sobota, 27 lutego, 2021

Vat w szkole

Home Forum Sektory Samorządy Vat w szkole

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #16592
    klio
    Uczestnik

    Witam,
    mam pytanie do słuzb księgowych w szkołach. Czy do limitu obrotów powodujacych zwolnienie z Vat /tj. 50.000,00/ bierzecie pod uwagę także te obroty wynikające np. z odsprzedazy energii elektrycznej, odprowadzania ścieków, itp dla innych podmiotów? Mimo, iż księgowane są one jako refundacja wydatków? Przy zsumowaniu moich paragrafów dochodów /np. z wynajmu sal/ i po dodaniu tych wynikajacych z refundacji wydatków /media/ wyszło mi bowiem, iż będę musiała byc Vatowcem.Czy dobrze rozumuję? Pomóżcie! 😕

    #16595
    upsssa
    Uczestnik

    Witam,
    Już jakiś czas nie pracuje w księgowości ale pamiętam, że Urząd wynajmował pomieszczenia swojego budynku innym instytucjom. Zarówno wpływy z wynajmu jak i wpływy za korzystanie z wody, energii itp. przez te instytucje zaliczaliśmy do dochodów: wynajem § 0750 a korzystanie z wody, energii, wywóz nieczystości § 0830. Te kwoty, które wpłacały nam jednostki, również za media, wliczaliśmy do limitu obrotów powodujących zwolnienie z Vat, przez co Urząd stał się „vatowcem”. Moja ówczesna księgowa konsultowała to zarówno z RIO jak i Urzędem Skarbowym.
    Hmm jak już wspomniałam nie pracuję tam jakiś czas i mogę nie być na bieżąco.
    Pozdrawiam

    #16598
    pszczosek
    Uczestnik

    Witam. Zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług o ile sprzedaż nie przekroczyła 50.000 zł to nie zostaje się vatowcem. Natomiast do tego limitu wlicza się całą sprzedaż – nawet refakturowaną – bo jest to cały czas sprzedaż. Natomiast do limitu nie wlicza się czynności zwolnionych oraz „towarów zaliczanych na podstawie ustawy o CIT do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”. Z tym, że w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT do czynności zwolnionych zalicza się także dostawę używanych budynków i budowli lub ich części (będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) o ile nie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku o podatek naliczony (jeśli się nie mylę szkole takie prawo nie przysługiwało) . Warunkiem zwolnienia dla dostaw budynków, budowli lub ich części jest używanie ich przez 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów. Tak że musicie jeszcze sprawdzić, czy rzeczywiście stracicie zwolnienie. W razie pytań postaram się pomóc. Pozdrawiam

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.