czwartek, 25 kwietnia, 2024

zakład budżetowy

Home Forum Sektory Samorządy zakład budżetowy

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #22495
    olka2008
    Uczestnik

    jak to ocenić taką sytuację:
    w listopadzie na wniosek dyrektora zakładu budżetowego Rada podejmuje uchwałę o zmianie planu finansowego ZB poprzez zwiększenie planowanego stanu środków obrotowych netto na koniec roku,
    efektem tej zmiany było zmniejszenie wpłaty do budżetu z tytułu nadwyżki środków obrotowych, chodzi o kwotę 10.000 zł,
    zaklad otrzymuje dotacje przedmiotowe z budżetu, płynność finansowa jest wysoka, wynik finansowy dodatni (zakład zapłacił CIT),
    w mojej ocenie wniosek o zmianę planu nie był uzasadniony, budżet utracił dochody 10.000 zł, ale może „robię z igły widły”…

    #22496
    kules
    Uczestnik

    Czy masz podstawy do twierdzenia, że rada, albo/i kierownictwo jst (zarząd, wójt itp) podejmując decyzje o zmianie planu zostali wprowadzeni przez zakład budżetowy, albo jakąś komórkę urzędu w błąd i przedstawiono im nieprawdziwe przesłanki do zmiany planu (np. brak płynności, mimo że według ciebie była).
    Bo jeśli tą uchwałę podjęto z pełną świadomością to nic audytorowi do tego, że taka jest wola Rady, to ona tak gospodarzy środkami jak uważa, ty rady nie audytujesz z jej decyzji finansowych. Audytor szuka słabości systemu kontroli zarządczej, słabości lub braku procedur, co powoduje błędy i nieprawidłowości.
    To czy zmiana planu jest uzasadniona, czy nie ustala rada na głosowaniu. Problemem według mnie byłoby odkrycie, że np. zakład budżetowy wprowadza radnych w błąd, przedstawiając nieprawdziwą sytuację i uzasadnienie do wnioskowanej zmiany. Ale jeśli Radni wiedzą jaka jest rzeczywista sytuacja i po co zakładowi te 10 tys. mimo dobrego wyniku finansowego, to nie widzę tu słabości systemu kontroli zarządczej, najwyżej słabość radnych i kierownictwa jst – ale to już dla wyborców temat, ewentualnie dla kontrolerów.

    #22498
    olka2008
    Uczestnik

    dzięki za opinię, wbrew pozorom potwierdziła mój kierunek myślenia, ponieważ nie jestem audytorem, a wątpliwości powstały podczas kontroli rozliczeń ZB z budżetem gminy,

    co do uzasadnienia zmiany – zakład podał, że powodem zmiany są większe przychody, radni nie zadawali pytań, być może dlatego, że zmiana planu ZB to był jeden z punktów uchwały,a poza tym radni nie mają wiedzy na temat funkcjonowania ZB i jego rozliczeń z budżetem,

    nie kwestionuję zgodności z prawem tej czynności i gdyby ZB nie dostawał dotacji przedm. z gminy, nic by mnie to nie obchodziło, ale dostawał, jeśli więc były większe przychody to należało „oddać” (poprzez wpłatę nadwyżki) choć część dotacji,

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.