czwartek, 28 marca, 2024

wykonywanie innych czynności przez aw

Home Forum Organizacje AW Organizacje AW wykonywanie innych czynności przez aw

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #19575
    ja1972
    Uczestnik

    Witam Szanowne Koleżaństwo,
    Od jakiegoś czasu obserwuję forum i widzę, że z wielką ochotą pomagacie sobie wzajemnie. Okazało się, że i ja takiej pomocy potrzebuję. Jestem aw w jednostce, która od stycznia nie musi mieć audytu. Mój kierownik zgodził się jednak aby audyt wewnętrzny był kontynuowany. Ostatnimi czasy wspomniał jednak, że dobrze by było abym zaangażował się w jakieś inne zajęcia, niekoniecznie związane z audytem. Kierownik zdaje sobie sprawę, że właściwie nic poza audytem nie mogę wykonywać, ale gdyby się dało to byłoby fajnie. Na warunki pracy, atmosferę i co najważniejsze na wynagrodzenie za wykonywana robotę nie narzekam. Wiem mógłbym odmówić, bo przecież działalność operacyjna jest dla nas audytorów „zakazana”, ale prawdę powiedziawszy nie chciałbym odmawiać Szefowi wprost, bo nie oszukujmy się to właśnie On rozdaje karty. Tak naprawdę w naszym warunkach nie do końca jesteśmy niezależni. W jednostce pracuję już dosyć długo i póki co nie chciałbym zmieniać pracy. I tu dochodzimy do sedna. Co zrobić, aby „wilk był syty i owca cała”, a kontrola zewnętrza nie miała zastrzeżeń? Wymyśliłem aby te różne dodatkowe prace wykonywać w ramach bieżących czynności doradczych. Przed podjęciem decyzji przez Szefa przedkładałbym mu opinię na zadane tematy, a tym samym nie przyjmowałbym odpowiedzialności za działalność operacyjną. Ale co w sytuacji, gdy pod dokonaną np. oceną musiałbym złożyć podpis? Jak rozwiązać taką sytuację, zupełnie nie mam pojęcia. Może jednak Ktoś z szanownych użytkowników forum mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami. Wdzięczny będę za każdą cenną wskazówkę. Nie chcę natomiast dyskutować na temat jak to moja niezależność jest naruszana, bo to do niczego nie doprowadzi i nie pomoże mi w konstruktywnym rozwiązaniu mojego problemu.
    Z góry dziękuję
    Adam

    #19580
    mama0454
    Uczestnik

    Wykonywanie jakichś czynności doradczych to dobry pomysł, ale nie możesz w nich przejmować uprawnień w ramach zarządzania jednostką. Podejdź do szefa i bardzo spokojnie, po koleżeńsku, wytłumacz mu to podpierając się stosownymi przepisami. Myślę, że to zrozumie.

    #19581
    terka
    Uczestnik

    Adam, byłoby łatwiej ustosunkować się do twojego problemu, gdybyś przybliżył, czego konkretniej oczekuje od ciebie twój szef.
    Rozumiem twoją sytuację, rozumiem też szefa. Ja ogólnie widzę rolę audytora tak, że skoro ma wspierać kierownika, to kierownik może chcieć wsparcia tam, gdzie akurat widzi taką potrzebę.
    Nie rozumiem też, dlaczego nie mógłbyś złożyć podpisu pod dokonaną oceną. Masz prawo dokonywać oceny funkcjonowania jednostki w każdym aspekcie jej działalności, w tym dokonywanej także na polecenie swojego przełożonego.
    Pozdrawiam:smile:

    #19582
    ja1972
    Uczestnik

    Do terka.
    Oczywiście, ale czy mam prawo składać swój podpis jako „druga para oczu” pod oceną formalną i merytoryczną złozonych wniosków o dofinansowanie? Moim zdaniem NIE! Jedyne co mogę zrobić to na polecenie Szefa przeprowadzić „szybkie czynności doradcze” i zapewnić, go że ocena dokonanan przez inne osoby jest ok lub nie. Czy wystarczy wtedy, że pod oceną podpisze się jedna osoba, a ja a później Szef będziemy ta drugą parą oczu? Sprawa jest o tyle dla mnie trudna, że z jednej strony chciałbym pomóc, a z drugiej strony zdaję sobię sprawę, z trudności jakie się z tym wiążą.

    #19583
    terka
    Uczestnik

    Z tego, co piszesz, wynika, że już wiesz, jak rozwiązać swój problem:smile:
    Nie powinienieś podpisywać się po takim wnioskiem, ale możesz zrobić to, o czym piszesz. To dobre rozwiązanie.
    Moim zdaniem nie przejmujesz na siebie odpowiedzialności za czynnosci operacyjne – wszak ktoś inny zadecydował o złożeniu wniosku, ktoś inny go składa – ty według najlepszej swej wiedzy masz ocenić poprawność wniosku.
    Aczkolwiek rozumiem twoje rozterki. Sama je miewam. Ale wychodze z założenia, że mam być pomocna.

    #19584
    wojak
    Uczestnik

    Proszę zauważyć, że istnieje wyraźna różnica między czynnościami doradczymi, a zarządczymi. Te drugie będą zawsze kiedy powiemy – proszę zrobić tak i tak. Natomiast kiedy będziemy wskazywali możliwe rozwiązania, możliwości usprawnień, przestrzegali przed niebezpieczeństwami i błędami, to będzie OK. Ważne, byśmy nie byli decydentami.
    Czasem aż korci by wcielić się w rolę szefa, ale mamy być tylko (i aż) aniołem stróżem.
    Pozdrawiam!
    ps.
    rozglądaj się za zmianą pracy, albo dodatkową pracą, bo będziesz stale uzależniony i niepewny.
    Przejrzałem BIP RIO i stwierdziłem, że w promieniu 50km mam kilka nowych potencjalnych miejsc pracy w jst.

    #21498
    adela
    Uczestnik

    Słuchajcie drodzy audytorzy. Czy spotkaliście się z tym, że jedną z czynności audytora w audycie bezpieczeństwa ma być przegląd szafek i biurek pracowników?

    #21545
    kikcloud
    Uczestnik

    „Wróg czuwa! Bądźcie czujni!” 😉

    #21554
    scypion
    Uczestnik

    [QUOTE BY= adela] Słuchajcie drodzy audytorzy. Czy spotkaliście się z tym, że jedną z czynności audytora w audycie bezpieczeństwa ma być przegląd szafek i biurek pracowników?[/QUOTE]

    A na jakiej podstawie? A gdzie konstytucyjne prawo do prywatności? Gdzie ochrona dóbr osobistych?

    To może jeszcze rewizje osobistą przeprowadzić, w końcu pracownik może coś wynosić!

    #21555
    wacekservice
    Uczestnik

    Taka rewizja osobista może przynieść szybsze i konkretniejsze wyniki niż np. samoocena – trzeba tylko zastosować odpowiednie narzędzia analityczne 😆 .
    Per analogiam, słynna wypowiedź polskiego poety po emigracji na zachód w wiadomych czasach:
    http://www.cytaty.info/cytat/zagladalidokufrowzagladali/1
    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    #21556
    adela
    Uczestnik

    Żeby nie było, że to ja, czy w mojej firmie wymyslono. Ale takie bzdety wtłaczają ludziom w firmie mojej połowy, gdzie mobbing doprowadza się do absurdu. Audyt przyjdzie z centrali, to z wami zrobi porządek. Takie jednostki też istnieją (notabene znany bank).

    #21559
    alicjajw
    Uczestnik

    Witam

    Znowu zwracam się do Was i poradę…
    W mojej gminie od lat działa Fundacja na rzecz rozwoju miasta, której jednym z fundatorów jest gmina. Gmina reprezentowana jest przez osobę upoważnioną do takiej reprezentacji z mocy odrębnych przepisów – czyli w tym przypadku ustawy o samorządzie – wójta/burmistrza/prezydenta.

    Dotychczas na wszelkie posiedzenia czy spotkania wójt wysyłał sekretarza czy zastępcę na podstawie pełnomocnictwa. W ubiegłym roku, ze względu na pewne zamieszanie organizacyjne wymyślili, że ja mam byc pełnomocnikiem co mi się zupełnie nie spodobało. Poprosiłam radcę o opinię w tej sprawie powołując sie na ustawę o FP, standardy audytu ale opinia byla taka, że „wydaje się, że nie zachodzą przesłanki uniemożliwiające audytorowi..|” no i chcąc nie chcąc poszłam na to posiedzenie. Myslalam, że to sprawa jednorazowa a tu masz… w tym roku juz bez gadania dostalam zaproszenie na posiedzenie z komentarzem „proszę o udział”. Współpraca z fundacjami lezy w zakresie zupelnie innej komórki org. która tez trzyma (powinna przynajmniej) wszelką korespondencje z fundacjami. Kierownictwo jest juz kompletne więc nie ma klopotu z brakiem odpowiedniej osoby np. sekretarza a pomimo to padło na mnie…

    Do tej pory jako audytor nie mialam do czynienia z fundacją bo to nie jest żadna jednostka i audytu tam zrobic nie mogę ale nie jest powiedziane, ze kiedys w jakis sposób zakres audytu nie obejmie fundacji pośrednio np. poprzez audyt związany z nieruchomościami (fundacja korzysta z budynku gminy), z jej usług korzysta OPS…

    Jak mam uargumentować jeszcze szefowi , ze nie powinnam byc jego pełnomocnikiem w tej sprawie… Powyższe argumenty nic nie dały.

    Napisać do MF żeby sie wypowiedzieli??

    Ktoś juz pytal o związki z ISO i mu odpisali, że audytor nie może ale czy tutaj byłoby podobnie…??

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.