środa, 24 kwietnia, 2024

Wyliczanie wielkości próby przy małej populacji

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Wyliczanie wielkości próby przy małej populacji

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #16878
    malgwaw
    Uczestnik

    Proszę o pomoc i podpowiedzi, dopiero raczkuję w audycie. Od stycznia rozpoczynam audyt „Przygotowanie i realizacja zadań inwestycyjnych. Będę miała do zbadania ok. 35 szt. inwwestycji o łacznej wartości ok. 15 mln. (są to wstępne, jedne informacje). Nie dam rady sprawdzić wszystkich! Czy mogę prosić o podpowiedzi i przykłady wzoru do wyliczenia wielkości próby do badania. Próba powinna się odności do całej populacji. Wzory jakie znalazłam dot. dużych populacji. Prosze bardzo o proste podpowiedzi. Pozdrawiam.

    #16879
    fretka
    Uczestnik

    zajrzyj do książki „Statystyka dla audytorów w przykładach”. Musisz okreslić ile jesteś w stanie zrobić, bo sprawdzenie wszystkich jest raczej niemożliwe a nawet nie celowe ( w sztukach lub %).

    #16882
    malgwaw
    Uczestnik

    Dzięki za odpowiedż fretka. Książkę przejrzałam, tam raczej są informacje o doborze próby przy dużych populacjach. Ja muszę odnieść wyniki do całej populacji a jeśli wybiorę sobie wg swego uznania np. 40-50% inwestycji nie będę mogła ocenić całości. Nie wiem, czy przy tak niedużej populacji ( ilość ok 35 inwestycji) nie stosować statystyki? Czy mogę sobie np. przyjąć 15 inwestycji do badania (wielkośc próby) a co dalej z doborem próby (wybór elementów próby do badania). Przy różnych wartościach poszczególnych inwestycji może konieczne będzie podział na warstwy? Tylko problem z tą wielkością próby. Już się zakręciłam, może jutro będzie lepiej. Moja prośba o proste podpowiedzi pozostaje nadal aktulna. Pozdrawiam.

    #16884
    j
    Uczestnik

    wybierz o największej wartości np. 3 i napisz ze względu na ograniczenia czasowe zastosoawłaś nie statystyczna metodę próby wstosując kryterium rtosc jako jeden z kryteriów kategori ryzyka

    #16887
    iska
    Uczestnik

    Zacznij od zebrania dokładnych informacji dot. ilości i wielkości inwestycji.
    To powinno pomóc w wyborze metody i wielkości próby.
    Może się okazać, że wszystkie inwestycje są podobnej wartośi albo że jedna jest bardzo duża a reszta to tzw. „płotki”.
    Najlepiej byłoby by chyba jednak zastosować metodę odnoszącą się do wartości inwestycji i tylko solidnie udokumentować wybór.

    #16888
    malgwaw
    Uczestnik

    Witam, jednak ciagle poszukuję metody statystycznej dla wyboru wielkości próby. Jeśli nic nie znajdę przyjmę do badania inwestycje o najwyższych wartościach: 3 szt powyżej 1mln i 7 szt powyżej 500 tyś. Jest to dość sporo jak na badanie przygotowania i realizacji inwestycji (nie weryfikuję zamówien publicznych). Pozostałe to wartości poniżej 500 tyś. Wyników badań nie będę jednak mogła odnieść do całej populacji. Może ktoś w Was zastosował jednak jakąś metodę statystyczną? Jeśli prowadziliście podobny audyt, w jakich obszarach wyszły Wam największe ryzyka? Dzięki za wszystkie dotąd podpowiedzi. Życzę szczęścia w Nowym 2009 Roku!!!

    #16889
    emus
    Uczestnik

    Przyglądam się wpisom i ja zrobiłabym tak: zastosowano dobór próby, by w dobranej populacji nie pominąć cech właściwie dobranej próby:
    1. reprezentatywność
    2. poprawność
    3. protekcja
    4. prewencja (K.Czerwiński. H.Grocholski „Podstawy audytu wewnętrznego” LINK, Szczecin 2003)
    By powyższe założenia zostały zrealizowane wykorzystano mieszane techniki doboru próby – próbę dobraną losowo oraz elementy wybrane celowo. Elementy wybrane celowo to pełna populacja pozycji o wartościach … np. powyżej 500 tys. elementy wybrane – … % pozostałych pozycji (np. 20 % – tu ważny jest czas przeznaczony na badanie). Wyniki doboru próby umieścić w Liście kontrolnej, a obok wyniki zastosowanych testów.
    Korzystając, w pierwszym roboczym dniu Nowego Roku, przesyłam najlepsze życzenia dla Wszystkich.

    #16918
    malgwaw
    Uczestnik

    Dzięki za pomoc. Skorzystam

    #16919
    emus
    Uczestnik

    Na audytach zewnętrznych dobór próby „przerobiłam” z tyloma klientami, że teraz łatwiej mi się poruszać w tym obszarze. Moja bilblia to Statystyka Damiana Klimy – poza jednym błędem w przykładowym zadaniu – krótko, przejrzyście i na temat. Warto mieć. Podobna pozycja jest Karskiego.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.