wtorek, 6 czerwca, 2023

Urlop

Home Forum Sektory Samorządy Urlop

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #22044
  Anonim
  Nieaktywny

  Pracownik chce podzielić urlop na odcinki krótsze niż 14 dni np. po 4 dni ze względu na sprawy osobiste, czy pracodawca może mu udielić takiego urlopu, żeby nie złamać art 162 k.p. Jeżeli tak to jak się bronić podczas kontroli PIPu

  #22045
  scypion
  Uczestnik

  Raz w roku musi wziąć 14 dni bez pracy bez przerwy.

  Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”.
  § 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

  Art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

  Nie widzę możliwości ominięcia tego prawa.

  #22046
  123456
  Uczestnik

  A ja mam inny pogląd na prawo stanowione w KP w sprawie urlopu wypoczynkowego . Mianowicie zapis w kodeksie stanowi jak cytuje mój przedmówca ….: „nie powinna” trwać krócej niż 14 dni… Otórz słowo nie powinno nie znaczy to samo co bezwzględnie ” MUSI” . Z tegpo co wiem PIP kontroluje i egzekwuje prawo w odniesieniu do faktycznego korzystania , czy wykorzystanie wymiaru urlopu wypoczynkowego za dany / miniony rok kalendarzowy. Nie słyszałem , żeby kiedykolwiek nakładano kary , czy inne dyscypliny upominawcze za wykorzystywanie urlopu w kilku małych częściach. Zawsze zwracają uwagę czy pracodawca udziela pracownikom należnych urlopów , czy nie ma notorycznych przypadków pisemnej odmowy do prawa odpoczynku , czy nie ma nadmiernie zaległych urlopów po 31 marca następnego roku. Natomiast uważam , że w świetle obowiązującego prawa i sformuowania w kodeksie – powinien , a nie obowiązkowo MUSI – jest do wytłomaczenia organom kontrolnym . Oczywiście należy krzewić prawo do efektywnego wypoczynku minimum 14 dni ciągłych , ale nie można również utrudniać komuś życia i ograniczać prawa do możliwości załatwienia pracownikowi jego spraw życiowych – osobistych i odstępstwa od tego raczej uznawanego a nie sztywno pisanego prawa do cyklu urlopu. Bo do czego to doprowadzi . Ano np , jeśli pracodawca uprze się i nie wyrazi zgody na podział urlopu dla ważnych potrzeb pracownikowi to ten zwyczajnie jak będzie zmuszony pójdzie na kilka zwolnień lekarskich i tyle z tego będzie korzyści ?

  #22047
  123456
  Uczestnik

  Oczywiście dodam , że pracownik swoje potrzeby podziału urlopu na kila czy kilanaście kawałków powinien racjoinalnie uzasadnić , kierując pismo do pracodawcy i wnioskując o zgodę . A pracodawca winien się zapoznać i indywidualnie podejść do zasadności potrzeby pracowniczej .

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.