wtorek, 27 lipca, 2021

zapytanie o karalność pracownika samorządowego

Home Forum Sektory Samorządy zapytanie o karalność pracownika samorządowego

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #12860
  magdam
  Uczestnik

  Witam!
  Czy Waszym zdaniem pracodawca może nakazać pracownikowi, aby ten na własny koszt wystąpił o zapytanie o karalność do Ministerstwa Sprawiedliwości – ja uważam, że wystarczające jest oświadczenie pracownika o nie karalności, nie znalazłam podstawy prawnej dla takiego wymogu.
  Proszę o pomoc.

  #12866
  nickkita
  Uczestnik

  ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1201) wprowadziła zmianę do art. 3 ust. 3 pkt 2 polegającą na tym, iż „pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym może być osoba, która… nie była prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne”. ustawa ta weszła w zycie w ubiegłym roku. obowiązkiem pracodawcy było wysłanie zapytania o karalność nie do Ministerstwa Sprawiedliwości a do KRK, czyli Krajowego Rejestru Karnego. opłata – 50 zł. z reguły zajmowały się tym kadrowe także zapytaj swojej kadrowej, na pewno musiała wystąpić z takimi zapytaniami wobec wszystkich pracowników jednostki. osoba skazana za przestępstwo umyślne nie może być zatrudniona jako pracownik samorządowy… dodam, iż u nas jedna osoba straciła przez to funkcję kierowniczą.

  #12871
  Anonim
  Nieaktywny

  Kiedy weszła w życie zmiana ustawy, podobie jak u przedmówcy, u mnie kadrowa występowała do KRK z zapytaniem o karalności wszytskich pracowników. Tylko przyjmowani do pracy musieli wystąpić sami do rejestru.
  Pozdrawiam

  #12880
  magdam
  Uczestnik

  Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.