piątek, 25 września, 2020

Watpliwosci w sprawozdaniu za 2004

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Watpliwosci w sprawozdaniu za 2004

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #476
    sebastian
    Uczestnik

    Proszę o wyjaśnienie wątpliwości jakie napotkalem przy sporządzaniu sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004r. Mianowicie: w tabeli 1a pkt 5 należy podać przychody środków publicznych za 2004r. w tym: środki wymienione w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a uofp.

    Zgodnie z interpretacją kwoty przychodów środków publicznych znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów do tej kwoty nie zalicza się środków wyszczególnionych w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a.

    Ponadto do środków publicznych należą również dochody publiczne na mocy art.3 ust.1 pkt 1 uofp. Czy należy ująć w/w dochody w omawianym sprawozdaniu?

    Z poważaniem, Sebastian.

    #479
    urstar
    Uczestnik

    Dochodów pomimo, że jak słusznie wskazujesz są one – tak jak i przychody – środkami publiczymi, nie sposób traktować na równi z przychodami.
    Nie można ich zaliczać do przychodów.

    #480
    sebastian
    Uczestnik

    Czy w zwiazku z tym mozesz wyjasnic jak mozna zaliczac do przychodow srodki unijne?

    #481
    szaszab
    Uczestnik

    Zgodnie z interpretacją kwoty przychodów środków publicznych znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów do tej kwoty nie zalicza się środków wyszczególnionych w art.3 ust.1 pkt 2 i 2a.
    to błąd czytaj dobrze ustawe jest art 3 ,4 ustawy i dalej pozdrowienia

    #482
    szaszab
    Uczestnik

    🙄 ❓ przychody dochody to różne pojęcia

    #483
    sebastian
    Uczestnik

    Chyba sie nie rozumiemy. nie oczekuje swtierdzenia ze przychody i dochody to rozne pojecia. tyle to ja wiem. oczekiwalem czegos wiecej.
    prosze wyjasnic, jesli mozesz, dlaczego we wzorze sprawozdania w kwocie przychodów srodków publicznych znalazly sie srodki wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 2a.

    #489
    piotr
    Uczestnik

    MF na swojej stronie internetowej wyjaśnia co oznacza zamieszczone w art. 35 d ust. 3 uofp pojęcie „kwota przychodów środków publicznych”. Jest to interpretacja tego zapisu w tym konkretnym artykule ustawy.

    Zamieszczone w sprawozdaniu zdanie „kwota przychodów środków publicznych” należy rozumieć jako: kwota „zgromadzonych (pozyskanych)” środków publicznych, a zgodnie z uofp środkami publicznymi są zarówno dochody publiczne jak i środki wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 2a.

    Pozdrawiam,
    Piotr.

    #490
    sebastian
    Uczestnik

    Dzieki Piotrze,
    jak widac po odpowiedziach roznice zdan sa, a tym samym sprawozdania nie beda jednolite w skali kraju. Sprawe konsultowalem z glownymi ksiegowymi i oni rowniez mieli watpliwosci o jakie kwoty chodzi.
    Przy tak skonstruowanym zapisie w sprawozdaniu przychylam sie do interpretacji Piotra: srodki pozyskane, zgromadzone.
    Czy o to chodzilo autorowi trudno powiedziec.
    Dzieki wszystkim, ktorzy zainteresowali sie tematem.
    Pozdrawiam,
    Sebastian.

    #502
    sebastian
    Uczestnik

    Witam wszystkich czytelników raz jeszcze,
    do zagadnienia, ktore poddalem pod dyskusje, zalaczam kolejne argumenty.
    Ciekaw jestem Waszych opinii i interpretacji kwoty przychodow srodkow publicznych po analizie art. 35d ust. 2, 2a i 3.
    Licze na wypowiedzi tych osob, ktore tak rograniczaly przychody i dochody (calkiem slusznie).
    Pozdrawiam,
    Sebastian.

    #522
    mareksp
    Uczestnik

    Użycie we wzorze sprawozdania z wykonania planu audytu pojecia przychody nastręcza najwięcej klopotów w jednostkach budżetowych. Skoro jest to pojęcie różne od dochodów budżetowych, a jasno to wynika z uofp, to należałoby szukać tej wielkości w danych konta księgowego750 Przychody finansowe. Jednakże saldo tego konta obejmuje również należności niezrealizowane kasowo. Trudno jest więc przyjąć, że są to przychody zgromadzone. Zapisy art. 35 d uofp wskazują na konieczność prowadzenia audytu w jednostkach, które gromadzą znaczne środki. Jednak wyznaczenie granicy tego obowiązku uzależnione jest od osiągnięcia pewnej kwoty przychodów. I stąd cały galimatias. We wzorze sprawozdania ubiegłorocznego użyto sformułowania „środki zgromadzone” a nie przychody. W tej sytuacji uważam za właściwe przyjęcie w sprawozadaniu wielkości zrealizowanych w 2004 r. dochodów budżetowych oraz innych środków nie stanowiących dochodów budżetowych (np. środków specjalnych w jednostkach budżetowych). W innych jednostkach sektora finansów publicznych, które nie są powiązane z budżetem, będą to środki uzyskane z działalności własnej oraz z funduszy pomocowych. To, że dane w sprawozdaniach będą zapewne wykazywane w różny sposób, to juz zmartwienie GIAW-a. To w końcu MF ma analizować te dane i w jego interesie leży jasne zdefiniowanie pojęć i sposobu wypełnienia sprawozdania. Są we wzorze sprawozdania też inne zagadki, zwłaszcza dla audytorów jednostek prowadzących audyt w jednostkach podległych i nadzorowanych.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.