poniedziałek, 17 maja, 2021

wydatki z rachunku dochodów własnych

Home Forum Sektory Samorządy wydatki z rachunku dochodów własnych

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #16524
    romb
    Uczestnik

    Witam,
    mam wątpliwości związane z wydatkowaniem dochodów własnych.Jak należy rozumieć treść art. 22 ust.6 ustawy o finansach publicznych? Czy kierunki wydatków ze środków z rachunku dochodów własnych powinny być ścisle związane z tytułami ich uzyskiwania jak by to wynikało z treści tego artykułu? Jako przykład podam nastepujący stan faktyczny: jednostka uzyskuje dochody własne z wykonywania usług diagnostyki samochodowej (takie źródło dochodów własnych uchwalił organ stanowiący) i przeznacza je na zakup sprzętu rtv służącego do zupełnie innej działalności.Dodam,że organ stanowiący uchwalił bardzo szeroki wachlarz kierunków wykorzystywania dochodów własnych. Moze ktoś już „przerabiał” taki temat? Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.
    Pozdrawiam i życzę wszytkim ciepłego weekendu.

    #16525
    terka
    Uczestnik

    Witaj,
    nie do końca chyba rozumiem, o co pytasz. Dochody własne mogą być przeznaczane na kierunki, wskazane w uchwale budzetowej.
    Przepis mówi, że:
    4. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwalając uchwałę, o której mowa w ust. 3, ustala źródła dochodów własnych oraz ich przeznaczenie,
    Co oznacza, że rada może dowolnie przyjąć, według swojego uznania, na co mogą być przeznaczone.
    Jeśli jednostka wydatkuje te środki na to, co wskazuje uchwała, to nie widzę przeszkód.

    Chyba, że tego celu, na jaki jednostka przeznacza te środki nie ma w uchwale – wówczas nie może wcale na to wydatkować dochodów własnych.

    #16526
    silk
    Uczestnik

    Przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku dochodów własnych nie może być dowolne. Dochody własne państwowych jednostek budżetowych przeznaczone mogą być wyłącznie na cele wskazane w art.22 ust. 6 uofp, z uwzględnieniem zakazu wynikającego z ust 7. Natomiast samorządowe jednostki budżetowe mogą przeznaczać dochody własne tylko na cele określone w uchwale budżetowej wydanej na podstawie art. 22 ust. 3 uofp. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 22 ust 5 uofp kierownik jednostki budżetowej (zarówno państwowej jak i samorządowej) może podjąć decyzję o utworzeniu rachunku dochodów własnych. Sytuacja dotyczy trzech ustawowych przypadków(art. 22 ust 1) i wówczas może je wydatkować tylko na cele przewidziane w art. 22 ust. 6.

    #16555
    romb
    Uczestnik

    Przepraszam ale byłem nieobecny na forum przez kiilka ostatnich dni i nie mogłem sledzić Waszych wypowiedzi.
    Precyzuję temat – czy rada uchwalając kierunki wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku dochodów własnych jest związana przepisami art. 22 ust.6 uofp (w myśl obowiązującej w finansach publicznych zasady,że dozwolone jest tylko to na co zezwalają przepisy), czy też może uchwalić zupełnie inne niż określa uofp, dowolne, według swego uznania kierunki?

    #16556
    pawels
    Uczestnik

    Witam
    Powoływany przez Ciebie art. 22 ust. 6 ustala ścisłe powiązanie wydatków z rachunku dochodów własnych w zakresie opłat za udostępnienie dokumentacji przetargowej (art. 22 ust. 1 pkt 1) dla jst. Oczywiście w zakresie jst reguluje jeszcze cel wydatkowania darowizn, odszkodowań oraz środków dla osób niepełnosprawnych. Zauważ, że przepis ten znacznie szerzej reguluje wydatkowanie środków z rachunku dochodów własnych państwowych jednostek budżetowych. Według mnie wskazywany przepis nie jest zbiorem zamkniętym celów wydatkowania samorządowych jednostek budżetowych.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.