czwartek, 13 maja, 2021

wznowienie wydatków

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #14636
    audytor-jw
    Uczestnik

    witam,
    czy ktoś z was spotkał się z sytuacją przekazywania środków na wznowienie wydatków, chodzi w szczególności o sytuację, gdy zostały ustalone limity na rozmowy telefoniczne i po przekroczeniu limitu pracownik zwraca kwotę przekroczenia. Natomiast środki te nie są traktowane jako dochody, ale przekazywane na tzw wznowienie wydatków -czyli przekazanie kwoty do rozliczenia w następnym okresie, w którym np limit rozmów nie byłby do końca wykorzystany. Czy takie operacje można uznać za prawidłowe?
    pzdr.

    #14638
    anja
    Uczestnik

    Uważam, że tzw. wznowienie wydatków nie jest prawidłowe w przypadku jednostek budżetowych, gdyż jest to niezgodnie z definicją jednostki budżetowej zawartej w Ustawie o finansach publicznych. Przekazywanie środków np. za rozmowy telefoniczne na wznowienie wydatków powoduje kompensowanie wydatków z otrzymywanych dochodów. Stanowi to znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych na podstawie art. 7. Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – ”Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest przeznaczenie dochodów, z wyłączeniem dochodów własnych oraz dochodów gromadzonych na rachunku funduszu motywacyjnego, uzyskiwanych przez jednostkę budżetową na wydatki ponoszone w tej jednostce.” Jednakże w niektórych gminach wydawane są uchwały, które pozwalają na tzw. wznowienie wydatków. Jest też rozporządzenie (nie wiem jednak, czy nadal obowiązuje), które pozwala państwowym jednostkom budżetowym na tzw. wznowienie wydatków.

    #14645
    monika33
    Uczestnik

    jest pismo MF w tej sprawie i można stosować wznowienie wydatków w przypadku zwrotów za rozmowy itp.

    #14646
    andrzejm
    Uczestnik

    do moniki 33 możesz podać numer pisma, datę i treść tego pisma?

    #14653
    audytor-jw
    Uczestnik

    Mam pismo w tej sprawie DB MON oczywiście dla cz. 29 (Nr 177/4 z dnia 17-01-2001), problem mój polega na tym, że powołane w tym piśmie jest rozporządzenie, którego już nie ma bo z nowej uofp zniesiona została podstawa prawna i nie wiem czy w związku z tym nadal aktualna jest taka interpretacja. Jeżeli to pismo MF jest bardziej aktualne to proszę o jakieś info.
    pzdr

    #14656
    monika33
    Uczestnik

    Moi drodzy jest pismo w Rachunkowości budżetowej Nr 17 z 2005 roku.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.