środa, 14 kwietnia, 2021

Zalecenia pokontrolne

Home Forum Sektory Samorządy Zalecenia pokontrolne

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
 • Autor
  Wpisy
 • #13001
  noemi370
  Uczestnik

  Witam,

  kto w przypadku kontroli 5% powinien wydawać zalecenia pokontrolne?
  Czy zawsze robi to Burmistrz, czy w przypadku drobnych uwag może to zrobić kontroler?

  #13010
  noemi370
  Uczestnik

  Ponawiam pytanie j.w.

  #13011
  podhale
  Uczestnik

  Wydaje się oczywistym, że zalecenia wydaje Burmistrz, jako kierownik jednostki s.t.

  #13013
  wiolka
  Uczestnik

  Witaj
  Nie jestem kontrolerem, ale wiem że w mojej j.s.t (powiat) w przypadku potrzeby wydania zaleceń podpisuje je zawsze Starosta, nigdy kontroler. W przypadku drobnych nieprawidłowości, zamieszczana jest tylko w protokole z kontroli informacja, że w trakcie trwania kontroli kontrolujący dokonał ustnego instruktażu w zakresie…itd
  Pozdrawiam.
  Wiolka

  #13014
  roksa
  Uczestnik

  Troche pracuję w tym zawodzie i nie słyszałam żeby kontroler był upoważniony do wydawania zaleceń pokontrolnych nawet tych o charakterze niewielkich uchybień czy usprawniających.

  #13023
  nickkita
  Uczestnik

  zaleceń pokontrolnych nie może wydawać kontroler. wynika to z jego zakresu czynności, w którym na pewno takich zapisów nie ma, jest on odpowiedzialny tylko za przeprowadzenie kontroli i sporządzenie protokołu. nie moze też tego zrobić ze względu na brak upoważnienia w tym zaklresie, ponieważ jego upoważnienie dotyczy tylko i wyłącznie przeprowadzenia kontroli i wstępu do jednostki. przygotowuje on jedynie PROJEKT zaleceń, który z racji swojej funkcji organu prowadzącego (bo dotyczy to kontroli 5% jednostek podległych) podpisuje wójt, burmistrz, prezydent lub osoba przez niego upoważniona. osobą tą nie może być kontroler lecz np. zastępca wójta, burmistrza itd. w trakcie kontroli kontroler może udzialać instruktażu ale absolutnie tego nie wpisuje do protokołu. wpisuje tylko to, czego dokonała jednostka w trakcie kontroli. wpisanie, iż on sam czegoś dokonał jest jego czynnością niepodlegającą kontroli. zamiast wpisu „kontroler sprawdził..” winno się użyć określenia „badaniem objęto..” to takie drobiazgi dotyczące stylu pisarskiego. wiem, że protokoły pisane są w różny sposób ale nie zawsze prawidłowy i może się zdarzyć, że osoba kontrolowana zwróci nam na to uwagę.

  #13030
  noemi370
  Uczestnik

  Dziękuję za podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
  Noemi

  #13039
  anetka
  Uczestnik

  nasunęło się pytanie:
  jeżeli jest napisany protokół z kontroli (krótki bo kontrola trwała np 1 dzień) czy w związku z tym można w tymże protokole na mońcu napisać, że „w toku stwierdzonych niepprawidłowości / uchybień zaleca się …..” i tu wypisać zalecenia pokontrolne
  co o tym sądzicie ?

  #13040
  aid
  Uczestnik

  Nie sądzę, aby dobrą rzeczą było nawet w krótkim protokole i po krótkiej kontroli przedstawiać zalecenia.
  Moim zdaniem, można w takim protokole wskazać swoją opinię, swoje stanowisko, natomiast zalecenia powinien wydać kierownik jednostki nadrzędnej. Do tego procedury kontroli muszą dopuszczać odpowiedź kontrolowanych na zalecenia. Musimy dac prawo do wypowiedzi kontrolowanych, mam na myśli to, że muszą odpowiedzieć na zalecenia lub do nich sie ustosunkować.

  #13046
  anetka
  Uczestnik

  ależ na końcu protokołu jest klauzula która wskazuje na tustosunkowanie się do zaleceń
  a gdzie jest zapisane że w protokole kontroli nie może być zaleceń – proszę o podanie podstawy prawnej
  dziękuję

  #13052
  nickkita
  Uczestnik

  anetka – a proszę o podanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli !! takiej podstawy na dzień dzisiejszy nie ma więc jasne, że tego, co powinno się znaleźć w protokole również nie znajdziemy w żadnym rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. to, jak powinien wyglądać protokół zależy od naszego regulaminu kontroli i od tego jakie zasady obowiązują w danej jednostce. opracowuąc taki regulamin kontroli należy pamiętać, że kontrolowany podpisując protokół podpisuje tak naprawdę zapoznanie się ze stanem faktycznym. i przecież wcale nie musi go podpisać bo nie musi się z tym zgadzać. a jeśli kontrolujący coś pominął czy pomylił… można dokonać zmiany w protokole. nie można od razu wydawać zaleceń. kontrolowany ma prawo ustosunkować się do treści zawartej w protokole. poza tym jak mowa powyżej, kontroler nie może wydawać zaleceń bo nie ma do tego upoważnienia. zatem protokół to jedna sprawa a zalecenia – druga.

  #13059
  aid
  Uczestnik

  Zgadzam się zupełnie z Nickkitą. Wynika to z podstawowych zasad demokracji. Kontroler nie jest osobą, która wie wszystko i moze decydować, co zalecić kontrolowanym. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze kierownik jednostki nadrzędnej. On moze nawet podjąć ryzyko, że nie będzie wydawac zaleceń w danej sprawie. Dlatego też uważam, że nie jest właściwą rzeczą umieszczanie zaleceń w protokole kontroli, który to protokół stwierdza fakty. Poza tym, nieumieszczanie zaleceń w protokole jest bezpieczne dla kontrolującego. Nie musimy od razu podejmowac decyzji co do zaleceń, ktoś to może jeszcze zweryfikować. Poza tym w takim przypadku nie ponosimy odpowiedzialności za zalecenia, tylko za ustalaenie faktów. Jest zasadnicza różnica.

  #13061
  irenaanna
  Uczestnik

  Jest dokładnie tak, jak pisze Nickkita oraz AID. Natomiast zasady przeprowadzania i dokumentowania tzw. kontroli 5% powinny być określone w procedurze (np. regulamin) zatwierdzonej (zarządzeniem, uchwałą) przez organ zobowiązany do tej kontroli (np. Burmistrz, Zarząd Powiatu). Wtedy będzie też podstawa prawna. Zalecenia pokontrolne może wydawać tylko ten, kto jest zobowiązany (umocowany w uofp) do kontroli, czyli organ wskazany w ustawie.
  Pozdrawiam.

  #13065
  groszek
  Uczestnik

  W zasadniczej części zgadzam się moimi przedmówcami, że w protokole z kontroli nie wpisuje się zaleceń. Jednakże sama raz odstąpiłam od takiej interpretacji i nakazałam niezwłoczną inwentaryzacje kasy, ponieważ wydanie takiego zalecenia po zakończeniu kontroli to był miesiąc opóźnienia. Były nieprawidłowości w kasie – np. nie prowadzono gospodarki druków ścisłego zarachowania jakimi są czeki. To są środki publiczne wiec uważałam, że w interesie jednostki jest niezwłoczne sprawdzenie stanu czeków od dnia założenia jednostki (3 lata). Po inwentaryzacji okazało się, że wszystko jest porządku i np. nie zaginął żaden z druków.

  Zasadniczo zgadzam się, że zalecenia może tylko i wyłącznie wydać w przypadku samorządu zarząd bądź też przewodniczący zarządu a nie osoba kontrolująca.

  #13066
  nickkita
  Uczestnik

  moim zdaniem kontrola kasy to podstawowa czynność podczas przeprowadzania całej kontroli. tak samo sprawdzenie stanu druków ścisłego zarachowania. zatem nie uznałabym tego jako zalecenie a raczej jako element kontroli.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.