środa, 24 kwietnia, 2024

wydatki niekwalifikowalne

Home Forum Sektory Samorządy wydatki niekwalifikowalne

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #16365
    mk7
    Uczestnik

    Witam. Czy według Was wydatki poniesione w projekcie , gdzie umowę zawarto z naruszeniem ustawy pzp są niekwalifikowalne .Umowę o wartości powyżej 14 tyś euro zawarto w trybie z wolnej ręki w oparciu o przesłankę: ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego… Przyczyny to opóżnienia w przekazywaniu środków i nawał pracy. Ja uważam że to jest zła przesłanka i wydatki są niekwalifikowalne.
    Proszę o Wasze opinie.

    #16366
    kikcloud
    Uczestnik

    I masz rację ❗

    #16369
    las
    Uczestnik

    Do MK7.
    Na podstawie opisu sytuacji zawartej w tych czterech krótkich zdaniach, nie jestem w stanie wydać tak oczywistej opinii jak to zrobil kikcloud. Pozdrawiam.

    #16373
    mk7
    Uczestnik

    Jednostka udzieliła zamówienia na usługi w trybie art. 76 ust.1 pkt 3 pzp, -czyli ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć… Wyjątkowość sytuacji polegała na opóźnieniach w otrzymywaniu środków oraz spiętrzeniu innych prac związanych z projektem. Wg mnie jest to niezgodne z ustawą (to wszystko można było wg mnie przewidzieć) i wydatki poniesione na te usługi są niekwalifikowalne.

    #16374
    las
    Uczestnik

    Uczestniczyłem kiedyś w projekcie (jako pracownik merytoryczny), w którym sytuacja była podobna. Projekt otrzymał pierwszą transzę środkow od instytucji wdrażającej z prawie półrocznym opóżnieniem. Czas realizaji projektu 14 m-cy. Na monity z naszej strony do IW, tłumaczyli się ze to Instytucja Pośrednicząca tak póżno im przekazała środki. Do IP już nie pisaliśmy. Fakt ten spowodował wywrócenie całego harmonogramu rzeczowego relizowanego projektu (w rozbiciu na m-ce), trzeba było poprzestawiać niektóre prace w projekcie (projekt typowo szkoleniowy, powywracały nam się terminy zamówionych sal wykładowych, wykładowców z rónych uczelni, terminy i miejsca konferencji w całym kraju dla beneficjentów ostatecznych), masa pism do IW na wyrażenie zgody na zmiany itd. Gdyby nie przetarg z wolnej ręki, dzięki któremu mogliśmy skorzystać szybko z zamawianych usług, cały projekt praktycznie by się zawalił. W konsekwencji powstał lekki haos, praca po godzinach, niepotrzebny dodatkowy stres, czy zdążymy zrealizować projekt – była to niejako pochodna zbyt póżnego otrzmania środków na realizację projektu. W celu zabezpieczenia się przed zakwestionowaniem kwalifikowalności kosztów, kierownik projektu napisał pismo do IW o zgodę na przeprowadzenie postępowania w trybie z wolnej ręki. Opisał całą sytuację, uzasdnienie szczegółowe tej prośby. Nie wiem jak to się skończyło, bo dostałem propozycję zostania aw w jednostce budżetowej, z której skorzystałem. Przypuszczam, że ze wględu właśnie na takie szczególne i nieprzewidziane okolniczośći, IW mogła odpowiedzieć pozytywnie. Wkońcu to dla ratowania dupy zamawiającego i swojej. Myślę ze naprawdę trzeba każdy przypadek bardzo szczegółowo i indywidualnie rozpatrzeć, zanim napisze się coś w raporcie czy sprawozdaniu. Pozdrawiam. Ale się rozpisałem. A teraz dwa dni odpoczynku. 😀

    #16379
    mk7
    Uczestnik

    Witam. Tutaj nikt nie prosił IW o wyrażenie zgody na ten tryb, przynajmniej nie ma nic na piśmie. Zamówienie udzielone, środki wypłacone i tyle.
    Pozdrawiam.

    #16380
    pawels
    Uczestnik

    Według mnie mleko się rozlało. Postąpili niezgodnie z umową – środki niekwalifikowane. Brak zgody od IW, sprawa oczywista. Przykra sprawa.

    #16381
    mk7
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za opinie.A teraz czy jeżeli zastosowano niewłaściwy tryb zamówienia, to czy beneficjent ma zamkniętą drogę przez trzy lata? Wg mnie nie zamyka to drogi o następne środki bo zgodnie z art. 211 ustawy o f.p. jeśli wykorzysta je niezgodnie z przeznaczeniem t nie może otrzymywać prZez 3 lata a w pozostałych przypadkach może. Co sądzicie.

    #16383
    pawels
    Uczestnik

    Jeżeli wydane zostały na cel wskazany w umowie to uważam, że skutkiem tego jest niekwalifikowalność wydatku. Cel został zachowany. Dodatkowo należy przeanalizować możliwość naruszenia dyscypliny finansów publicznych – wydatek niezgodny z prawem zamówień publicznych.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.