piątek, 29 marca, 2024

wolna ręka a 7-dniowy termin na zawarcie umowy

Home Forum Sektory Samorządy wolna ręka a 7-dniowy termin na zawarcie umowy

Oglądasz 13 wpisów - 16 z 28 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
  • #15191
    k-asiek
    Uczestnik

    Jak tak was czytam to zaczynam mieć wątpliwośći. No w sumie macie rację, jak najbardziej, ale biorąc pod uwagę absurdalne zapisy w prawie obowiązującym w naszym kraju, to mam wątpliwości że pomomo absurdalnośći należy jednak je stosować.

    #15193
    dorotab
    Uczestnik

    Podobno wszystko jest policzalne. Gdyby sie uprzeć to termin rozpoczyna się od dnia zakonczenia negocjacji, w którym jednoczesnie poinformowaliśmy wykonawcę o tym, ze bedzie wykonawca naszego zamówienia. Oswiadczenie, najpóźniej w dniu podpisania umowy, co nie wyklucza możliwości zobowiązania go do złożenia oświadczenia w terminie wcześniejszym niż moment podpisania umowy. :mrgreen:

    #15194
    sabcia
    Uczestnik

    a woda z tej rury się leje….. 😛

    #15196
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Sama miałam ostatnio z tym problem. I przyznaję, że panują różne poglądy na temat zamówienia z wolnej ręki.
    Znalazałam jednak interpretację UZP. Nie trzeba informować na stronie i siedzibie ani czekać 7 dni. 🙂
    Pozdrawiam

    #15206
    sabcia
    Uczestnik

    A gdzie ja znalazłaś? jeżeli możesz podzielić się taką rewelacją, bo dalej nie wiem jaką decyzję podjąć.

    #15217
    Anonim
    Nieaktywny

    Podaję link do opinii prawnych UZP:

    http://www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/prawo-polskie/opinie-prawne/aktualne/euro-2012/euro-2012

    Są to odpowiedzi na pytania, o których mówiła we wcześniejszym poście DorotaB. Bodajże strona 21 i 22.
    Pozdr.

    #15251
    sabcia
    Uczestnik

    Dziękuję za link. nie będę więc kwestionować zawarcia tej umowy.
    chociaż generalnie to zastanawiam się, czy takie publiczne wyjaśnienia urzędu to wykładnia autorska czy coś w tym rodzaju? bo w zasadzie przepis jest jasny „jak drut”.

    #16939
    renik
    Uczestnik

    Witam, mam pytanie podobne do rozważanego problemu, czy w przypadku przetargu nieograniczonego pow. 14 tys E, w sytuacji gdy zgłosiła się jedna firma i oferta jej została wybrana, bezwzględnie należy czekać 7 dni na podpisanie umowy?

    #16941
    podhale
    Uczestnik

    Od 24.10.2008 mamy pozytywną rewolucje w tym zakresie (chodzi o art. 94 ust 1a). Cytuję art.94 ust. 1 i 1a:
    1. Zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyborze oferty, a jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 – w terminie nie krótszym niż 7 dni
    1.a Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1, jeżeli w postępowaniu o udzielenie zamówienia została złożona tylko jedna oferta.

    #16942
    renik
    Uczestnik

    dziękuję za odpowiedź, ale rozumiem, że do postępowań wszczętych przed datą 24.10.2008 mimo wpłynięcia 1 oferty należało czekać 7 dni?

    #16943
    podhale
    Uczestnik

    „Do postępowań o udzielenie zamówienia i konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem przepisów dotyczących zmiany ogłoszeń, zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, poprawiania omyłek w ofercie i przesłanek odrzucenia oferty, które stosuje się w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”.

    Czyli wydaje się, że jeżeli postepowanie zostało wszczęte przed 24.10.2008, to mimo jednej oferty należało czekać 7 dni

    #16954
    audytj
    Uczestnik

    Proszę o uwagi. Nie znam tematu zamówień publicznych, ale nurtuje mnie sprawa – czy nie należy dokonywać przetargu (w zależności od kwoty) lub działać zgodnie z ustalonym regulaminem, który wymaga po przekroczeniu pewnej kwoty zbierania ofert, zapytań, sporzadzania protokółów itp. w przypadku gdy dokonujemy zamówień u jednego usługodawcy lub dostawcy i rozliczenia z nim w ciągu roku przekraczają wyżej wymienione progi, ale na kwoty te składają się np. 2 faktury dotyczące różnych zadań (np. 2 prace projektowe dot. 2 zadań, dostawa 3 razy sprzętu podobnego do różnych jednostek, ale rachuneki na urząd itp.) Czy to nie jest dzielenie zamówienia? Jak posługiwać się słownikiem CVP? Podobno plan zamówień nie jest wymagany, bo przy planowaniu takie sprawy by mogły wyjść?

    #16963
    audytj
    Uczestnik

    może ktoś coś podpowie na moje wątpliwości

Oglądasz 13 wpisów - 16 z 28 (wszystkich: 28)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.