piątek, 19 kwietnia, 2024

Zlecenie robót spółce gminnej

Home Forum Sektory Samorządy Zlecenie robót spółce gminnej

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #20274
    terka
    Uczestnik

    Witajcie:smile:
    Mam pytanie – czy gmina może bez przetargu zlecić realizację robót budowlanych swojej spółce?
    😳

    #20275
    scypion
    Uczestnik

    Spolce prawa handlowego – z ograniczoną odpowiedzialnością? – w takim przypadku – zgodnie z prawem unijnym tak, zgodnie z prawem polskim – nie.
    Temat u nas w jednosce poruszany po wielokroć, skońćzyło sie na opini prawnej radcy prawnego specjalizujacego sie w zamowieniach publicznych – w ksztalcie powyższym.

    W skrócie – chodzi tu o to, że jeśli gmina ma 100% udziałów w w/w spółce to zlecałąby i tak samej sobie tę robotę. Czyli identycznie jak w przypadku jednostek budżetowych czy samorządowych zakładów budżetowych stworzonych przez gminę.

    #20277
    alkman
    Uczestnik

    Poza przypadkami wymienionymi w ustawie, a w szczególności art. 4 pkt. 8, ustawa o zamówieniach publicznych nie ma zastosowania, gdy wykonywanie przez jeden podmiot na rzecz drugiego usług, dostaw lub robót budowlanych, stanowi realizację zobowiązania wynikającego z innego tytułu prawnego, niż umowa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Więcej szczegółów w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 14 grudnia 2005 r., syg. III SA/Wa 2815/05.

    #20278
    terka
    Uczestnik

    OK, znalazłam kawałek tego wyroku, dzięki Alkman. Ale dalej nie wiem, jak to rozumieć – spółka może wykonywać jakąś działalność, nie musi więc być umowy. Czyli co – robi to nieodpłatnie? Czy gmina może lub powinna dać spółce na to środki? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Szacunkowej wartości zamówienia – przeciez nie robimy zamówienia?….
    Rany, nie ogarniam 😳

    #20281
    alkman
    Uczestnik

    Jeszcze więcej szczegółów w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 11 sierpnia 2005 r., syg. II GSK 105/05.

    #20283
    scypion
    Uczestnik

    Przystępne omowienie problematyki – http://stare-www.uzp.gov.pl/prawo/opinia.pdf

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.