poniedziałek, 8 marca, 2021

ustawa o praniu pieniędzy

Home Forum Sektory Samorządy ustawa o praniu pieniędzy

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #20599
  mk7
  Uczestnik

  Witam Wszystkich.
  Jak sądzicie, czy w/w ustawa obliguje urząd miasta (jako jedn. organizacyjną j.s.t) do opracowania procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Mój radca twierdzi że urząd miasta nie ma takiego obowiązku – bo mają to zrobić tylko instytucje obowiązane (art.10a ustawy), a urząd nie jest wymieniony w art. 2 tej ustawy jako instytucja obowiązana. Jest komunikat GIIF który mówi że jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w dniu 22.10.2009 stały się instytucjami obowiązanymi, ale może to chodzi tylko o te wymienione w art. 2. Ale z drugiej strony wiele urzędów miast/gmin wprowadziło takie procedury. Co prawda w podstawie tych procedur jest art 15a ale treść procedury zawiera elementy takie jak dla instytucji obowiązanej.(Radca twierdzi że ewentualnie może być procedura o współpracy z GIIF ale nie taka która zawiera te wszystkie elementy). Co o tym sądzicie? Może ktoś ma jakieś interpretacje w tej sprawie. Będe wdzięczna za wszystkie Wasze rady i sugestie. Pozdrawiam.

  #20602
  mama0454
  Uczestnik

  Proponuję zachować zdrowy rozsądek przy tworzeniu kolejnych procedur, które w praktyce są tylko „sztuką dla sztuki”.
  Potem nie ma się co dziwić, że mówi się o przeroście formy nad treścią i rozdętej biurokracji.
  A tak z innej beczki, to niedługo rozpoczyna się sezon urlopowy i śmiało można już przygotowywać się do bliższych lub dalszych wojaży. 😆

  #20606
  alkman
  Uczestnik

  Art. 15a. 2. Jednostki współpracujące są obowiązane do opracowania instrukcji postępowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1.
  Art. 2 pkt 8 jednostkach współpracujących – rozumie się przez to organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz inne państwowe jednostki organizacyjne, a także Narodowy Bank Polski, Komisję Nadzoru Finansowego i Najwyższą Izbę Kontroli;

  Ps.
  Dobra rada – Zawsze pytaj, co najmniej dwóch radców. Najlepiej z różnych urzędów, w innych województwach, kończących inne uczelnie, w innych latach. Zauważ, że w trudniejszych sprawach decyzja podejmowana jest w gronie 7-dmiu znawców prawa, a i to nie zawsze jednogłośnie.

  #20621
  emus
  Uczestnik

  Ja dzięki MK7 zainteresowałam się tematem. Odświeżyłam wiedzę, skonsultowałam, z dwoma zatrudnionymi u nas, prawnikami i Zarządzenie w podmiotowej sprawie leży na biurku Szefa. Przy okazji podciągnęłam statystykę czynności doradczych.

  #20625
  mk7
  Uczestnik

  Witam. Dziękuję za odzew.
  Do Emus- ja po konsultacjach z radcą dałam tytuł: instrukcja postępowania określająca zasady współpracy … w zakresie prania pieniędzy… , w treści powołałam koordynatora, przypisałam mu obowiązki,przypisałam obowiązki pracownikom urzędu, oraz opisałam cały proces- kto, komu i co przekazuje. Jeśli mogłabyś się podzielić jak Ty to zrobiłaś, to byłabym wdzięczna.
  Pozdrawiam.

  #20626
  emus
  Uczestnik

  Ja bardzo podobnie – mamy koordynatora i jego zastępcę. Ma on swoje obowiązki, jest spis stanowisk, które temat dotyczy – po wejściu w życie wszyscy potwierdzą zapoznanie podpisem. Mam otwarty katalog na co zwrócić uwagę wykonując swoje obowiązki (szczególnie ZP i finanse), komu zgłosić i jak całość (jeśli musi) trafia na biurko GIIF. Przyznam się, że gdyby prawnicy „kręcili nosem” to nie byłam do końca przekonana, bo „znowu coś nowego”. Ale jak tylko się zapoznali – pełna akceptacja, sami temat „sprzedali” Szefowi. No to OK. Jeszcze raz dzięki MK7.

  #20639
  ryszard
  Uczestnik

  Emi,a podzielisz się wiedzą papierową -elektroniczną dla kolegi? 😀
  wiesz,że będę zobowiazanym. 😀
  A pozwolę sobie nie zmieniajac tematyki wątku ,wrócić do tematu sprzed 5 lat.Przypomnijcie sobie czcigodni,iż 5 lat temu spotkaliśmy się pod Łodzią ,w Prząsniczce na I spotkaniu pawia.Pamiętacie ? o pawie na kawie?czy na kawie o pawie?
  Losy życia pokierowały NAS w rózne strony,ale zawsze w środowisku aw..Nie mam zamiaru wywoływac wszystkich użytkowników pawia,bo pamięć nie ta( wiek ma swoje prawa),ale zdecydowana większośc występujących na forum użytkowników nadal jest,żyje życiem aw,wiedza ? ooo..to już dzisiaj estraklasa( boże ,nie czasem ekstraklasa piłki kopanej).
  Nieśmialo zapytam? a może wrócimy do sprawy ? i zrobimy Spotkanie Szkoleniowe pod egidą portalu?
  Przecież nie jest ważne, gdzie sie spotkamy,Polska długa i szeroka,nie ma problemów w tym samym miejscu,tematów roboczych do omówienia ? nie zliczysz.Pozyskanie wykladowcow z praktyką aw ( jfsp)też nie bedzie problemu i to wyłacznie w formie wolontariatu..
  Udaję sie na urlop i tak myślę? może jednak się spotkamy” o pawie na kawie ?” 😀 😀 😀
  serdecznosci
  Ryszard

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.