sobota, 20 kwietnia, 2024

zapytanie o karalność pracownika samorządowego

Home Forum Sektory Samorządy zapytanie o karalność pracownika samorządowego

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #12860
    magdam
    Uczestnik

    Witam!
    Czy Waszym zdaniem pracodawca może nakazać pracownikowi, aby ten na własny koszt wystąpił o zapytanie o karalność do Ministerstwa Sprawiedliwości – ja uważam, że wystarczające jest oświadczenie pracownika o nie karalności, nie znalazłam podstawy prawnej dla takiego wymogu.
    Proszę o pomoc.

    #12866
    nickkita
    Uczestnik

    ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1201) wprowadziła zmianę do art. 3 ust. 3 pkt 2 polegającą na tym, iż „pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym może być osoba, która… nie była prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne”. ustawa ta weszła w zycie w ubiegłym roku. obowiązkiem pracodawcy było wysłanie zapytania o karalność nie do Ministerstwa Sprawiedliwości a do KRK, czyli Krajowego Rejestru Karnego. opłata – 50 zł. z reguły zajmowały się tym kadrowe także zapytaj swojej kadrowej, na pewno musiała wystąpić z takimi zapytaniami wobec wszystkich pracowników jednostki. osoba skazana za przestępstwo umyślne nie może być zatrudniona jako pracownik samorządowy… dodam, iż u nas jedna osoba straciła przez to funkcję kierowniczą.

    #12871
    Anonim
    Nieaktywny

    Kiedy weszła w życie zmiana ustawy, podobie jak u przedmówcy, u mnie kadrowa występowała do KRK z zapytaniem o karalności wszytskich pracowników. Tylko przyjmowani do pracy musieli wystąpić sami do rejestru.
    Pozdrawiam

    #12880
    magdam
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.