wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wydawanie zarządzeń

Home Forum Sektory Samorządy Wydawanie zarządzeń

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #13008
    lczarny
    Uczestnik

    Właśnie przeglądam zarządzenia wydane w naszym Urzędzie. Co rusz są nieaktualne podstawy prawne.

    Jak to jest u Was w jednostkach, czy są jakieś zasady przygotowywania zarządzeń, kiedy są zmieniane, uchylane itd.?

    Będę wdzięczna za wszelkie informacje w tym temacie.
    Pozdrawiam

    #13015
    kacha
    Uczestnik

    Witam,
    Na początek może wystarczy regulamin organizacyjny jednostki. Zawarty w nim opis zadań poszczególnych komórek i stanowisk powinien wskazać komórki, które się tym zajmują. W każdej jednostce są jakieś zasady opracowywania regulacji i wprowadzania ich w życie. Nawet jeśli nie znajdziesz komórki odpowiedzialnej za ich aktualizację, to przynajmniej będzie wiadomo do kogo należy ich opracowanie.
    Zazwyczaj inicjatywę wykazuje stosowny merytorycznie wydział z uwagi na bieżące śledzenie przepisów w zakresie, który związany jest z realizacją przez nich zadań, ale niestety różnie to wygląda. 🙂

    Pozdrawiam

    #13016
    lczarny
    Uczestnik

    Owszem są ogólne zasady w regulaminie organizacyjnym,

    ale czy np. należy dokonywać zmian wydanych już zarządzeń w momencie zmieniającej się podstawy prawnej lub uchylonej?

    #13019
    kacha
    Uczestnik

    Tak, ale sprawa różnie wygląda z tym momentem. Opóźnienie przy wprowadzaniu kolejnej regulacji na pewno będzie, byle tylko było jak najmniejsze. Z praktyki dopuściłabym nawet 3 miesiące o ile prace nad zmianami już się rozpoczęły 😉
    W rezultacie wprowadzenie nowych regulacji odbywa się nawet po dłuższym okresie (zależy to również od złożoności tematu). Oczywiście to nie jest usprawiedliwieniem, ale życie sobie a teoria sobie. Chyba, że jest wyznaczona osoba, która zajmuje się tylko tym.
    W większości przypadków zaszłości są o wiele większe.

    #13022
    nickkita
    Uczestnik

    uważam, że jeżeli podstawa prawna zmienia także treść zapisów zawartyych w zarządzeniu to powinno ono zostać zmienione natomiast jeżeli te zapisy są mimo wszystko takie same w nowej podstawie prawnej jak i starej (powiedzmy, że wszedł nowy tekst jednolity) to nie powinno to mieć znaczenia bo na dzień wprowadzenia zarządzenia podstawa ta była aktualna. jeżeli natomiast dana ustawa została całkowicie zniesiona należy takie zarządzenia uchylić. procedura opracowywania powinna być zawarta w instrukcji (regulaminie) wewnętrznym jednostki. zazwyczaj opracowują je pracownicy merytoryczni ale za ich wykonanie odpowiada kierownik danego wydziału. po upływie roku kalnedarzowego powinna nastąpić weryfikacja zarządzeń, mianowicie każdy wydział winien sporządzić sprawozdanie z wykonania zarządzeń. acha. projekty zarządzeń winny być parafowane przez radcę prawnego (o ile jest w jednostce) wówczas uniknie się błędnej podstawy prawnej.

    #13029
    lczarny
    Uczestnik

    Nicckita,

    mam więc rozumieć, że jeżeli zmienia sie podstawa prawna np. przeniesiono przepis do innego paragrafu, zrobiono tekst jednolity to wówczas nie jest konieczne dokonywanie zmian, wazna jest treść merytoryczna!!

    A co w przypadku gdy rozporządzenie uchylono, zastąpiono nowym trochę ze zmienionymi pojęciami ale zakres merytoryczny wydanego zarządzenia się nie zmienił.
    Zmieniać czy nie?

    #13031
    kacha
    Uczestnik

    Miałam na myśli całkowitą zmianę podstawy prawnej, a nie poszczególne zmiany wprowadzane do przepisów. W sytuacji, o której piszesz uaktualnienie nie jest konieczne, chyba że nastąpiły ważne zmiany merytoryczne.
    Jeśli natomiast uchylono rozporządzenie i wprowadzono nowe, które właściwie nie wpływa na treść, to podstawa prawna wydania wewnętrznej regulacji jest nieaktualna i wymaga zmiany przynajmniej w tym zakresie.

    #13053
    nickkita
    Uczestnik

    w praktyce się tego nie zmienia bo nikt nie ma czasu na pilnowanie tego…ale kontrola czy audyt może oczywiście na to wskazać.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.