środa, 23 czerwca, 2021

zmiana ustawy o finansach publicznych

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW zmiana ustawy o finansach publicznych

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 36)
 • Autor
  Wpisy
 • #2099
  katl
  Uczestnik

  Czy ktoś orientuje się w jakim zakresie uchwalona przez Sejm ustawa o finansach publicznych z 30.06.br. zmienia przepisy dotyczące funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Ponoć zmiany są znaczne ( ustawa czeka na podpis Prezydenta ). Konieczne będą też zmiany w przepisach wykonawczych.

  #2100
  anka
  Uczestnik

  Przeglądałam projekt nowej ustawy o finansach publicznych. Jeśli została tak uchwalaona to cała ustawa zmienia się diametralnie. W zakresie audytu wewnętrznego ujęto funkcję doradczą, która będzie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2006 r. warto przejrzeć nową ustawę i zorientować się co ponad to się zmienia.

  #2102
  katl
  Uczestnik

  IIA powołuje grupę roboczą do prowadzenia konsultacji w zakresie przepisów wykonawczych dotyczących funkcjonowania audytu wewnętrznego. Warto śledzić stronę IIA.
  Ciekawe czy te zmiany będą na lepsze ,czy nie. mam mieszane uczucia w tym zakresie po zapoznaniu się z nową ustawą o finansach publicznych.
  Pozdrawiam wszystkich, przed którymi nowe zmiany.

  #2107
  anka
  Uczestnik

  Chętnie przejrzałabym stronę IIA. Masz może jej adres ?

  #2108
  admin
  Opiekun forum

  Podaje adres IIA

  http://www.iia.org.pl/

  Admin

  #2760
  meg
  Uczestnik

  Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy uchwalona w czerwcu ustawa o finansach publicznych trafi na biurko prezydenta do podpisu, czy też wyladuje w koszu!
  W dzisiejszej Rzeczpospolitej ciekawy artykuł:
  „Ważą sie losy ustawy o finansach publicznych”
  😕

  #2762
  marcind
  Uczestnik

  Nie wiem jak Wy ale ja obstawiam,że Trybunał odeślę tę ustawę – we wczorajszej bodajże GP był ciekawy art na tem temat – prezes TK już w trakcie opracowywania nowej UOFP wyrażał niechęć do umieszczania AW podległego GIAW u "siebie". Więc w zasadzie będzie orzekał w swojej sprawie 🙂 ale czekamy na to co oficjalnie powiedzą.
  Jest jeszcze kwestia czy zaneuja całość czy tylko te punkty gdzie są wymieniane TK, NSA itp bo wtedy można to jeszcze w tym kształcie uchwalić.

  pozdrawiam

  #2763
  meg
  Uczestnik

  Też mam takie odczucia,ze jednak wyladuje ona w koszu. Jesli chodzi o to , czy zanegują całość czy tylko te punkty dot. Wymiaru Sprawiedliwości, to w artykule dziesiejszej Rzeczpospolitej jest napisane :” Gdyby Trybunał ogłosił niekonstytucyjność zaskarżonych przepisów, a prezydent uznał, że nie podpisze pozostałych, nadal obowiązywać będzie ustawa z 1998r.”

  #2765
  adela
  Uczestnik

  Uważam, że TK określi jako niekonstytucyjne rozwiązania dotyczące funkcjonowania audytu e sądach i trybunałach. Od Prezydenta będzie zależałó, czy odrzuci całą ustawę, czy podpisze bez spornych uregulowań.
  Ja jestem optymistą. Myślę, że dla całości ustawy niema zagrożenia. O ile sobie przypominam, to w poprzednim sejmie, tylko PO miała inne koncepcje na funkcjonowanie audytu.

  #2766
  audytorz
  Uczestnik

  opublikowano już wyrok w sprawie ustawy i jest taki jak przypuszczano

  #2767
  mareksp
  Uczestnik

  Wyrok jest na stronie: http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2005/rozprawy.htm
  Jest szansa, że ustawa wejdzie w życie bez zakwestionowanych przepisów, gdyż TK stwierdził, że nie są nierozerwalnie związane z pozostałą częścią ustawy.

  #2868
  meg
  Uczestnik

  Witam!

  Czy cos juz wiadomo w sprawie podpisania( lub nie) przez Prezydenta nowej ustawy o fin publ?
  Chyba 21 dni to juz minęło…

  Pozdrawiam

  #2869
  roboka
  Uczestnik

  Witam!
  Prezydent nie ma wyjscia w obecnej sytuacji i musiał ja podpisać w ciągu 7 dni tylko nie wiem dokładnie o którego momentu liczy się ten termin czy od otrzymania wyroku czy tez od jego wydania.
  Pozdrawiam

  #2968
  kasiazawiercie
  Uczestnik

  Czy ktoś może mi powiedzieć, czy samorządy zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych muszą wysyłać do GIAW plany i sprawozdania z audytu? Jak rozumieć art. 62 ust. 5 cytowanej ustawy 😥

  #2984
  piotr
  Uczestnik

  Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych została opublikowana w Dz.U. 2005 nr 249 poz. 2104 i obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 36)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.