środa, 23 września, 2020

Zatrudnianie pracowników w jednostkach budżetowych

Home Forum Sektory Samorządy Zatrudnianie pracowników w jednostkach budżetowych

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #4697
    agajot
    Uczestnik

    Czy w odniesieniu do jednostek budżetowych ( szkoły ) i procesu zatrudniania pracowników mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorzadowych? W jednostce, w której przeprowadzałam kontrolę dyrektor szkoły zatrudnił na stanowisku pedagoga szkolnego swoją córkę. Uważam iż jest to niezgodne z art 6 w/w ustawy, zgodnie z którym „małżonkowie i osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia (…) nie moga byc zatrudniani u pracodawców samorządowych, jeżeli powsatłby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości słuzbowej”. Czy moze w tej kwestii mają zastosowanie inne przepisy? ❓

    #4703
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    zwróc uwagę na przepis art. 1a ustawy o której piszesz. Wynika z niego, że ustawy o pracownikach samorzadowych nie stosuje się do pracowników, których status prawny określają inne przepisy – w tym przypadku (pracownik pedagogiczny) ma zastosowanie Karta Nauczyciela (i ustawa o systemie oświaty). Sprawdz, czy w tych ustawach jest odpowiedni zapis.
    Pozdrawiam

    #4704
    slaw
    Uczestnik

    Cześć
    U mie w powiecie też funkcjonuje ten problem. Rozwiązaliśmy go w nast. sposób. Miesiąc tem zorganizowaliśmy naradę ze wszystkimi dyrektorami jednostek org. Na naradzie tej dyrektorzy zostali zobowiazani do przesłania do Starostwa procedur kontroli finansowej opracowanych w oparciu o standardy. Jako wzór daliśmy nasze standardy, które określają między innymi zasady naboru pracowników. Dyrektorzy zostali zobowiązania do ujęcia w procedurach również zasad naboru na stanowiska pracy z uwzględnieniem pracowników pedagogicznych

    #4705
    malutki1
    Uczestnik

    Witam! Proszę o podpowiedź, jakie rozporządzenie stosować w sprawie ustalenia kwalifikacji i wynagrodzeń w stosunku do pracowników szkół i placówk niebędących nauczycielami, tzw. administracja i obsługa. Ustawa o oświacie mówi o statusie prawnym pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionymi w jednostkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych (chodzi o powiat i jednostkę organizacyjną podległą: pradnia psychologiczno pedagogiczna) A jak się ma to do rozp. z roku 1996(Dz. U. nr 80 poz. 375) w sprawie wynagradzania pracowników niepedagogicznych placówek oświatowych. A może wszystko obejmuje ustawa o finansach? dot. stanowiska głównego księgowego. Ilona.

    #4706
    malutki1
    Uczestnik

    Dzieki za wskazówki. Wiem że istnieją rozporządzenia w sprawie ustalania zasad zatrudniania pracowników jednostek organizacyjnych podległych jst. a co do wewnętrznych przepisów organizacyjnych i kadrowych totalna klapa! ale na etapie mojej dotychczasowej pracy nie mogę czepiać się braków organizacyjnych : kontrola finansowa. Osobiście uważam że jeżeli jest jednostka organizacyjna podległa pod powiat, jest to jednostka budżetowa dysponująca środkami publicznymi obligatoryjna jest ustawa o finansach.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.