wtorek, 27 lipca, 2021

VAT w stołówkach szkolnych?

Home Forum Sektory Samorządy VAT w stołówkach szkolnych?

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #19132
  terka
  Uczestnik

  Witam, mam prośbę – moze ktoś wie, jaka jest obecnie interpretacja dotycząca ew. VAT -u w stołowkach szkolnych? Jest kupa różności w necie, ale wiekszość to starocie, poza tym opinie są rozbieżne.

  #19154
  j
  Uczestnik

  jeżeli stołówka jest zamknieta to zwolmnienie

  #19157
  terka
  Uczestnik


  Jędrek, możesz rozwinąć powyższe?

  #19159
  pawels
  Uczestnik

  Jeżeli zamknięta to nie wydaje obiadów, patrz brak sprzedaży brak vat.
  A tak na poważnie to stołówka zamknięta oznacza, że sprzedaje ona obiady dla zamkniętego – ograniczonego grona osób. Kolokwialnie oznacza to, że nikt z ulicy nie może przyjść do takiej stołówki i kupić obiad lub obiady. Taki był warunek zwolnienia z vat stołówek szkolnych. Jak jest teraz nie wiem ponieważ zajmowałem sie tym tematem jakieś parę lat temu.

  #19169
  terka
  Uczestnik

  O to chodzi właśnie, że spokojnie przez wiele lat uważano, że w stołókach szkolnych VATu nie ma.
  Po czym dopatrzono się, że zwolnienie przedmiotowe w ustawie o VAT dotyczy usług edukacyjnych, a stołówki podobno takimi usługami nie są:wink:
  W 2008 r. MF wypowiedzioało się na niekorzyść stołówek szkolnych.
  Dodatkowo sprawę – moim zdaniem – komplikuje fakt, że wprowadzono zmianę do ustawy o systemie oświaty, i teraz mówi ona, że w celu realizacji usług opiekuńczych szkoła może zorganizować stołówkę. Usługi opiekuńcze to jednak nie edukacyjne, chyba?

  #19174
  terka
  Uczestnik

  OK, znalazłam, tosię z innymi podzielę:
  Wyrok

  z dnia 7 października 2008 r.

  Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

  I FSK 1157/07

  1. Zaliczenie do usług w zakresie edukacji – sprzedaży obiadów uczniom w ramach stołówki wpisanej w działalność statutową szkoły podstawowej, nie przeczy zapisom klasyfikacji statystycznej, wydanej na podstawie przepisów o statystyce publicznej, w tym charakterowi, jaki nadaje ustawodawca takiemu działaniu szkoły.
  2. Sprzedaż obiadów uczniom, jest w sprawie czynnością podstawową działania stołówki szkolnej, prowadzonej w ramach usługi edukacyjnej szkoły podstawowej i jako taka podlega zwolnieniu od podatku od towarów usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

  wesołych świąt wszystkim:smile:

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.