piątek, 25 września, 2020

Watpliwosci w sprawozdaniu za 2004

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Watpliwosci w sprawozdaniu za 2004

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #476
  sebastian
  Uczestnik

  Proszę o wyjaśnienie wątpliwości jakie napotkalem przy sporządzaniu sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004r. Mianowicie: w tabeli 1a pkt 5 należy podać przychody środków publicznych za 2004r. w tym: środki wymienione w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a uofp.

  Zgodnie z interpretacją kwoty przychodów środków publicznych znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów do tej kwoty nie zalicza się środków wyszczególnionych w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a.

  Ponadto do środków publicznych należą również dochody publiczne na mocy art.3 ust.1 pkt 1 uofp. Czy należy ująć w/w dochody w omawianym sprawozdaniu?

  Z poważaniem, Sebastian.

  #479
  urstar
  Uczestnik

  Dochodów pomimo, że jak słusznie wskazujesz są one – tak jak i przychody – środkami publiczymi, nie sposób traktować na równi z przychodami.
  Nie można ich zaliczać do przychodów.

  #480
  sebastian
  Uczestnik

  Czy w zwiazku z tym mozesz wyjasnic jak mozna zaliczac do przychodow srodki unijne?

  #481
  szaszab
  Uczestnik

  Zgodnie z interpretacją kwoty przychodów środków publicznych znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów do tej kwoty nie zalicza się środków wyszczególnionych w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a.
  to błąd czytaj dobrze ustawe jest art 3 ,4 ustawy i dalej pozdrowienia

  #482
  szaszab
  Uczestnik

  🙄 ❓ przychody dochody to różne pojęcia

  #483
  sebastian
  Uczestnik

  Chyba sie nie rozumiemy. nie oczekuje swtierdzenia ze przychody i dochody to rozne pojecia. tyle to ja wiem. oczekiwalem czegos wiecej.
  prosze wyjasnic, jesli mozesz, dlaczego we wzorze sprawozdania w kwocie przychodów srodków publicznych znalazly sie srodki wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 2a.

  #489
  piotr
  Uczestnik

  MF na swojej stronie internetowej wyjaśnia co oznacza zamieszczone w art. 35 d ust. 3 uofp pojęcie „kwota przychodów środków publicznych”. Jest to interpretacja tego zapisu w tym konkretnym artykule ustawy.

  Zamieszczone w sprawozdaniu zdanie „kwota przychodów środków publicznych” należy rozumieć jako: kwota „zgromadzonych (pozyskanych)” środków publicznych, a zgodnie z uofp środkami publicznymi są zarówno dochody publiczne jak i środki wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 2a.

  Pozdrawiam,
  Piotr.

  #490
  sebastian
  Uczestnik

  Dzieki Piotrze,
  jak widac po odpowiedziach roznice zdan sa, a tym samym sprawozdania nie beda jednolite w skali kraju. Sprawe konsultowalem z glownymi ksiegowymi i oni rowniez mieli watpliwosci o jakie kwoty chodzi.
  Przy tak skonstruowanym zapisie w sprawozdaniu przychylam sie do interpretacji Piotra: srodki pozyskane, zgromadzone.
  Czy o to chodzilo autorowi trudno powiedziec.
  Dzieki wszystkim, ktorzy zainteresowali sie tematem.
  Pozdrawiam,
  Sebastian.

  #502
  sebastian
  Uczestnik

  Witam wszystkich czytelników raz jeszcze,
  do zagadnienia, ktore poddalem pod dyskusje, zalaczam kolejne argumenty.
  Ciekaw jestem Waszych opinii i interpretacji kwoty przychodow srodkow publicznych po analizie art. 35d ust. 2, 2a i 3.
  Licze na wypowiedzi tych osob, ktore tak rograniczaly przychody i dochody (calkiem slusznie).
  Pozdrawiam,
  Sebastian.

  #522
  mareksp
  Uczestnik

  Użycie we wzorze sprawozdania z wykonania planu audytu pojecia przychody nastręcza najwięcej klopotów w jednostkach budżetowych. Skoro jest to pojęcie różne od dochodów budżetowych, a jasno to wynika z uofp, to należałoby szukać tej wielkości w danych konta księgowego750 Przychody finansowe. Jednakże saldo tego konta obejmuje również należności niezrealizowane kasowo. Trudno jest więc przyjąć, że są to przychody zgromadzone. Zapisy art. 35 d uofp wskazują na konieczność prowadzenia audytu w jednostkach, które gromadzą znaczne środki. Jednak wyznaczenie granicy tego obowiązku uzależnione jest od osiągnięcia pewnej kwoty przychodów. I stąd cały galimatias. We wzorze sprawozdania ubiegłorocznego użyto sformułowania „środki zgromadzone” a nie przychody. W tej sytuacji uważam za właściwe przyjęcie w sprawozadaniu wielkości zrealizowanych w 2004 r. dochodów budżetowych oraz innych środków nie stanowiących dochodów budżetowych (np. środków specjalnych w jednostkach budżetowych). W innych jednostkach sektora finansów publicznych, które nie są powiązane z budżetem, będą to środki uzyskane z działalności własnej oraz z funduszy pomocowych. To, że dane w sprawozdaniach będą zapewne wykazywane w różny sposób, to juz zmartwienie GIAW-a. To w końcu MF ma analizować te dane i w jego interesie leży jasne zdefiniowanie pojęć i sposobu wypełnienia sprawozdania. Są we wzorze sprawozdania też inne zagadki, zwłaszcza dla audytorów jednostek prowadzących audyt w jednostkach podległych i nadzorowanych.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.