środa, 24 kwietnia, 2024

Za zgodność z oryginałem

Home Forum Sektory Samorządy Za zgodność z oryginałem

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #16844
    betix
    Uczestnik

    Czy pieczątka za zgodność z orginałem znajdująca sie na kopii danego dokumentu jest tożsama z datą wpływu dokumentu do danej jednostki ? Czy dokument powinien być opatrzony zarówno datą wpływu i pieczątką za zgodnośc z oryginałem ?

    #16846
    michalp
    Uczestnik

    data na pieczątce za zgodność z oryginałem oznacza kiedy ktoś potwierdzał zgodność kopii z oryginałem i nie ma moim zdaniem związku z datą wpływu. Pamiętaj że potwierdzać za zgodność może tylko osoba upoważniona – w niektórych urzędach np. tylko osoba pracująca w sekretariacie!!

    #16848
    betix
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Też tak myślę, ale gdy się samemu „główkuje” nad kilkoma problemami to można stracić pewność do własnej oceny i dobrze jest to skonsultować z kimś innym – na świeżo rozpatrującym temat. Tak więc dokument przedkładany w kopii powinien zawierać jednocześnie datę wpływu (która potwierdza zachowanie określonego terminu na jego złożenie, wynikajecego np. z umowy oraz pieczątke za zgodność z oryginałem potwierdzającą kiedy to powierdzenie nastąpiło) 🙂
    Jeszcze raz dziekuje

    #16859
    lczarny
    Uczestnik

    A jak to właśnie jest z tymi zgodnościami w jednostkach samorządowych.

    Kto i na jakich zasadach może potwierdzac za zgodnośc z oryginałem.
    A co np. z dokumentem potwierdzającym wybór osobę X na burmistrza?

    #16861
    zosia
    Uczestnik

    Wpływówka, czyli fachowo rzecz ujmując prezentata – ma na celu stwierdzenie, kiedy pismo ( wraz z załącznikami ) wpłynęło do danej jednostki, pod jakim numerem w dzienniku podawcym zostało zarejestrowane oraz, kto je przyjął.
    Pieczęć stwierdzająca ” za zgodność ” ma na celu stwierdxzenie kiedy i kto wykonał odpis, kopię, fotokopię.
    Nic nie wyklucza, że czynność wpływu pisma oraz sporzadzenie jego uwierzytelnionej kopii może nastapić w danym dniu.
    Jest wiele przypadku, że do sporzadzania uwierzytelnonych dokumentów – czyli ” za zgodność ” posiadają np. kierownicy – naczelnicy wydziałów, sekretarz w urzędzie, inne osoby funkcyjne – ale zawsze na podstawie posiadanego upoważnienia do dokonywania tej czynności.
    Jesli zaś chodzi o kwestię poruszoną przezlczarnego – stwierdzenia wyboru osoby na burmistrza powinien wykonać przewodniczący rady ( jako osoba wykonująca funkcję swoistego rodzaju pracodawcy, lub też inna osoba wskazana w dokumentach upowazniona np. do wystawiania burmistrzowi delegacji.

    #16881
    kucyk24
    Uczestnik

    Jestem za a nawet przeciw. Uważam, że na dokumencie powinna być prezentata, ale jeśli takowej nie ma to dla celów dowodowych można przyjąć datę poświadczenia za zgodność. Pytanie jest zasadnicze, na jakim dokumencie i co ma udowadniać data.

    #16883
    zosia
    Uczestnik

    do kucyk24

    zasady umieszczania pieczęći wpływowej tzw. prezentaty okresla instrukcja kacelaryjna. Powinna być ona umieszczona na dokumencie zasadniczym, np. na wniosku, podaniu, odwołasniu, zażaleniu, ofercie ( jesli oferta jest jawna ). Dobrze też jest umiescić ja na załącznika do dokumentu. Zasadą tez jest, że prezentata na załącznikach składanych w terminie późniejszym niż pismo zasadnicze ( przewodnie ) jest obowiązkowe.
    Po co ta data. Odpowiedź w tym zakresie może być wielowątkowa. Okresla ona, m. in. od kiedy zaczynaja biec terminy dla załatwienia spraw przez dany organ,; czy strona dotryzmała terminu okreslonego zachowania się ( np. złożenia zeznania podatkowego ) – w sytuacji kiedy nie decyduje data stempla pocztowego, zgodnie np. z art. 165 par. 3 Ordynacji podatkowej – data wszczęcia postepowania na wniosek strony jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu.; podobnie w KPA . itd.
    pozdr.
    z.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.