sobota, 26 września, 2020

wykaz ksiąg rachunkowych

Home Forum Sektory Samorządy wykaz ksiąg rachunkowych

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #10039
  ajuri
  Uczestnik

  Witam wszystkich
  Właśnie jestem w trakcie audytu oceniającego m.in. politykę rachunkowości. czy moglibyście mi w skrócie powiedzieć jak u Was w jednostkach wygląda wykaz zbiorów danych tworzących ksiegi rachunkowe na komputerowych nośnikach danych z okreslniem struktury, wzajemnych powiązań oraz ich funkcji w organizacji całości ksiąg rachunkowych? Z góry dziękuję

  #10046
  kikcloud
  Uczestnik

  Wymagania dotyczące dokumentacji systemu (art.10.3; art.24.4) podążają za zmianami w systemach informatycznych, które w czasie stosowania zintegrowanych systemów do wspomagania zarządzania nie powinny -zdaniem ustawodawcy- ograniczać się tylko do wskazania lokalizacji zbiorów danych. Stąd zawarte w ustawie zapisy mówią o: opisie algorytmów, powiązaniach pomiędzy danymi, organizacji ksiąg rachunkowych czy też samym procesie przetwarzania danych. Zapisy te jednak mają (jak do tej pory) charakter otwarty i nie podają jakiejś konkretnej listy wymaganych składników dokumentacji systemu. Takie podejście pozwala użytkownikowi systemu, ale także audytorowi na dużą dowolność w określeniu wymaganych -ich zdaniem- komponentów dokumentacji. Ma to swoje dobre i złe strony. Uzupełnienie obecnie stosowanej dokumentacji jest konieczne dla zapewnienia zgodności używanego systemu informatycznego z wymogami ustawy. Z drugiej jednak strony może się to stać problemem w kontaktach z dostawcą oprogramowania. Dostawcy systemów nie są skłonni do przekazywania użytkownikom modelu logicznego wykorzystanego w konstrukcji systemu, który stanowi własność intelektualną producenta oprogramowania. Ponieważ może to ułatwić użytkownikowi dokonywanie samodzielnych i nieautoryzowanych modyfikacji systemu, nie mówiąc już o możliwości „przecieku” do konkurencji zastosowanych w danym systemie algorytmów.

  #10047
  kikcloud
  Uczestnik

  Inną kwestią jest zapewnienie wiarygodności danych zawartych w systemach informatycznych stanowi jednak warunek stosowania wykorzystywania „elektronicznych” dowodów księgowych. System – według ustawodawcy- musi zapewniać odpowiednią ścieżkę rewizyjną, umożliwiającą stwierdzenie źródła zapisów księgowych, a firma wykorzystująca tego typu dowody jest zobowiązana do zapewnienia dostępności i ochrony danych źródłowych jak również wdrożenia procedury zapewniającej poprawność ich przetwarzania (art. 20). Kwestia ochrony i zapewnienia wiarygodności danych jest poruszana także w art.10; 13; 23; 24; 71; 72 przy czym nie są wskazywane tam konkretne rozwiązania. Wybór właściwych zabezpieczeń i procedur kontrolnych pozostawiono do decyzji kierownika jednostki, a ocenę tego czy są one właściwe audytorowi.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.