niedziela, 4 czerwca, 2023

wynagrodzenie dla nauczyciela związkowca

Home Forum Sektory Samorządy wynagrodzenie dla nauczyciela związkowca

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #22711
  dudu
  Uczestnik

  Witam,
  Mam pytanie czy ktoś z Was spotkał się może z naliczaniem dodatku za pracę na rzecz organizacji związkowej. Nauczyciel zatrudniony na etat wybrany do władz organizacji związkowej na okres kadencji swoje pensum realizuje w ciągu czterech dni tygodnia, jeden dzień w arkuszu organizacyjnym szkoły ma wolny niejako na realizację zadań na rzecz organizacji związkowej. Czy oprócz miesięcznego wynagrodzenia, nalezy mu się jeszcze jakiś dodatek? W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za świadczenie pracy na rzecz organizacji. Zgodnie z wnioskiem na działania w organziacji przyznano nauczycielowi 30 godzin miesięcznie zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Bardzo proszę o Wasze sugestie. Pozdrawiam.

  #22716
  scypion
  Uczestnik

  Ustawa o związkach zawodowych:

  Art. 31. 1. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:
  1) częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,
  2) jednemu pracownikowi, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
  3) dwom pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
  4) trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
  5) kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
  6) w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może ono być udzielane większej liczbie pracowników, zgodnie z zasadami zawartymi w punktach poprzedzających.

  #22717
  dudu
  Uczestnik

  Dziękuję za odpowiedź, czytałam ten przepis ale tutaj jest troche inna sytuacja bo moim zdaniem jeżeli nauczyciel otrzymuje pełne miesięczne wynagrodzenie i nie ma nic potrącanego to zastanawiam się nad tym jak wyliczyć ekwiwalent za urlop (jako wynagrodzenia za zwolnienie z pracy na rzecz organizacji związkowej) skoro w ten dzień pracownik nie świadczy pracy.

  #22719
  scypion
  Uczestnik

  To, że jest zwolniony od świadczenia w owe 30 godzin pracy nie oznacza, że nie jest zatrudniony. Traktuj go jako normalnie zatrudnionego w tym czasie, tyle że nie musi on wykonywać swoich obowiązków – wynikających z zakresu obowiązków na danym stanowisku, przy czym jest traktowany jakby je wykonywał.
  Mam nadzieje, że nie zakręciłęm odpowiedzi zbyt bardzo.

  #22726
  dudu
  Uczestnik

  dzięki

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.