czwartek, 28 marca, 2024

wynagrodzenia w instytucjach kultury

Home Forum Sektory Samorządy wynagrodzenia w instytucjach kultury

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #14805
    silk
    Uczestnik

    Ludzie pomóżcie, czy kategorie zaszeregowania dla stanowisk pracowników instytucji kultury (konkretnie muzeum) mogą być inne niż te przewidziane w rozporządzeniu MKiSz w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz.U. 99.45.446)? Moim zdaniem nie, ale idę jutro na rozmowę z dyrektorem instytucji, a ten telefonicznie uprzedził mnie, że jest w posiadaniu jakieś interpretacji RIO. Nie znam szczegółów, ale może ktoś z was przerabiał temat wynagrodzeń pracowników samorządowych instytucji kultury?

    #14806
    terka
    Uczestnik

    No cóż… Ciekawa jestem tej interpretacji RIO, mam nadzieję, że podzielisz się z nami jej treścią.
    Nie mam pojęcia, co może zawierać. Kiedyś (no, już trzy lata temu) zajmowałam się audytem wynagrodzeń w samorządowej instytucji kultury, gdzie stanowiska były niezgodne z określonymi w cytowanym rozporządzeniu. Nie miałam z tym problemu – też uważałam, że powinny być zgodne, bo jak inaczej można sprawdzić, czy wynagrodzenia nie są np. zawyżone?

    Czytałam gdzieś, że istnieją opinie, że skoro instytucje kultury prowadzą samodzielną gospodarkę finansową, to narzucanie im „wędzidła” w postaci ustalonych rozporządzeniem wysokości wynagrodzeń jest zbędne i ogranicza ich samodzielność.
    Ja się z tym nie zgadzam, ponieważ lwia część środków, jakimi dysponują instytucje kultury (a w samorządzie to jest najczęściej blisko 100%) pochodzi z budzetu jst.
    Pozdrawiam i trzymam kciuki

    #14829
    silk
    Uczestnik

    Dzięki Terka za reakcję i słowa otuchy. Jestem już po rozmowie z dyrekcją kontrolowanego muzeum. Ponieważ zdania były podzielone i dyrekcja nie była do końca przekonana moją argumentacją, poprosiłam na piśmie o opinię prawną naszego radcę, który myśli podobnie jak ja. Chodzi o to aby autorytet zajął stanowisko na piśmie. Jak się okazało głównym „orężem” dyrektora było pismo kierowane przez Federację Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki do Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, interpretujące przepisy w powyższej kwestii. Sprawę można prześledzić i pismo przeczytać na stronie w/w federacji w zakładce Serwis Informacyjny FZZPKiS, publikacja z wrzesień-październik 2007. Moim zdanie sprawa nie jest analogiczna jak „moja”, bo w Kołobrzeskim Muzeum działa organizacja związkowa, która dba o interesy pracowników w sposób szczególny. Koronnym argumentem przemawiającym na korzyść mojego stanowiska, czyli bezwzględnego stosowania kategorii zaszeregowania i tym samym stawek wynagrodzenia przewidzianych dla tych kategorii na podstawie przedmiotowego rozporządzenia, a nie własnych uregulowań wewnętrznych, jest informacja pozyskana ze strony w/w federacji, iż jest ona aktualnie w sporze zbiorowym z rządem (konkretnie Ministerstwem KiSz), a poszło między innymi o owo rozporządzenie. Jaki cel miałaby walka federacji o zwiększenie wynagrodzeń pracowników kultury w drodze rozporządzenia, gdyby faktycznie istniała możliwość zwiększania ich wynagrodzeń w wewnętrznych regulaminach? Pozdrawiam, a pytanie zostawiam pod indywidualną rozwagę, niestety nie może ono posłużyć jako opinia prawna.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.