wtorek, 16 kwietnia, 2024

wydatki szkoł – pilne!!

Home Forum Sektory Samorządy wydatki szkoł – pilne!!

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #12884
    k-asiek
    Uczestnik

    Kochani prosze o pomoc w powyzej sprawie. U mnie jest zespoł ktory prowadzi księgowość pszczególnych szkoł. Badam wydatki poniżej 6000 euro. Są więć poza ustawą, a ponieważ niska wartość w dokumentacji faktury, ewentualnie umowa odbiór robót. I mam dylemat. Skoro dyrektor szkoły jest kierwnikiem jednostki organizacyjnej czyli szkoły to odpoiwda za finanse szkoły. Faktury wystawiane są na zespół , a nie na szkołę, umowy podpisuje dyrektor zespołu a nie dyrektor szkły . Jak to jest u was, bo moim zdaniem faktura powinna być na konkretną szkołę, a nie na zespoł, który pełni rolę jedynie głównej księgowej dla szkoł. Co wy o tym sądzicie? Prosze o pilne odpowiedzi, bo jestem w trakcie audytu a terminy mnie gonią.

    #12892
    kules
    Uczestnik

    dziwne to co piszesz – czyli zespół księgowy kupuje na siebie różne rzeczy – przecież oni prowadzą tylko obsługę księgową. Z tego wynikało by że zespół musi mieć w swoim planie finansowym środki na funkcjonowanie szkół wszystkich, na administrowanie tym majątkiem, itd. No chyba tak nie jest, bo wtedy szkoły nie miały by w swoich budżetach środków na działalność. Jak zespół rozlicza się finansowo z szkołami, które są przecież odrębnymi jednostkami, na jakiej podstawie zespół przekazuje zakupione rzeczy szkołom???
    Dziwne to wszystko jest u was zrobione, no chyba że źle zrozumiałem. Księgowość ma tylko księgować a nie administrować szkołami.Taki zespół księgowy nie jest stroną dla podmiotów zewnętrznych, jest tylko do obsługi, obsługi anonimowej z punktu widzenia podmiotów zewnętrznych

    #12896
    k-asiek
    Uczestnik

    Ja uważam tak samo. Dlatego zadałam to pytanie na forum. rzeby było smieszniej to faktury wystawiane są na szkolę, ale umowa z wykonawcą na zespoł i podpisana przez dyrektora zespolu. masło maślane. Dodam że zespoł prowadzi księgowość wszystkich placówek, ale odrębną dla każdej jednostki, która każda ma swój plan finansowy. dla mnie też jest to niezrozumiałe.

    #12897
    anka
    Uczestnik

    Witam!
    K-asiek jesli możesz napisz więcej konkretów. Co chcesz sprawdzić i za jaki okres. Napewno wiesz że zmieniął się ustawa PZP i obecnie jest nie 6000 a 14000 euro. Poza tym nic nie wspomniałaś czy mają opracowany Regulamin do tej kwoty.
    Nie bardzo rozumiem czy funkcjonuje u Ciebie zespół szkół czy powołany zespół prowadzi ewidencję księgową dla szkół.
    Pozdrawiam

    #12898
    k-asiek
    Uczestnik

    tak wiem, ale badam zakupy poniżej 6000euro z 2006r. U mnie jest zespol do obsługi placowek , a wszystkie umowy na zamówienia są podpisywane przez dyrektora zespolu. Poza tym jak pisalam wyżej umowy z wykonawcą zawierane są z zepolem a nie ze szkołą, faktury są na szkołę a czasem na zespół. Badam sam proces dokonywania zamówień poniżej progu, nie ma żadnych regulaminów zamówień , dlatego chcę dać konkretne zalecenia aby wreszcie uporządkować pewne sprawy ( w tym również dyrektorów szkól, którzy bardzo chętnie obarczają calą robotą związaną z remontami itp dyrektora zespołu)

    #12902
    am
    Uczestnik

    cześć.Pewien czas temu miałam ten sam problem (tzn. wystawianie faktur na zespół obsługujący szkoły i podpisywanie ich przez jego dyrektora)i już go rozwiązałam:
    1) sprawdź czy poszczególne szkoły mają odrębne NIP-y (jeśli nie to zalecenie pierwsze: mają mieć)
    2) sprawdź jak konstruują budżety – czy każda szkoła ma swój odrębny, z których powinny być finnsowane zakupy niezbędne dla poszczególnej jednostki (jeśli nie mają odrębnych planów finansowych zalecenie drugie: mają mieć)
    3) zakupy finansowane z budżetu danej szkoły akceptuje do zapłaty dyrektor szkoły (chyba, że zawarto jakieś porozumienie z zespołem szkół obsługującym szkoły pod względem finansowym, w którym ustalono, że może to robić np. dyrektor zakładu) – jeśli brak takiego porozumienia, w związku z wcześniejszymi poruszanymi przeze mnie zagadnieniami w punkcie 1 i 2 to akceptacji do wypłaty dokonuje zazwyczaj kierownik jednostki z głównym księgowym – poszukaj jeszcze w procedurach kontroli
    Pozdrawiam serdecznie

    #12912
    k-asiek
    Uczestnik

    Dzięki am, sprawdze te NIP-y, co do budżetu każda szkoła ma odrębny i odrębnie księgowana jest w zespole. zakupy małe robi dyrektor, tylko faktury są rożnie albo na zespol albo na szkołę, a jęsli są to drobne remonty to umowa jest zawsze na zespoł i to mi sie nie podoba. zespoł ma w statucie organizowanie kapitalnych remontów (a więc dla mnie o wartości powyżej 6000e, teraz 14000 euro) a poza tym planowanie, statystykę. dlatego moje wątpliwości

    #12915
    anka
    Uczestnik

    Kasia zajrzyj do decyzji o nadanie NIP bądź regon.
    Pozdrawiam

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.