czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wypłata dodatku mieszkaniowego

Home Forum Sektory Samorządy Wypłata dodatku mieszkaniowego

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #16497
    ceem
    Uczestnik

    W mojej gminie środki na dodatki mieszkaniowe są przelewane z konta gminy na konto Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej będącej spółką z o.o. ze 100% udziałem gminy. ZGM część środków mu należnych z dodatków mieszkaniowych zatrzymuje jako zarządca nieruchomości mieszkalnych, pozostałe środki księgowość ZGM przelewa na konta zarządców, ryczałty ZGM wypłaca we własnej kasie. Całą księgowość związana z rozliczeniami z zarządcami i ryczałtowcami dokonywana jest w ZGM.
    Czy taki układ jest prawidłowy?
    Nadmienię, że ZGM jest jednostką spoza sektora finansów publicznych a wypłata dodatków mieszkaniowych należy do zadań własnych gminy.

    #16521
    123456
    Uczestnik

    Wypłata DM , jest zadaniem własnym gminy , w ślad za decyzją idą do zarządcy pieniądze , i co obchodzi audytora w jaki sposób są srodki księgowane u zarządcy. Ważne że są dostarczone termonowo na odpowiedni rachunek , nie rosną u klienta zaległości czynszowe . Nie skarżą się odbiorcy ze stosowanych operacji , zarachowania środków na konta czynszowe i co chcesz szukać dalej. Na tym rola gminy się kończy . Audyt winien sprawdzić zgodność procedur zgodnie z ustawą . Czy wszystkie dane służące do naliczania są prawidłowe , aktualne . Decyzje prawodłowo wydane środki finansowe terminowo przekazane dla administratorów przez Wydz. Finansowy gminy . Czy prawidłowo są sprawowane kontrole wewnętrzne na poszczególnych etapach procesu , wywiady środowiskowe aktalne dla każdego wniosku . A co cię obchodzą formy księgowania u administratora . u kogo ty robisz ten audyt ?? czy nie wykraczasz poza barierę kompetencji ? i osiąganego celu ??

    #16522
    ceem
    Uczestnik

    Chodzi mi bardziej o sytuację, w której ZGM przejmuje od Gminy całość spraw związanych z wypłatą dodatku mieszkaniowego (dla siebie oraz dla pozostałych zarządców nieruchomości) i jego księgowania. W gminie pozostało tylko naliczenie dodatków i przelanie co miesiąc odpowiedniej ogólnej kwoty (średnio 1/12 planowanego budżetu gminy na dodatki) na konto ZGM. W szczególności budzi moje wątpliwości sposób przekazania środków budżetowych i dysponowanie nimi przez jednostkę spoza sektora finansów publicznych bez jakiejkolwiek umowy czy porozumienia. Brak jest w tym przypadku szczegółowej kontroli nad rozliczeniami z zarządcami i osobami odbierającymi w ZGM ryczałt (w księgowości odpowiednia analityka).

    #16523
    dorotab
    Uczestnik

    😳

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.