wtorek, 22 września, 2020

wywóz śmieci na terenie Gminy

Home Forum Sektory Samorządy wywóz śmieci na terenie Gminy

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #3754
  hanka
  Uczestnik

  Witam, mam pilne pytanie z zakresu wywozu odpadów z terenu Gminy.
  U nas wykonuje to przedsiębiorstwo komunalne sp z o.o.(wyłonione bez procedury przetargowej) ; pieniądze na ten cel otrzymuje nie od mieszkańców tylko od Gminy (Gmina wypłaca powołując sie, ze utrzymanie porządku to jedno z jej zadań) . Mieszkańcy nie mają wpływu na to kto wywozi, ale też nie ponoszą żadnych opłat za wywózkę. I co o tym myślicie? Obawiam sie, ze są tu same nieprawidłowości… czekam na opinię, popartą przepisami. pozdrawiam

  #3763
  mama0454
  Uczestnik

  W mojej gminie jest tak, że co roku jest organizowany przetarg na wywóz śmieci i opróżnianie koszy publicznych oraz zbiórkę śmieci porzuconych przy drogach gminnych. Do przetargu może stawać ktokolwiek,kto spełnia określone warunki, nie tylko spółka komunalna. Jak dotychczas przetargi takie wygrywa spółka komunalna, bo ma konkurencyjne ceny i duży potencjał. Oczywiście, pieniądze pochodzą z budżetu gminy. Jest naturalne także, że mieszkańcy sami sobie płacą za wywóz swoich prywatnych śmieci sprzed swoich posesji. No i wszystko się kręci moim zdaniem jak najbardziej prawidłowo.

  #3766
  adela
  Uczestnik

  Ha,ha. Dla mnie to kuriozum. Obowiązki gminy określa ustawa z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (DZ.U.z 2005 r. nr 233,poz. 2008). Ponadto z ustawy o ochronie środowiska wynika, że gmina jest organem ochrony środowiska i kontroluje obowiązki przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie srodowiska, a nie realizuje zadań za innych. Ponoszenie kosztów, które nie należądo zadań jednostki jest moim zdaniem naruszeniem przepisów ustawy o finansach publicznych.
  Pozdrawiam

  #3799
  tomasz
  Uczestnik

  Moja Droga Adelu….
  Myślę,że troszkę zagalopowalaś sie w wykladni norm prawa ochrony środowiska. Jest to prawo ustanowione w celu ochrony środowiska i nie dotyczy odpadów komunalnych. Ustawa o utrzymaniu czystości jest tą, która okresla obowiazki i powinnosci podmiotów na terenie gminy w zakresie utrzymania czystosci i pporządku. Okresla ona expresis verbis adresatów powinności.Odnajdziemy tam, zarzadców nieruchomosci, gminę, przedsiębiorców świdczących uslugi transportu zbiorowego etc, którzy to mają określone obowiazki wypelniać. Gmina ( a w zasadzie jej organ wykoanwczy ma zapewnic utrzymanie porządku wywóż nieczystosci stałych z terenów publicznych, nienalezących do innych podmiotów. Tak wiec wszystko to co jest potocznie „niczyje” sprzata gmina nna wlasny koszt, bez wzgledu na podmiot realizaujacy te czynnosci (spólka czy zakl.budż).
  pozdrawiam pieknie i zachęcam do pełniejszej lektury aktow prawnych

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.