sobota, 19 września, 2020

wolna ręka a 7-dniowy termin na zawarcie umowy

Home Forum Sektory Samorządy wolna ręka a 7-dniowy termin na zawarcie umowy

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
  • #15171
    sabcia
    Uczestnik

    Prosze o pomoc. Być moze sprawa jest oczywista, ale wróciłam do zamówień po dłuższej przerwie i zagubiłam się w przepisach.
    Bezposrednio z art. 94 ust. PZP wynika, że 7-dniowy termin oczekiwania przed zawarciem umowy dotyczy wszystkich trybów (nie ma wyłączenia zadnego trybu). Terminem od którego liczy się te 7 dni jest dzień przekazania zawiadomienia o wyborze oferty.
    W zamówieniu z wolnej ręki takiego zawiadomienia się nie przekazuje. Chyba się nie przekazuje bo art. 92 też bezpośrenio nie wyłącza tego trybu.
    Ale z logicznego punktu widzenia – w wolnej ręce jest tylko jedej wykonawca, którego w zasadzie zamawiajacy sam sobie wybiera. Kogo ma zawiadamiac po negocjacjach, skoro ich wynik jest oczywisty dla obu stron.
    W komentarzu w lexie znalazłam tylko odniesienie art. 92 ust 2 czyli do publikacji informacji o wyborze w internecie. I tam jasno wyłączony jest tryb zamówienia z wolnej ręki, ze względu na „brak oferty”. W takim razie taka zasada mogłaby miec odnieisienie do ust. 1?
    Sprawa jest ważna, bo niedotrzymanie terminu oznacza teraz nieważność umowy.
    Czy ktos ma jakies iadomości na temat wytycznych uzp (nic nie znalazłam) albo innych instytucji?

    #15172
    podhale
    Uczestnik

    Ja sobie to tłumaczę tak: skoro w art.94 jest mowa od „dniu przekazania zawiadomienia o wyborze oferty”, a takowe nie wystepuje w trybie z wolnej ręki, więc nie można tego artykułu stosować do trybu z wolnej reki

    #15173
    sabcia
    Uczestnik

    poszłam tym tropem. Jednakże art. 92 (o zawiadamianiu) tez nie wyłacza wolnej ręki. w ogólnych przepisach o wolnej ręce nie ma wyłączenia stosowania art. 92.
    w komentarzu Lexa (bo w innych cisza na ten temat) jest informacja, ze wymóg publikacji informacji na stronie interentowej nie dotyczy wolnej ręki, bo tu nie ma w ogóle oferty (do 92 ust 1). Per analogiam to się powinno stosowac do ust. 1, ale nie wiem, czy obydwoje z komentatorem nie naciągamy prawa.
    chociaz chciałabym zeby było tak, jak piszesz.

    #15175
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. W związku z faktem, iż termin 7 dniowy jest terminem na wniesienie protestu przez uczestników postępowania, a w przypadku przedmiotowego trybu w którym prowadzi się negocjacje tylko z jednym wykonawcą, zresztą wybranym, nie ma przesłanek dla których termin ten ustalono, można uznać, iż przepis ten, w przypadku zamówienia z wolnej reki, nie musi być stosowany.

    #15176
    sabcia
    Uczestnik

    jak najbardziej nie widze uzasadnienia do stosowania tego wymogu do zamówien z wolnej ręki, szczególnie że badam postępowanie wynikajace z pkt 3) czyli „pilnej potrzeby”. W tym przypadku czekanie 7 dni byłoby już zupełnie absurdalne.
    Obawiałam sie jedynie, ze dokonuuję nadinterpetacji przepisów w celu ich obejścia. Ale skoro wy tez macie takie samo zdanie:smile: Chyba że jeszcze ktos się ujawni?

    #15177
    dorotab
    Uczestnik

    Ponadto, takie rozwiązanie można podeprzeć treścią zawartą w poradnikach dla wykonawców opracowanych przez UZP /”Zamówienia na dostawy i usługi” /str. 41/, „Zamówienia na roboty budowlane” str. 49/ – „po ustaleniu wszystkich warunków, strony podpisują umowę regulującą prawa i obowiązki każdej ze stron”, nie ma mowy o jakichkolwiek terminach.
    Przy omawianiu przez autorów tych podręczników innych trybów pojawia się już informacja o terminie 7 dniowym.

    #15178
    sabcia
    Uczestnik

    dziękuję bardzo, to ważna podstawa. Przyznaję, ze nie zajrzałam do poradników dla wykonawców; chociaz chyba ściagnęłam poza tym wszystko ze strony uzp: 😀

    #15179
    k-asiek
    Uczestnik

    Witajcie. Może w pewnych sytacjach czekanie 7 dni może wydawac się absurdalne, to jednak ustawa nie oprzewiduje wylączen w tym zakresie. art mówi 7 dni od dnia zawiadomienia o wyborze oferty, czyli w przypadku wolnej ręki po zaakceptowaniu oferty (ktoś to musi zaakceptować). Zwracam uwagę że nowelizacja kwietniowa wprowadziła obostrzenie w razie niezachowania 7 dniowego terminu na podpisanie umowy powodującego nieważność umowy z mocy prawa (art 146ust 1 pkt 7). Wolna ręka to ustawowo przewidziany (tyle że szczególny) tryb udzielania zamówienia i należy bezwzględnie stosować przepisu ustawy . Nie ma zwolnienia z 7 dniowego terminu czekania z podpisaniem umowy i należy go zachować .

    #15181
    sabcia
    Uczestnik

    ta sankcja jest oczywiście powodem mojego niepokoju.
    Ale chciałabym zauważyc, ze zawiadomienie o wyborze oferetna z art. 92 to nie jest akceptacja wyboru przez kierownika zamawiajacego. Do dokument, który ma zostac wysłany do wszystkich OFERENTÓW. A w przypadku wolnej ręki nawet sam ustawodawca nie mówi o oferencie a o wykonawcy.
    jedyną czynnoscią jest prowadzenie negocjacji. Przeciez nie zawiadamiamy go o wyniku negojacji, bo go zna!
    Ale masz rację, ustawa nie wyłacza wolnej ręki. w komentarzach natomiast w takich przypadkach (np. umieszczenia informacji o wyborze oferenta na stronie interentowej ) znajdują się wytyczne, ze nie dotyczy to wolnej reki, bo tam nie ma oferty.
    Co mam robić, co mam robić? 🙄

    #15184
    k-asiek
    Uczestnik

    ale masz również obowiązek sporządzenia zmodyfikowanego do trybu protoolu, a wolna ręka to tryb negocjajcji z jednym wykonawca (ale negocjacji), ustalenia z wykonawcą do czasu zawarcia umowy nie są wiążące dla stron, ale nie widze uzasadnienia wylączenia 7 dniowego terminu od negocjacji (bo nie musi być oferta można rozmawaiać z wykonawcą i negocjowac) i od dnia negocjacji liczyc 7 dni na zawarcie umowy. Gdzie widzicie problem? Jeszcze raz powtórzę nie ma wyłączenia z 7 dniowego terminu dla wolnej ręki.

    #15185
    dorotab
    Uczestnik

    Na stronach UZP znajduje się dokument pt „Odpowiedzi na pytania zgłoszone przez uczestników seminarium szkoleniowego w dniu 26 maja 2007 roku” Są to odpowiedzi na pytania miast organizatorów EURO 2012. Odpowiedzi na pytania 18 i 19 są potwierdzeniem, iż do trybu z wolnej reki nie ma zastosowania dyskutowany termin 7 dniowy. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi pochodzą z terminu późniejszego niż maj 2007 kiedy do art. 146 dodano w ust. 1 restrykcyjny pkt 7, należałoby uznać je więc za aktualne.

    #15187
    k-asiek
    Uczestnik

    w trakcie pertraktacji (negocjacji) z wykonawcą strony muszą uzgodnić konieczne elementy umowy (minimalne jej postanowienia) , bez których umowa nie może dojść do skutku. i 7 dni ma na złożenie każda ze stron wiążącego oświadczenia woli (podpisując wynegocjowaną umowę).

    #15188
    dorotab
    Uczestnik

    Ale mogą to zrobić już następnego dnia.

    #15189
    sabcia
    Uczestnik

    a od którego dnia liczyć termin? nie ma czynnosci zawiadomienia oferentów o wyborze najkorzystniejszej oferty (a taki wskazuje ustawa), bo nie realizuje się tej czynnosci w wolnej ręce. Chociaz ustawa tego tez wyraźnie nie wskazuje. tak samo w komentarzach panuje pogląd, że nie zamieszcza się info o wyborze na stronie interentowej w stosunku do zamówien z wolnej ręki, chociaz ustawa bezpośrednio tego nie wyłącza.
    A moje rozumowanie wynika z oceny zasadności. Nie ma innych wykonawców, oferentów, nie ma mozliwości odwołania się, czasem wymagane jest pilne działanie i czekanie 7 dni na wymianę tej przysłoweiowej rury (o wartosci powyżej 14 tys e oczywiście) stałoby w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. A ustawodawca zawsze przecież racjonalny jest.
    A drążę, bo jak sie domyślasz, moja jednostka nie czekała 7 dni. 😥

    #15190
    sabcia
    Uczestnik

    a co z mozliwością złozenia wymaganych oświadczen przez wykonawcę najpóźniej w dniu podpisania umowy?
    To oznaczałoby, że po negocjacjach czekamy 7 dni a potem dowiadujemy się ze nie spełnia wymogów, bo odmawia złozenia oswiadczenia. I znowu musimy jako zamawiajacy szukac wykonawcy, a woda z rury leci…..
    Ale 146 mówi wprost o niewazności umowy. Czyli mam zawnioskować o skierowanie do sądu sprawu o uznanie stosunku prawnego za niewazny, skoro dostawa została dawno skonsumowana (niedosłownie oczywiscie)?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.