piątek, 29 marca, 2024

W jakich jednostkach powinien byc zatrudniony audytor?

Home Forum Egzaminy egzaminy W jakich jednostkach powinien byc zatrudniony audytor?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Autor
    Wpisy
  • #1107
    makao9
    Uczestnik

    Czy jest obowiazek zatrudniania audytora w urzedach miasta i gminy. Pozdrawiam

    #1108
    marcind
    Uczestnik

    Witam!
    Instytucje w których istnieje ustawowy nakaz prowadzenia audytu definiuje art 35d ustawy o finansach publicznych. Urzędy miasta nie zostały wymienione, więc stosuje się tu pkt. 2 wspomnianego artykułu.Inaczej mówiąc – zależy to od pieniędzy jakimi dysponuje dana jednostka – rozporządzenie ustaliło kwotę progową na 35 mln PLN.

    pozdrawiam

    #1109
    ryszard
    Uczestnik

    W uzupelnieniu info dotyczacej zatrudnienia Audytora Wewnętrznego, wszędzie tam gdzie jednostki korzystaja z funduszy struturalnych np.Europejski Fundusz Społeczny : Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego czy Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich,Instytucja Zarządzająca danym programem/ konkretny Departament M i G/ może narzucić w podpisanej „Umowie finansowania Działania „/ z Instytucją Wdrażająca dany Program ,obowiązek zatrudnienia Audytora Wewnętrznego po egzaminie państwowym MF.
    Wymogi pracy i wszystkie elementy audytu obowiązuja tak jak, w pozostałych jfsp.
    Podaję ten wyjątek, ponieważ ,coraz więcej jfsp /i dobrze /korzysta z wsparcia, jakimi sa srodkami unijne.Taką sytuację mam ja ,określa się niestety i czas zatrudnienia AW na okres trwania takiego Programu.
    Pozdrawiam
    Ryszard

    #1111
    makao9
    Uczestnik

    To skad tak duze zainteresowanie zawodem audytora? Każdy kto zdał egzamin marzy o wielkich pieniądzach. A jaka jest rzeczywistosc?

    #1112
    ryszard
    Uczestnik

    Nie każdy marzy o wielkich pieniądzach szczególnie na początku,ale nasz zawód AW to zawód z przyszloscia i są wielkie wyzwania..
    Rzeczywistośc jest bardzo różna ,tak jak obecne życie wielu pracowników jfsp.Mnie ten zawód AW daje ogromna satysfakcje ,co będzie dalej zobaczymy..
    Pozdrawiam
    Ryszard

    #1115
    konrad
    Uczestnik

    Różnie to bywa z tymi pieniędzmi, ale o nie chodzi przede wszystkim jak nie teraz to później. Ja chcę zdawać w listopadzie dlatego, że mam nadzieę, że więcej będę zarabiać, a liczę też na to, że spodoba mi sie zawód audytora i będę uczyć się dalej.pozdrawiam

    #1128
    skibania
    Uczestnik

    Mnie audyt bardzo zainteresował. Kiedy zdałam egzamin byłam przeszczęśliwa. Jednak w pracy dają mi do zrozumienia, że skoro jestem, "bo muszę", to mam siedzieć cicho. Niedawno był u nas NIK (drugi raz w tym roku) i wtedy sobie wspaniale o mnie przypomniano. Wierzę, że będzie lepiej.
    Mimo wszystko zachęcam do bycia Audytorem Wewnętrznym.
    Pozdrawiam serdecznie!

    #1143
    konrad
    Uczestnik

    poszukuję audytorow z ARiMR

    #1146
    mysza
    Uczestnik

    Witam.
    Pozwolę sobie wyrazić opinię w tej kwestii. Ja jestem audytorem w jednostce samorządu terytorialnego.
    To wszystko zależy od podejścia do tego zawodu. Byłam wcześniej osoą, która zajmowała się kontrolą wewnętrzną i myślałam, że nic piękniejszego być nie może. Teraz wiem, że może. Audyt jest bardzo potrzebnym i interesującym zawodem, chociaż młodym. Oczywiście nic nie ma za darmo, bo wymaga od nas dyscypliny, ciągłej nauki i odpowiednich zachowań. Tak więc musi być pełna kontrola i wytrwałość. Fakt, patrzą na nas jak na zło konieczne, ale to też kwestia czasu. Jeżeli właśiwie wykorzystamy wiedzę i umiejętności i pokażemy kierownictwu, że nasze rekomendacje są sensowne i prowadzą do lepszego zarządzania, a tym samym do większego bezpieczeństwa kierownika to będą inaczej podchodzić do nas. Zawsze rozmowa i korekta pewnych zachowań i wskazanie „luk” w zarządzaniu, kontroli będzie lepiej odbierana niż wytykanie błędów i karanie osób odpowiedzialnych. Poza tym kontrola przeszłości i teraźniejszości zawsze przegra z dobrze opracowaną strategią na przyszłość pod nazwą: jak uniknął błędów lub jak mam się zachować, gdy już go popełnię.
    Kwestia pieniędzy też jest ważna, ale tu właśnie widzę zależność od podejścia do tego zawodu. Fakt, ktoś wreszcie powinien docenić to, że nie wykonujemy mechanicznych czynności, tylko pracujemy głową i to ostro, a poza tym ciągle się uczymy. Jednak jak się polubi ten zawód i zobaczy w nim sens to kasa już tak bardzo nie przesłania oczu.
    Pozrdawiam
    Mysza

    #1153
    makao9
    Uczestnik

    Jak wyobrażacie sobie przyszłość audytu i audytorów?
    Duzo osob teraz pragnie zdac egzamin panstwowy- ciekawe kiedy rynek juz sie nasyci tym zawodem.
    Jaki są etapy zdobywania stopni (dokształcania) audytora?

    #1155
    mysza
    Uczestnik

    Cześć.
    Krótko odpowiem jak wyobrażam sobie przyszłość audytu i audytorów.
    Jeżeli chodzi o audyt to sądzę, że przyjmie się na stałe w polskich realiach, gdyż jest bardzo potrzebny. Jak wspomniałam w poprzednim poście, gdy kierownictwo zrozumie jego ideę i zauważy pozytywne efekty jego działalności to będzie inaczej traktowało i postrzegało, to co dzisiaj traktuje jak zło konieczne, czyli audyt.
    Natomiast inaczej widzę pracę audytorów. W obecnej chwili jesteśmy zatrudnieni w jednostkach. Nie chcę tu podważać autorytetu innych audytorów, ale żeby dobrze wykonywać ten zawód to trzeba się poświęcić wiecznemu dokształcaniu i pracy. Trzeba polubić ten zawód, żeby dobrze go wykonywać. Jednak mam nadzieję, że kiedyś zmieni się organizacja audytu. Chodzi mi o to, aby audytor nie musiał być zatrudniony w jednostce, tylko pracował na umowę zlecenie i mógł wykonywać audyt również w innych jednostkach.
    Pozdrawiam
    Mysza

    #2302
    doris
    Uczestnik

    Witam i proszę o pomoc.
    Pracuję w jsfp od kwietnia w komórce kontroli wewnętrznej Moja jednostka powinna od 2005 r mieć zatrudnionego AW. Ja wcześniej pracowałam jako księgowa a obecnie przygotowuję się do egzaminu na audytora wewnętrznego. W mojej jednostce (gmina) ogłoszono konkurs na AW i jako jeden z warunków podano co najmniej łączny 2- letni staż określony w ust. z 22 marca 1990 r z późn. zm. Czy w tej sytuacji jako audytor wewnętrzny będe mogła być zatrudniona dopiero po osiągnięciu tego stażu pomimo iż będę miała zdany egzamin?

    #2305
    adela
    Uczestnik

    Cześć
    Staż pracy o którym mowa w ustawie o pracownikach samorządowych, dotyczy warunku zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych. Stanowisko audytora nie jest stanowiskiem kierowniczym i takie zastrzeżenie wydaje mi się niewłaściwe.
    Pozdrawiam

    #2314
    doris
    Uczestnik

    No witam!
    I tu jest właśnie pies pogrzebany, bo wg tabeli VI rozporządzenia (Dz.U. Nr 146 z 2005 poz. 1223) audytor wew., główny księgowy są kierowniczymi stanowiskami a w wymaganych kwalifikacjach jest podane „wg odrębnych przepisów).
    Pozdrawiam

    #2318
    meg
    Uczestnik

    Witam!W
    W rozporzadzeniu, które cytowałaś jest wyraźnie napisane w rubryce 5 i 6 czyli wykształcenie oraz umiejętności zawodowe i staż pracy w latach – według odrębnych przepisów. I tymi odrebnymi przepisami jest ustawa o finansach publicznych, która mówi o tym kto moze byc audytorem. Art.35k pkt1-5 ustawy. I nie ma mowy o stażu pracy na stanowisku takim , czy podobnym. Była o tym mowa w przepisach przejściowych Dz. U. nr 102 z z 2001 poz. 1116 o zmianie ustawy o finansach publicznych, które przewidywały dla osób bez egzaminu na audytora okres przejściowy. Wtedy mogła byc audytorem osoba , która posiadała przynajmniej roczne doświadcznie na stanowisku zwiazanym z przeprowadzaniem kontroli lub audytu, ale po tym okresie czyli od 01.01.2005r. audytorami mogą byc osoby , które spełniają wymogi art. 35k pkt 1-5 ustawy o finansach publicznych.
    I tyle. Nie ma mowy o żadnym doświadczeniu na stanowisku kierowniczym.
    Moim zdaniem jednostka stawia niesłuszne wymagania. (Albo robią to celowo pod konkretną osobę)
    Pozdrawiam
    Meg

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.