod tym rozumieć). Zgadzam się z przedmówczynią, że media tak może nawet sprzątanie – chociaż czemu nie na dwa lata albo rok a potem nowa umowa? jesli kierownik jednostki mógłby zaciągać zobowiązania wieloletnie automatem co jaki sens miałaby upoważnienia dawane przez radę burmistrzom czy wójtom w pierwszym budżecie do zaciągania zobowiązań na rok następny?????

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.