sobota, 19 września, 2020

Zapytanie

Home Forum Sektory Służba zdrowia Zapytanie

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #6960
  agnieszka-w
  Uczestnik

  Drodzy Audytorzy,
  mam pytanie, które mnie mocno nurtuje. Przeprowadzam zadanie audytowe, którego celem jest sprawdzenie działalności pracowni diagnostyki obrazowej. Mam skierowania, które są niekompletne, tzn. nie mają pieczatek nagłówkowych oddziałów czy poradni, które kierują pacjenta na badanie, wieku czy Peselu pacjenta, rozpoznania, podpisów lub pieczatek lekarzy na nieczytelnych totalnie parafkach. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25/08/2005 r. w sprawie bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej wyraźnie określa jakie cechy powinno posiadać skierowanie na takie badanie. Mam pytanie, jakie konsekwencje w przypadku kontroli zewnętrznej z NFZ na przykład mogła ponieść placówka szpitalna w przypadku stwierdzenia takich niezgodnosci z przepisami prawa? I jeszcze jedno pytanie. To samo rozporządzenie mówi o tym, że badanie przy użyciu promieniowania jonizującego moze być wykonane tlko w oparciu o skierowanie od lekarza. Są tylko cztery przypadki gdy badanie mozna wykonać bez skierowania (bezpośrednie zagrożenie życia, badania przesiewowe, densytometria kostna i badania stomatologiczne). Czy badania komercyjne są w Waszych jednostkach wykonywane bez skierowania, tzn. klient przychodzi, płaci i prześwietla mu się to co on chce?
  Życze miłego weekendu tak poza tym, pomimo piatku 13-go:smile:

  #6963
  ceem
  Uczestnik

  Obowiązek posiadania i przechowywania skierowań na badania diagnostyczne zawiera ustawa o zoz-ach a kary za prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób rażąco naruszający przepisy prawa zawiera załącznik do rozporządzenia MZ – Ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Kara może wynosić 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń.

  #6965
  agnieszka-w
  Uczestnik

  Ceem, baaaaaaaaaaardz, ogromnie, przeogromnie Ci dziękuję. Czekam również na sugestie innych audytorów z miłą chęcia:smile:

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.