sobota, 20 kwietnia, 2024

ustawa o praniu pieniędzy

Home Forum Sektory Samorządy ustawa o praniu pieniędzy

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #20599
    mk7
    Uczestnik

    Witam Wszystkich.
    Jak sądzicie, czy w/w ustawa obliguje urząd miasta (jako jedn. organizacyjną j.s.t) do opracowania procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Mój radca twierdzi że urząd miasta nie ma takiego obowiązku – bo mają to zrobić tylko instytucje obowiązane (art.10a ustawy), a urząd nie jest wymieniony w art. 2 tej ustawy jako instytucja obowiązana. Jest komunikat GIIF który mówi że jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w dniu 22.10.2009 stały się instytucjami obowiązanymi, ale może to chodzi tylko o te wymienione w art. 2. Ale z drugiej strony wiele urzędów miast/gmin wprowadziło takie procedury. Co prawda w podstawie tych procedur jest art 15a ale treść procedury zawiera elementy takie jak dla instytucji obowiązanej.(Radca twierdzi że ewentualnie może być procedura o współpracy z GIIF ale nie taka która zawiera te wszystkie elementy). Co o tym sądzicie? Może ktoś ma jakieś interpretacje w tej sprawie. Będe wdzięczna za wszystkie Wasze rady i sugestie. Pozdrawiam.

    #20602
    mama0454
    Uczestnik

    Proponuję zachować zdrowy rozsądek przy tworzeniu kolejnych procedur, które w praktyce są tylko „sztuką dla sztuki”.
    Potem nie ma się co dziwić, że mówi się o przeroście formy nad treścią i rozdętej biurokracji.
    A tak z innej beczki, to niedługo rozpoczyna się sezon urlopowy i śmiało można już przygotowywać się do bliższych lub dalszych wojaży. 😆

    #20606
    alkman
    Uczestnik

    Art. 15a. 2. Jednostki współpracujące są obowiązane do opracowania instrukcji postępowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1.
    Art. 2 pkt 8 jednostkach współpracujących – rozumie się przez to organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz inne państwowe jednostki organizacyjne, a także Narodowy Bank Polski, Komisję Nadzoru Finansowego i Najwyższą Izbę Kontroli;

    Ps.
    Dobra rada – Zawsze pytaj, co najmniej dwóch radców. Najlepiej z różnych urzędów, w innych województwach, kończących inne uczelnie, w innych latach. Zauważ, że w trudniejszych sprawach decyzja podejmowana jest w gronie 7-dmiu znawców prawa, a i to nie zawsze jednogłośnie.

    #20621
    emus
    Uczestnik

    Ja dzięki MK7 zainteresowałam się tematem. Odświeżyłam wiedzę, skonsultowałam, z dwoma zatrudnionymi u nas, prawnikami i Zarządzenie w podmiotowej sprawie leży na biurku Szefa. Przy okazji podciągnęłam statystykę czynności doradczych.

    #20625
    mk7
    Uczestnik

    Witam. Dziękuję za odzew.
    Do Emus- ja po konsultacjach z radcą dałam tytuł: instrukcja postępowania określająca zasady współpracy … w zakresie prania pieniędzy… , w treści powołałam koordynatora, przypisałam mu obowiązki,przypisałam obowiązki pracownikom urzędu, oraz opisałam cały proces- kto, komu i co przekazuje. Jeśli mogłabyś się podzielić jak Ty to zrobiłaś, to byłabym wdzięczna.
    Pozdrawiam.

    #20626
    emus
    Uczestnik

    Ja bardzo podobnie – mamy koordynatora i jego zastępcę. Ma on swoje obowiązki, jest spis stanowisk, które temat dotyczy – po wejściu w życie wszyscy potwierdzą zapoznanie podpisem. Mam otwarty katalog na co zwrócić uwagę wykonując swoje obowiązki (szczególnie ZP i finanse), komu zgłosić i jak całość (jeśli musi) trafia na biurko GIIF. Przyznam się, że gdyby prawnicy „kręcili nosem” to nie byłam do końca przekonana, bo „znowu coś nowego”. Ale jak tylko się zapoznali – pełna akceptacja, sami temat „sprzedali” Szefowi. No to OK. Jeszcze raz dzięki MK7.

    #20639
    ryszard
    Uczestnik

    Emi,a podzielisz się wiedzą papierową -elektroniczną dla kolegi? 😀
    wiesz,że będę zobowiazanym. 😀
    A pozwolę sobie nie zmieniajac tematyki wątku ,wrócić do tematu sprzed 5 lat.Przypomnijcie sobie czcigodni,iż 5 lat temu spotkaliśmy się pod Łodzią ,w Prząsniczce na I spotkaniu pawia.Pamiętacie ? o pawie na kawie?czy na kawie o pawie?
    Losy życia pokierowały NAS w rózne strony,ale zawsze w środowisku aw..Nie mam zamiaru wywoływac wszystkich użytkowników pawia,bo pamięć nie ta( wiek ma swoje prawa),ale zdecydowana większośc występujących na forum użytkowników nadal jest,żyje życiem aw,wiedza ? ooo..to już dzisiaj estraklasa( boże ,nie czasem ekstraklasa piłki kopanej).
    Nieśmialo zapytam? a może wrócimy do sprawy ? i zrobimy Spotkanie Szkoleniowe pod egidą portalu?
    Przecież nie jest ważne, gdzie sie spotkamy,Polska długa i szeroka,nie ma problemów w tym samym miejscu,tematów roboczych do omówienia ? nie zliczysz.Pozyskanie wykladowcow z praktyką aw ( jfsp)też nie bedzie problemu i to wyłacznie w formie wolontariatu..
    Udaję sie na urlop i tak myślę? może jednak się spotkamy” o pawie na kawie ?” 😀 😀 😀
    serdecznosci
    Ryszard

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.