środa, 24 kwietnia, 2024

Zmiana ustawy o pracownikach samorządowych

Home Forum Sektory Samorządy Zmiana ustawy o pracownikach samorządowych

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
  • Autor
    Wpisy
  • #6333
    miszaw
    Uczestnik

    Wczoraj opublikowano ustwe o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z nią okresowym ocenom kwalifikacyjnym podlegać będą pracownicy zatrudnieni m.in. na stanowiskach urzędniczych (w tym i audytorzy).
    Jeżeli dwukrotnie ocena będzie ujemna, to pracodawca rozwiązuje z praconikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem lub odwołuje go ze stanowiska.
    Zastanawiam się, czy dzięki temu nie ominie sie zakazu rozwiązania umowy o prace z audytorami bez zgody GIAW.

    #6334
    iwonak
    Uczestnik

    Bardzo prawdopodobne, że ocena ujemna stanie się wystarczającą podstawą do rozwiązania umowy o pracę. A taką ocenę nie trudno wystawić nie tylko audytorowi, ale każdemu. Bardzo ciekawa jestem przepisów wykonawczych w tym temacie…

    #6341
    tk
    Uczestnik

    Witam,
    a może w tym przypadku będzie tak jak wyjaśniano z warunkami zatrudnienia audytora wewnętrznego (pracownik samorządowy zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym) – treść art. 1a ustawy o pracownikach samorządowych mówi, że przepisów tej ustawy nie stosuje sie do pracowników wymienionych w art. 1 tej ustawy, których status prawny określają inne przepisy; w przypadku audytorów wewnętrznych będzie to ustawa o finansach publicznych, która w art. 51 ust. 9 mówi, że „rozwiązanie stosunku pracy z audytorem …” Ale to tylko pewnie teoria.
    Pozdrawiam

    #6344
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    moim zdaniem pracownik zatrudniony w jst jest pracownikiem samorządowym, i nie zmienia tego ustawa o finansach publicznych. Ona bowiem nie określa naszego statusu, mówi jedynie, jakie wymagania musi spełnić osoba, by być audytorem oraz zapewnia nam swego rodzaju stabilność zatrudnienia. I tu dochodzimy do sedna sprawy: skoro audytora można zwolnić za zgodą GIAWa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by po dwukrotnej negatywnej ocenie zwolnić audytora, uzyskując oczywiście na to zgodę GIAWa, bowiem jeżeli przedłoży mu się jako uzasadnienie tego wniosku – tę negatywną ocenę, nie odmówi.

    Pozdrawiam

    #6347
    tk
    Uczestnik

    Witam,
    teoretycznie jeżeli negatywna ocena nie będzie wystarczającym uzasadnieniem i GIAW nie wyrazi zgody, to mimo 2-krotnej negatywnej oceny (ustawa o pracownikach samorządowych) nie powinno zwolnić się audytora (brak zgody GIAW – uofp).
    Pozdrawiam

    #6348
    eo
    Uczestnik

    zgadzam się z tk – trzeba uświadomić samorządowcom że ustawa o fin publ. też ich obowiązuje

    #6350
    miszaw
    Uczestnik

    Audytorów zatrudnionych w samorządzie obowiązuje także ustawa o pracownikach samorządowych, a w nowelizacji nie ma odwołania do innych przepisów. W art. 1 pkt 2 nowelizacji jest wprost zapisane, że po otrzymaniu przez pracownika ujemnej oceny kwalifikacyjnej, potwierdzonej ponowną ujemną oceną, która nie może być dokonana wcześniej niż po upływie trzech miesięcy, pracodawca samorządowy niezwłocznie rozwiązuje stosunek pracy z pracownikiem, o którym mowa w ust. 1, za wypowiedzeniem lub odwołuje go ze stanowiska.
    Nie ma żadnego odwołania się do innych szczegółowych przepisów.
    Po prostu nie do końca skorelowano różne ustawy, jak zwykle zresztą 😡
    Ale jak dokładnie będzie to wyglądało zobaczymy po wydaniu przepisów wykonawczych.
    Pozdrawiam Michał

    #6497
    k-asiek
    Uczestnik

    Audytor w jst jest pracownikiem samorządowym, ale oceny audytora może dokonać tylko uprawniony podmiot (pracownicy GIAWA za jego upoważnieniem). Nasz kierownik może wystąpić o dokonanie takiej oceny, i będzie to ocena zewnetrzna przez uprawnioną jednostkę. Nikt inny pracy audytora nie może oceniać.

    #6499
    terka
    Uczestnik

    Witam
    Z jakich przepisów wynika wyżej cytowana opinia (przez k-asiek)?
    Zwracam uwagę, że art. 63 ust.3 i 65 ustawy o finansach publicznych nie stosuje się do podsektora samorządowego.
    Pozdrawiam

    #6501
    meg
    Uczestnik

    Do k-asiek!

    A to jest twoja interpretacja , czy posiadasz informacje z zewnątrz wyjaśniające tą kwestię(prosiłabym o podzielenie się tą wiedzą) , bo ja np. byłam poddawana ocenie w swojej jednostce.
    Pozdrawiam

    #6505
    terka
    Uczestnik

    Pragnę zauważyć, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy oceną, o której mówi ustawa o pracownikach samorządowych a oceną o której mowa w uofp.
    Jedna dotyczy oceny pracownika, w tym, oprócz merytoryczności także jego postawy. Natomiast uofp. mówi o ocenie jednostki, nie audytora. Przytaczam treść art. 63 ust.3. „Minister Finansów dokonuje w jednostkach, o których mowa w art. 49 ust. 1 i 2, z wyłączeniem jednostek podsektora samorządowego, oceny:
    1) stosowania przepisów ustawy w zakresie kontroli finansowej i audytu wewnętrznego,
    2) funkcjonowania standardów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2
    – zwanej dalej „oceną”.
    Pozdrawiam

    #6512
    k-asiek
    Uczestnik

    No i wlaśnie o tę ocenę merytoryczną mi chodzi. Kto w Urzędzie ma pojęcie o metodyce a nawet standardach audytu, aby móc oceniać pod tym kontem. Owszem może pracodawca ocenic audytora pod względem zachowania, terminowości wykonywania zadań ….
    A co z niezależnością ? Niestety większość szefów jst traktuje audytora jak zło konieczne i stoi po drugiej stronie barykady. To idąc Waszym tokiem rozumowania może wydać negatywną ocenę bo w sprawozdaniu audytor napisał że w jednostce jest bee i psuje wizerunek jednostki? To rzeczywiście moje prywatne zdanie, wcale nie twierdzę że się mylę. Ale tak ja to rozumiem (i chyba tak powinno być).

    #6514
    terka
    Uczestnik

    Idąc Twoim tokiem rozumowania, to jeżeli w składzie komisji oceniającej nie będzie architekta lub urbanisty, to znaczy, że komisja nie może ocenić pracowników biura architektury, bo cóż moze wiedzieć o specyfice zadań z tego zakresu np. kadrowa?
    Nie myśl, że jestem złośliwa, po prostu nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy uważać, że nas audytorów nie można ocenić (jako pracowników). A nawet, gdybym chciała, żebyśmy nie podlegali takiej ocenie, to moim zdaniem – czy ktoś tego chce, czy nie – podlegamy, w świetle obowiazująych przepisów.
    Nigdy nie podlegałam takiej ocenie, może nie wiem, o czym mówię.
    Meg, czy możesz nam przybliżyć zakres takiej oceny? (przepraszam, że imiennie, ale napisałaś, że byłaś poddana tej prcedurze).

    #6519
    las
    Uczestnik

    Też chętnie poczytam na czym ta kontrola polegała i kto ją przeprowadzał – ale to już w poniedziałek. Pozdrowienia !
    Las

    #6524
    meg
    Uczestnik

    Opowiem Wam w poniedziałek. Miłego wypoczynku!
    Pozdrawiam 😀

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.