piątek, 21 stycznia, 2022

Wydatki oświatowe

Home Forum Sektory Samorządy Wydatki oświatowe

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #14843
  dudu
  Uczestnik

  Witam, mam do przeprowadzenia zadanie audytowe w zakresie wydatków oświatowych. Może ktoś przeprowadzał audyt w tym temacie i mógłby mi pokrótce podać zagadnienia którymi możnaby się zająć? Co uwzględnić w programie audytu? Moim zdaniem to bardzo szerokie zagadnienie i nie wiem od czego zacząć. Zadanie ma być pzreprowadzone w 5 szkołach, Wydziale Oświaty i Biurze Obsługi Szkół Samorządowych. Na podstawie informacji zebranych w tych jednostkach mam przeprowadzić audyt.

  #14847
  alice
  Uczestnik

  Kiedyś NIK w podobnym zakresie miał kontrolę. Może coś się przyda.
  http://www.bip.nik.gov.pl/pl/bip/wyniki_kontroli_wstep/inform2003/2003173
  temat: „Finansowanie zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego”.

  #14849
  dudu
  Uczestnik

  dzięki zajrzę na stronkę

  #14863
  slaw
  Uczestnik

  Moim zdaniem dobrze jest podzielić na dwa rodzaje: wydatki osobowe i rzeczowe. Osobowe to oczywiście zgodność z kartą nauczyciela i uchwałą Rady Gminy oraz Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników niepedagogicznych, natomiast rzeczówka to proponuję przyjrzeć się celowości ponoszonych wydatków i ich zgodności z planem finansowym poszczególnych jednostek. Przyjrzałbym się również czy wydatki dokonywane są w sposób gospdoarny
  Pozdrawiam

  #14865
  dudu
  Uczestnik

  Dziękuję za sugestie, dokonałam podobnego podziału wydatków (osobowe, majatkowe), chcę zrobić takie zestawienie jak kształtują się poszczególne wydatki w poszczególnych szkołach i w przeliczeniu na jednego ucznia np. zużycie energii, wody, telefony, itp. No i oczywiście zbadać je pod kątem celowości, gospodarności i rzetelności.

  #14866
  noemi370
  Uczestnik

  Witam,

  w jakim celu robisz to zestawienie? Przecież różne szkoły mogą mieć rózne koszty….(np. stary budynek – większe wydatki na ogrzewanie itd.

  #14868
  dudu
  Uczestnik

  Masz rację,
  Szerze mówiąc nie wiem jak do tego podejść i dlatego czekam na propozycje. A z tym zestawieniem to chodziło mi o to, żeby zbadać w jaki sposób poszczególne szkoły potrafią gospodarować przyznanymi środkami i jak to się ma do liczby uczniów uczęszczających do szkoły (więcej uczniów – większe zużycie wody) – może faktycznie niepotrzebne to zestawienie.
  Nie wiem w jaki sposób zbadać realność planów finansowych poszczególnych szkół. Masz jakiś pomysł??? Pozdrawiam

  #14871
  noemi370
  Uczestnik

  Ja sprawdzam tak jak Slaw. Celowość zgodnie z zarządzeniem w sprawie wstępnej oceny zaciągania zobowiązań i dokonywania wydatków i ustalenia procedur kontroli finansowej.
  Co do planu to sprawdzam, czy wydatki są ujęte w odpowiednich paragrafach klasyfikacji budżetowej.

  #14872
  romb
  Uczestnik

  Witam,
  przeprowadzałem podobne zadanie kilka lat temu. Dośc ciekawie wyglądał problem jak zasady naliczania subwencji oświatowej mają się do wydatków poszczególnych szkół i placówek.
  Okazało sie, że kwoty naliczane w subwencji to jedno,a budżety szkół uchwalane w uchwale budżetowej, to zupełnie inna bajka. Istotna jest też wysokośc wydatków na jeden oddział w szkołach, bo to ilość oddziałow w gruncie rzeczy powinna decydować o wysokości wydatków, a nie liczba uczniów w szkole jak przyjmuje sie w subwencji.
  Ciekawy system finansowania szkół funkcjonuje w Koszalinie ( otrzymali za ten system tytuł lidera zarządzania samorządowego w dziedzinie oświaty). Można było o tym poczytać na stronie internetowej Koszalina. Nie sprawdzałem ostatnio, ale mam nadzieje, ze informacja nadal znajduje sie na stronie miasta.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów.

  #14873
  dudu
  Uczestnik

  Dziękuję za podpowiedzi. Noemi370, u mnie nie ma procedur w zakresie wstępnej oceny zaciągania zobowiązań i dokonywania wydatków. Wiesz może, gdzie mogłabym poczytać coś na ten temat, żeby móc u siebie podpowiedzieć jak coś takiego napisać???

  #14880
  noemi370
  Uczestnik

  Witam,
  wpisz w wyszukiwarkę „procedury wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań i dokonywania wydatków”, „procedury kontroli finansowej w jednostce”. Te procedury każda jsfp powinna posiadać.
  Romb w jaki sposób wykorzystana była informacja o koszcie przypadającym na oddział? Czy to cos zmieniło przy uchwalaniu budżetu i zatwierdzaniu planów finansowych?
  Zycze owocnej pracy Duduś.
  Romb za wszelkie info. z góry dziękuję
  Noemi

  #14905
  romb
  Uczestnik

  Witam noemi370.
  Problem jest dość trudny i trudno z marszu osiągać zadowalające efekty. Analiza wydatków na 1 oddział pozwoliła przede wszytkim odejść od poprzedniej praktyki uchwalania budzetów szkół – wydatki ubiegłoroczne zwiększone o wzrost w niektórych paragrafach przyjęty przez Zarząd Powiatuw wytycznych. Pozwoliło również na przynajmniej częściowe zlikwidowanie niczym nie uzasadnionych różnic w poziomie wydatków na 1 oddział w szkołach tego samego rodzaju.Poziom wydatków w szkołach zawodowych i liceum ogólnokształcącycm zawsze będzie sie istotnie różnił ale już w dwóch liceach powinien byc zbliżony, a w kazdym razie różnice w kosztach stałych lub względnie stałych powinny być racjonalnie uzasadnione.
  Pozdrawiam

  #14912
  noemi370
  Uczestnik

  Romb,
  taki podział pewnie jest bardziej przejrzysty, ale czy przynosi jakieś wymierne korzyści?
  Czy wiesz gdzie mogłabym poszukać informacji na temat różnych rozwiązań dot. tego tematu?
  Dziękuję za informację i pozdrawiam
  Noemi

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.