czwartek, 13 maja, 2021

Zadłużenie

Home Forum Sektory Samorządy Zadłużenie

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #16757
  michalp
  Uczestnik

  Czy ktos liczył ile dana jst może zaciągnąć kredytów, pożyczek itd. i będzie w stanie je spłacać bez konieczności zaciągania w tym celu kolejnych. W przypadku powiatu granica z uofp tj. 60% (dług) i 15% (spłata rat) mają się nijak do rzeczywistej mozliwości spłaty załużenia. Czy ktoś robił coś takiego???

  #16767
  emus
  Uczestnik

  Zdolności kredytowe Starostwa spędzają sen z powiek mojemu Staroście. (Westchnięcie !) Zabieram się od połowy stycznia.

  #16768
  jadtra
  Uczestnik

  Cześć
  Emus jak rozpoczęłam pracę parę lat temu w jst szef poprosił mnie abym sprawdziła czy nasz jst faktycznie jest tak mocno zadłużona, że RIO wypowie się „negatywnie” nad możliwością zaciągnięcia kredytu do częściowego sfinanowania inwestycji. Odrobiłam zadanie radząc sie przy tym skarbnika innej jst.
  Dodam, że mój szef i jego zastępcy nie mieli wykształcenia i wiedzy w tym zakresie.
  W tym czasienie było jeszcze środków zewnetrznych z UE.
  Potwierdziłam ze skarbnik miał rację. Narazilam się wszystkim w tym Skarbnikowi.

  Nawet gdybym wykazala, że mamy pare procent do ustawowego progu zadłużenia to nie wiedziałam, że planowane dochody ze sprzedaży nieruchomości nie bedą zrealizowane oraz, że trzeba będzie poręczyć kredyt dla SPZOZ itd. Nie miałam tych informacji ale takie dane miał szef – omawiane byly w wąskim gronie zainteresowanych. Mnietakiej informacji ni przekazal !!!!
  Polecenie szefa bylo podyktowane jego żle pojetą ambicją, nie umial wyliczać zadlużenia i nie wierzył skarbnikowi. Jakby dokładnie przeczytal opinie RIO dot. planu budżetu i polączył z informacjami o przyszłych zobowiązaniach nie musiałabym tracić czasu na opracowanie materiału, ktory nadwał się do kosza

  Wybór takiego tematu audytu oznacza
  :mrgreen: . Przyjęcie od szefa takiego tematu wymaga zręcznego wymanewrowanie się z niego.

  Niech zdolność kredytowa spędz sen z oczu kierownikom jst bo tak bywa gdy trzeba realizować inwestycje i przestrzegaś zapisów uofp. Ale TY doradzaj tylko, że trzeba przestrzegać przepisów i polegać na wyliczeniach skarbnika i jego zespołu. Opinia RIO jest twardym argumentem i b. wiarygodnym.

  MichalP weź sprawozdanie z wykonania budzetu za 2007 rok i wylicz zadlużenie, aby mieć satysfakcje, że to potrafisz. Porównaj z oceną RIO.

  #16780
  emus
  Uczestnik

  Dziękuję jadtra. Samorządy – książkę pisać. Napisałaś na swoim przykładzie, a mam wrażenie, że o mnie. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.