wtorek, 27 lipca, 2021

VAT w stołówkach szkolnych?

Home Forum Sektory Samorządy VAT w stołówkach szkolnych?

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #19132
    terka
    Uczestnik

    Witam, mam prośbę – moze ktoś wie, jaka jest obecnie interpretacja dotycząca ew. VAT -u w stołowkach szkolnych? Jest kupa różności w necie, ale wiekszość to starocie, poza tym opinie są rozbieżne.

    #19154
    j
    Uczestnik

    jeżeli stołówka jest zamknieta to zwolmnienie

    #19157
    terka
    Uczestnik


    Jędrek, możesz rozwinąć powyższe?

    #19159
    pawels
    Uczestnik

    Jeżeli zamknięta to nie wydaje obiadów, patrz brak sprzedaży brak vat.
    A tak na poważnie to stołówka zamknięta oznacza, że sprzedaje ona obiady dla zamkniętego – ograniczonego grona osób. Kolokwialnie oznacza to, że nikt z ulicy nie może przyjść do takiej stołówki i kupić obiad lub obiady. Taki był warunek zwolnienia z vat stołówek szkolnych. Jak jest teraz nie wiem ponieważ zajmowałem sie tym tematem jakieś parę lat temu.

    #19169
    terka
    Uczestnik

    O to chodzi właśnie, że spokojnie przez wiele lat uważano, że w stołókach szkolnych VATu nie ma.
    Po czym dopatrzono się, że zwolnienie przedmiotowe w ustawie o VAT dotyczy usług edukacyjnych, a stołówki podobno takimi usługami nie są:wink:
    W 2008 r. MF wypowiedzioało się na niekorzyść stołówek szkolnych.
    Dodatkowo sprawę – moim zdaniem – komplikuje fakt, że wprowadzono zmianę do ustawy o systemie oświaty, i teraz mówi ona, że w celu realizacji usług opiekuńczych szkoła może zorganizować stołówkę. Usługi opiekuńcze to jednak nie edukacyjne, chyba?

    #19174
    terka
    Uczestnik

    OK, znalazłam, tosię z innymi podzielę:
    Wyrok

    z dnia 7 października 2008 r.

    Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

    I FSK 1157/07

    1. Zaliczenie do usług w zakresie edukacji – sprzedaży obiadów uczniom w ramach stołówki wpisanej w działalność statutową szkoły podstawowej, nie przeczy zapisom klasyfikacji statystycznej, wydanej na podstawie przepisów o statystyce publicznej, w tym charakterowi, jaki nadaje ustawodawca takiemu działaniu szkoły.
    2. Sprzedaż obiadów uczniom, jest w sprawie czynnością podstawową działania stołówki szkolnej, prowadzonej w ramach usługi edukacyjnej szkoły podstawowej i jako taka podlega zwolnieniu od podatku od towarów usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

    wesołych świąt wszystkim:smile:

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.