sobota, 4 lutego, 2023

Windykacja należności…..

Home Forum Pomysły pomysly Windykacja należności…..

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #18146
  123456
  Uczestnik

  Zwracam się z zapytaniem do koleżeństwa audytorów powiatowych :
  W jakim postępowaniu prowadzi się w Waszych jednostkach postępowanie windykacyjne należności z tytułu wieczystego użytkowania i trwałego zarządu. Tzn. czy w postepowaniu administracyjnym – w Urzędzie Skarbwym , czy w postępowaniu cywilno- przwnym przed sądami powszechnymi? Obowiązujące prawo dopuszcza obydwie formy. Z tego co wiem w znaczącej większości i w związku z Orzeczeniem NSA z 1997r. Urzędy prowadzą tryb cywilno – prawny. Natomiast w związku z art. 2 ustawy o windykacji w administracji , ta forma ściągania należności defakro skarbu państwa jest również dopuszczalna w postępowaniu administracyjnym , raczej łatwiejszym i skuteczniejszym , jeżeli chodzi o czas wyegzekwowania .
  Będę wdzięczny koleżankom i kolegom audytorom za opinie . Pozdrawiam 123….

  #18156
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. U nas prowadzimy postępowania sądowe. Zastanawialiśmy się nad prowadzeniem egzekucji administracyjnej wobec podmiotów, którym opłaty naliczone zostały przez wojewodę w formie decyzji administracyjnej /jako podstawę chcieliśmy przyjąć art. 3 par. 1 ustawy o egzekucji/, ale radca prawny wypowiedział się negatywnie.
  W latach 90-tych wystawialiśmy tytuły, ale taka sama reakcja radcy. Tylko i wyłacznie kodeks cywilny.
  Co do samego wyegzekwowania długów. Obecnie stosunkowo szybko otrzymuje się nakaz zapłaty. Gorzej z egzekucją. Nie sądzę, aby poborca był bardziej skuteczny od komornika. I nie sądzę, że jest tak, że tytuł wplywa a poborca, któremu go przydzielono do realizacji od razy przystępuje do czynności.
  Niestety z naszej praktyki widać, że im większa kwota tym szybciej zarówno komornik jak i poborca zabierają się do egzekucji.
  Szanse na wyegzekwowanie są praktycznie porównywalne.
  Osobiście uważam, że gdzie pismo naliczające – sąd, a gdzie decyzja – powinna byc dopuszczona egzekucja administracyjna.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.