czwartek, 13 maja, 2021

wznowienie wydatków

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
    audytor-jw
    Uczestnik

witam,
    czy ktoś z was spotkał się z sytuacją przekazywania środków na wznowienie wydatków, chodzi w szczególności o sytuację, gdy zostały ustalone limity na rozmowy telefoniczne i po przekroczeniu limitu pracownik zwraca kwotę przekroczenia. Natomiast środki te nie są traktowane jako dochody, ale przekazywane na tzw wznowienie wydatków -czyli przekazanie kwoty do rozliczenia w następnym okresie, w którym np limit rozmów nie byłby do końca wykorzystany. Czy takie operacje można uznać za prawidłowe?
    pzdr.

anja
    Uczestnik

Uważam, że tzw. wznowienie wydatków nie jest prawidłowe w przypadku jednostek budżetowych, gdyż jest to niezgodnie z definicją jednostki budżetowej zawartej w Ustawie o finansach publicznych. Przekazywanie środków np. za rozmowy telefoniczne na wznowienie wydatków powoduje kompensowanie wydatków z otrzymywanych dochodów. Stanowi to znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych na podstawie art. 7. Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – ”Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest przeznaczenie dochodów, z wyłączeniem dochodów własnych oraz dochodów gromadzonych na rachunku funduszu motywacyjnego, uzyskiwanych przez jednostkę budżetową na wydatki ponoszone w tej jednostce.” Jednakże w niektórych gminach wydawane są uchwały, które pozwalają na tzw. wznowienie wydatków. Jest też rozporządzenie (nie wiem jednak, czy nadal obowiązuje), które pozwala państwowym jednostkom budżetowym na tzw. wznowienie wydatków.

monika33
    Uczestnik

jest pismo MF w tej sprawie i można stosować wznowienie wydatków w przypadku zwrotów za rozmowy itp.

andrzejm
    Uczestnik

do moniki 33 możesz podać numer pisma, datę i treść tego pisma?

audytor-jw
    Uczestnik

Mam pismo w tej sprawie DB MON oczywiście dla cz. 29 (Nr 177/4 z dnia 17-01-2001), problem mój polega na tym, że powołane w tym piśmie jest rozporządzenie, którego już nie ma bo z nowej uofp zniesiona została podstawa prawna i nie wiem czy w związku z tym nadal aktualna jest taka interpretacja. Jeżeli to pismo MF jest bardziej aktualne to proszę o jakieś info.
    pzdr

monika33
    Uczestnik

Moi drodzy jest pismo w Rachunkowości budżetowej Nr 17 z 2005 roku.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.